Na ból głowy- Hołownia

[21:06] ksiadz_na_czacie2: Szczęść Boże, witam wszystkich na czacie portalu Wiara.pl
[21:06] ksiadz_na_czacie2: Dziś prezentacja właściwie jest niepotrzebna. Szymon Hołownia na czacie Wiara.pl po raz drugi. Witamy serdecznie.
[21:06] Szymon_Holownia: witam wszystkich bardzo :)
[21:06] ksiadz_na_czacie2: Gratulujemy Śladu. O planach na przyszłość z pewnością będzie w dzisiejszej rozmowie.
[21:06] ksiadz_na_czacie2: Tak na początek. Przed kilkoma tygodniami był Pan razem z Tomaszem Terlikowskim, gościem Jerzego Sosnowskiego w Klubie Trójki. Różnicie się, ale nie zagryzacie. Jest na to jakiś sposób?
[21:07] Szymon_Holownia: jest; trzeba się lubić, a ja Tomka bardzo lubię, choć czasem potwornie się z nim nie zgadzam; najpierw człowiek, później poglądy. :)/

[21:07] ksiadz_na_czacie2: Tabletki z krzyżykiem wycofano ze sprzedaży ze względu na ich szkodliwość. Nie obawia się Pan, że podobnie będzie z Pańskimi tabletkami?
[21:09] Szymon_Holownia: tak, a amerykańscy naukowcy odkryli, że czekolada szkodzi. :) moja babcia zażywała tabletki z krzyżykiem przez całe życie i umarła mając lat 82, więc bez paniki; a poważnie - to symbol, chodzi o to, że to jest pierwsza pomoc w nagłych bólach, nie zastępuje terapii

[21:09] Lars: Skąd u pana tyle dystansu i cierpliwości – tego można się nauczyć, czy to jest wrodzone? ;)
[21:09] Szymon_Holownia: a to ja mam dystans i cierpliwość? ciekawe... :) nie wiem, ja po prostu lubię życie, świat i ludzi, chyba tyle

[21:09] aprylka: Czytałam zapowiedź Pana najnowszej książki: „Książka zawiera odpowiedzi na ważkie pytania: Czy niebo to wieczny orgazm? (...) Dlaczego król Dawid poszedł do łóżka z sąsiadką?” - spotkałam się z opinią userów, że za takie pytania dostałby Pan tu (na czacie) bana - czy mógłby się Pan do tego ustosunkować? Czy nie są to zbyt śmiałe pytania? I czemu w ogóle one służą? ;)
[21:11] Szymon_Holownia: nie są, Dawid poszedł do łóżka z sąsiadką, żebyśmy nie wiem jak długo zaklinali się, że "zgrzeszył cudzołożąc", a z niebem - takie pytanie rzeczywiście zadał mi kolega, więc dlaczego mam udawać, że nie zadał? proste myślenie - najprzyjemniejsza rzecz na ziemi ekstaza, a więc czym to się różni od nieba? nie ma się po co krygować, tak mi się wydaje.
[21:12] Szymon_Holownia: nie ma po co na siłę odrealniać wiary, która cała jest o ludzkim życiu

[21:12] PTRqwerty: Dlaczego jest Pan katolikiem? Zważywszy na wielość ontologii świata nie wiadomo, którą należy wybrać. Czym Pan się kieruje dokonując wyboru? Sumieniem? Poczuciem piękna?
[21:13] Szymon_Holownia: to akurat jest proste, relacja z Chrystusem, to nie jest rzecz piękna, tylko relacja, miłość z tą konkretna Osobą, w tym konkretnym Kościele.

[21:13] sun1771: Czy ciężko było się Panu przebić w mediach, biorąc pod uwagę pańskie poglądy?
[21:14] Szymon_Holownia: wręcz przeciwnie. :) koledzy byli wniebowzięci, że ktoś będzie obrabiał "kościółkowe" tematy, to mit, że religia nie może się przebić w mediach; każdy temat się przebije, jeśli widać, że jest ciekawie podany, to jest dla mnie wyzwanie. :)

[21:14] Awa: jak to jest, że wyście chcieli prawdy, a ludzie widzą zemstę? (cytując pana)?
[21:14] Szymon_Holownia: gdzie widzą? :)

[21:15] Sorayah: czy trudno być dziennikarzem zajmującym się tematyka religijną? Czy spotyka się pan z lekceważeniem ze strony kolegów, innych ludzi?
[21:16] Szymon_Holownia: nie, nigdy się nie spotkałem; czasem traktują mnie jak "świętą krowę", ale nigdy nie słyszałem niczego obraźliwego; może dlatego, że ja generalnie jestem pogodnym człowiekiem i jak jest napięta sytuacja ratuje się żartem.

[21:16] alla86: Dziennikarstwo to trudny zawód, sama wiem z doświadczenia... Kiedy Pan zdecydował się, aby zacząć pisać? Czy wiedział Pan wcześniej, że zostanie dziennikarzem, czy taka decyzja pojawiła się niespodziewanie?
[21:17] Szymon_Holownia: już o tym mówiłem :) zacząłem pisać po moim pierwszym odejściu z nowicjatu, gdzie pisałem klasztorną kronikę; później słałem do miesięcznika W drodze grafomańskie wypociny, aż wreszcie dali mi znak, czego oczekują; konkretnych sądów, a nie strumienia świadomości
[21:17] Szymon_Holownia: trochę zszedłem na ziemię, później był białostocki Kurier Poranny, później Wyborcza... i tak jakoś poszło...

[21:17] Kefas_Piotr: Podobno wspólnie z ks. Sową pilotujecie nowy projekt telewizji religijnej TVN Religia, jak postępy??
[21:18] Szymon_Holownia: robi się :) kończymy rekrutację, zaczynamy produkcję pilotów...

[21:18] Awa: czy nowy kanał telewizyjny to kanał dla katolików ,,łagiewnickich”?
[21:18] Awa: jaki charakter ma mieć ta nowa telewizja, jakiego rodzaju programów można się spodziewać?
[21:20] Szymon_Holownia: nie, aż mnie trzęsie jak słyszę takie rzeczy, Kazek Sowa nie jest anty-Rydzykiem, a ja nie jestem anty-ojcemJanemKrólem :) to absurdalny podział, również dlatego, że kościół tzw. łagiewnicki nie wie o sobie nic więcej poza tym, że jest antytoruńskim, logika wojny jest bez sensu
[21:20] Szymon_Holownia: to będzie program "wiedzowy", nie ewangelizacyjny, dający raczej materiał do przemyśleń i własnych decyzji, mamy karmić, nie nawracać

[21:21] Awa: czy telewizja ma być ratunkiem na ,,analfabetyzm "religijny?
[21:21] Szymon_Holownia: zdecydowanie tak, ma pokazywać, że wiara jest o życiu.

[21:21] sun1771: Co sądzi Pan o XXI wiecznych prześladowaniach chrześcijan? Czy za prawdziwe można uznać dane, że dziennie na świecie ginie ponad 400 chrześcijan? I dlaczego media nie nagłaśniają tego procederu?
[21:22] Szymon_Holownia: nie wiem czy aż tylu, ale kupiłem ostatnio w Londynie Leksykon męczenników XX wieku i lekko mi szczęka opadła; zjawisko jest, ludzie giną, nasi bracia - a media? może oni o tym nie maja pojęcia? może im się w głowie nie mieści tak jak do niedawna mi?

[21:22] Freyka: Co to jest pozytywnie rozumiana duchowość? (w którą to wg Pana Kościół powinien aktualnie uciec)
[21:24] Szymon_Holownia: przypominanie ludziom, że Kościół to jest relacja człowieka z Bogiem i z innymi ludźmi; pokazywać, jak pogłębiać te relacje, jak budować ten związek, a nie wiecznie debatować o lustracji i wynaturzonych delikwentach i biskupich nominacjach.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama