Mąż - ojciec - duchowny

[21:00] ksiadz_na_czacie2: Szczęść Boże! Witam serdecznie wszystkich na czacie portalu Wiara.pl. Szczególnie serdecznie witam naszego dzisiejszego Gościa, pana Bogdana Sadowskiego.
[21:00] ksiadz_na_czacie2: Absolwent technikum budowy dróg i mostów kołowych oraz historii sztuki kościelnej na Wydziale Teologicznym ówczesnej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
[21:00] ksiadz_na_czacie2: Był pierwszym koordynatorem regionu warszawskiego Odnowy w Duchu Świętym; dziennikarz; od 1993 roku pracuje w Redakcji Programów Katolickich TVP 1, zastępca redaktora naczelnego.
[21:00] Bogdan_Sadowski: witam również. Ciesze się, że możemy porozmawiać
[21:00] ksiadz_na_czacie2: Redaktor programu Między ziemią a niebem. kandydat na diakona stałego, obecnie nadzwyczajny szafarz Eucharystii.
[21:01] ksiadz_na_czacie2: Zanim nadejdą pierwsze pytania od internautów: Jakimi cechami musi wykazać się dziennikarz, żeby nie unieść się zbyt wysoko ku niebu, bądź stąpając mocno po ziemi nie stracić z oczu nieba?
[21:01] ksiadz_na_czacie2: Internautów proszę o zadawanie pytań.
[21:01] Bogdan_Sadowski: tak dokładnie to jestem zastępcą szefa redakcji katolickiej, a programy to tak "przy okazji"
[21:01] Male_jest_piekne: a jaki ? jeśli można wiedzieć pan program prowadzi ?
[21:02] Bogdan_Sadowski: przede wszytkim nie za bardzo lubię pojęcie "dziennikarz katolicki', a więc po prostu trzeba pamiętać o swojej osobistej drodze do Boga
[21:03] _hanusia: co to właściwie znaczy mąż - ojciec - duchowy? jak to określić, 3 w 1??
[21:03] Bogdan_Sadowski: Ostatnio pojawiam się przede wszytkim w niedzielę przed i po transmisji Mszy o 7.00 w TVP1
[21:05] Bogdan_Sadowski: ta zbitka tytułów pochodzi od dziennikarza, który pisał na mój temat. Chodzi po prostu o to, że z jakiś względów dla tego dziennikarza było dziwne, że żonaty "w podeszłym wieku" :-) ojciec 2 synów może pragnąć zostać diakonem
[21:05] Kefas_Piotr: Czy praca w TVP nie kolidowała Panu z posługą Nadzwyczajnego SzafarzaKomunii Świętej??
[21:06] Bogdan_Sadowski: Myślę, że najwazniejsza jest odpowiednia hierachia wartości. Po pierwsze posługa szafarza w parafii (skoro się podjąłem to trzeba konsekwentnie), a później praca
[21:06] aprylka: Dlaczego nie został Pan księdzem, skoro myślał Pan o kapłaństwie? Czy wpierw poznał Pan swoją żonę czy wpierw zrezygnował Pan z kapłaństwa?
[21:07] Bogdan_Sadowski: trochę za mało miejsca na dokładną odpowiedż, ale myśli o kapłaństwie nie były chwilowym porywem i po prostu uznałem, że kapłaństwo nie jest dla mnie (wtedy!). Potem poznałem moją obecną żonę.
[21:08] Awa: czy nie jest tak ,ze stoi pan w rozkroku:między rodziną a posluga w kosciele
[21:08] Bogdan_Sadowski: Chyba znowu kwestia pewnej hierarchi. Uważa, że jestem wpierw mężem i ojcem, a potem posługującym w Kościele.
[21:09] muniu: Nie mogę zrozumieć koordynator Odnowy......można o wyjaśnienie?
[21:10] Bogdan_Sadowski: Na poczatku lat 80-tych tworzył się zarys organizacji Odnowy w Duchu Świętym. Powstał pomysł zorganizowania regionów w Polsce. I tak każdy region miał swojego koordynatora, a ja zostałem nim w Warszawie.
[21:10] Flaubert: Panie Bogdanie, prosze opowiedziec wiecej o ruchu Odnowy, jak Pan odnosi sie do zarzutow ze to grupy niemal sekciarskie a co najmniej grupki wzajemnej adoracji?
[21:11] Bogdan_Sadowski: Róznie się zdarza - jak w każdej dziedzinie życia. Wiem, że może być i kółko wzajemnej adoracji, ale raczej doświadczyłem bardzo wiele dobra i spotkałem wspaniałych ludzi.
[21:11] Inny_punkt_widzenia: czy diakon to taki starszy ministrant?
[21:12] Bogdan_Sadowski: Znowu propozycja bardzo długiej rozmowy (są w internecie materiały na ten temat). najprościej jest to najniższy stopień sakramentu święceń. Stąd diakon jest duchownym.
[21:12] Inny_punkt_widzenia: czy zostac diakonem to oznacza poświecenie w jakim tam stopniu rodziny?
[21:14] Bogdan_Sadowski: Oczywiście nie. Precyzyjnie powinniśmy tu mówić o diakonacie stałym, a więc nie tym znanym dotąd w Kościele. Jest to powrót do starych tradycji. Diakon nie jest zatem (w tym wypadku) stopniem przejściowym w drodze do sakramentu kapłaństwa (a właściwie mówiąc stopniem do sakramentu prezbiteriatu)
[21:15] Kefas_Piotr: DIakonat, czy to Pana marzenie? jaką drogę musiał Pan przebyć aby stać się kandydatem??
[21:16] Bogdan_Sadowski: Było to moim marzeniem odkąd się dowiedziałem o takiej możliwości. Było to 25 lat temu. Wtedy to była jeszcze absolutna abstrakcja (przynajmniej w Polsce).
[21:17] Bogdan_Sadowski: Dziś Konferencja Episkopatu Polski (wszyscy biskupi) taką możliwość dopuścili. Konkretne decyzje są w rękach konkretnego biskupa ordynariusza.
[21:18] Trinity: czy często pan jako szafarz pomaga udzielać Komunii św ?
[21:18] Bogdan_Sadowski: Jako szafarz posługuję w niedzielę i czasem w święta.
[21:18] aprylka: Jak jest Pan odbierany jako nadzwyczajny szafarz Komunii Św. czy jako kandydat na diakona stałego? Co to zmieniło w Pana życiu?
[21:19] Bogdan_Sadowski: Akurat w moim przypadku raczej nie zauważyłem jakiś nadzwyczajnych reakcji. Po prostu w mojej parafii zawsze byłem "przy ołtarzu'.
[21:19] wwwiola: Czy czuje się Pan czasem "niepełnym", księdzem?
[21:20] Bogdan_Sadowski: Raczej nie czuję się niepełnym księdzem. Mam w pamięci swój wybór i mam w pamięci możliwość decyzji pójścia do semianrium. Nie poszedłem nie dlatego, że nie miałem odwagi!!!
[21:20] jeszurun: Jak widzi Pan swoją przyszłą posługę jako diakon?
[21:21] Bogdan_Sadowski: Tu bardzo dużo zależy od biskupa. Od niedawna wiemy, że w Warszawie będzie abp Nycz. Od niego będzie wszystko zależało.
[21:21] diak47: Mam pytanie do Pana Bogdana : prosze powiedziec parę słow jak odbywala sie formacja w Przysieku?
[21:23] Bogdan_Sadowski: W Przysieku w tej chwili trwa formacja kandydatów tylko z diecezji toruńskiej. My z Warszawskiej uczestniczyliśmy tylko rok, potem wstzrymano nam zgodę ks. Prymasa. Do czasu decyzji nowego ordynariusza.
[21:23] Awa: jak pan na to wszytko znajduje czas:rodzian diakonat,dziennikarstwo?
[21:24] Bogdan_Sadowski: W zcasie pobytu w Przysieku były wykłady, praktyka (odwiedzaliśmy różnie miejsca w diecezji) i bardzo dużo rozmów.
[21:24] Bogdan_Sadowski: Czas w moim przypadku nie musi się dzielić na te 3 sfery. Tak jakoś się składa, że ja tym po prostu naprawdę żyję.
[21:25] Lars: Nie ukrywa się Pan z tym, że jest człowiekiem wierzącym – czy to pomaga czy raczej przeszkadza w pracy ? – jak to jest na co dzień dawać świadectwo wartościom chrześcijańskim ?
[21:26] Bogdan_Sadowski: Myślę, że bardzo wiele w tym względzie zawdzęczam Odnowie w Duchu Świętym, Doświadczając bardzo osobiście miłości Jezusa do mnie konkretnie - naprawdę przestaje być ważne jak mnie odbiorą ludzie :-0
[21:26] muniu: Czy Pan jest nadal aktywny w Odnowie ?
[21:27] Bogdan_Sadowski: Nie w taki sam sposób jak było na początku lat 80-tych. Ale bardzo się czuję związany z Odnową, nawet jeżeli nie uczestniczę w regulanych spotkaniach modlitewnych.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie