Strony naszych marzeń

[21:08] ALA: Która z napisanych przez Panią książek jest Pani najbliższa i dlaczego?
[21:10] Anna_Onichimowska: Z tych dla młodzieży - kto wie, czy nie właśnie ta, chociaż cykl zapoczątkowany przez "Herę" jest dla mnie tez bardzo ważny. Dla dzieci - "Koniec świata i poziomki" i "Dzień czekolady"

[21:10] baranek: W opowiadaniach porusza Pani bardzo aktualne sprawy - np. kwestię samobójczych zamachów bombowych dzieci. Czy można odczytywać te teksty jako Pani osobisty manifest - protest?
[21:12] Anna_Onichimowska: Ciekawy punkt widzenia. Nie myślałam o tym w ten sposób, ale coś w tym jest. Przerażają mnie niektóre z dróg - losów, o których piszę i nie ma we mnie na nie zgody, ale jednocześnie jestem realistką...

[21:12] wie_sia: Skąd czerpie Pani pomysły na napisanie książki? Czy pomagają w tym Pani liczne podróże?
[21:12] ALA: Skąd czerpie Pani inspiracje pisząc książki?
[21:13] Anna_Onichimowska: No proszę, takie same pytania. Wszystko może być pomysłem, nawet wiatr, strzęp zasłyszanej rozmowy, sen... Podróże - tak, na pewno pomagają - nowe miejsca, pejzaże, ludzie, rozmowy, rozmowy, rozmowy...

[21:13] ALA: Co powinni przeważać w "dobrej książce" - poczucie humoru czy wrażliwość...? a może jedno i drugie...?
[21:14] Anna_Onichimowska: Jedno i drugie, trafiłaś w dziesiątkę - akurat te dwa elementy są dla mnie najważniejsze

[21:14] ALA: Jaki był najważniejszy, przełomowy moment w Pani twórczości, który zapamięta Pani do końca życia?
[21:15] Anna_Onichimowska: Trudne pytanie. Nie wiem, czy był taki moment... Może - największa radość, największe potwierdzenie? Jeśli tak - dwie równoległe nagrody - ogólnopolska i ogólnoeuropejska (pierwsze) za sztukę "Pokój do wynajęcia" i radość, że wszędzie ludzie mają podobne poczucie humoru

[21:16] aprylka: Czy marzenia powinny być realne, na miarę naszych możliwości, tak abyśmy byli w stanie je zrealizować? (Np. czy bezrobotny – lub nawet bezdomny – może marzyć o domku z ogrodem i podróży dookoła świata?)
[21:16] aprylka: Czy warto marzyć? A jeśli marzenia się nie spełniają...?
[21:17] Anna_Onichimowska: Chcieć to móc. Powtarzajcie sobie "mogę, jeśli myślę, że mogę” To działa!

[21:17] aprylka: Dlaczego upodobała sobie Pani twórczość Janusza Korczaka?
[21:17] ALA: Dlaczego Janusz Korczak wywarł największy wpływ na Pani twórczości...? - tak można przeczytać na Pani stronie
[21:18] Anna_Onichimowska: Podoba mi się jego podejście do dzieci, poważne, bez kucania. Traktowanie dzieci nie jako PRZYSZŁYCH ludzi, ale po prostu ludzi
[21:19] Anna_Onichimowska: Szkoda, że jego książki nie są już tak popularne jak kiedyś.

[21:19] aprylka: Jak przekonać / zachęcić młodzież do czytania – po pierwsze lektur szkolnych, a po drugie innych książek (poza Harrym Potterem)?
[21:21] Anna_Onichimowska: Zawsze powtarzam, że elementarnym zadaniem pisarza jest - nie nudzić. Wierzę, że jeśli ktoś trafi na "swoją" książkę, pozostanie czytelnikiem. Choćby Harry Potter miał zachęcić do lektury, to też coś, dlaczego nie? To dobrze napisany cykl.

[21:21] aprylka: Czy uważa Pani, że w kanonie lektur mogłyby się znaleźć książki Pani autorstwa? Czy młodzież chętnie by po nie sięgnęła?
[21:22] Anna_Onichimowska: Ależ wiele moich książek jest wybieranych przez nauczycieli jako lektury - zarówno z tych dla dzieci, jak i dla młodzieży. Najczęściej - "Najwyższa góra świata"

[21:22] ALA: Czy spotyka się Pani ze swoimi najmłodszymi czytelnikami? Jeśli tak, to jak takie spotkania wyglądają?
[21:23] Anna_Onichimowska: Jasne, że się spotykam, i z najmłodszymi, i z dorosłymi. Zwykle na początku mówię o sobie i swoich książkach, a potem uczestnicy spotkania zadają mi pytania

[21:23] baranek: Bohaterowie Pani opowiadań płacą ogromną cenę za realizację marzeń - utrata własnej godności, ryzyko ośmieszenia się, a nawet utraty życia... Jaką Pani musiała zapłacić do tej pory najwyższą cenę za spełnienie marzeń i co to było za marzenie?
[21:24] Anna_Onichimowska: Och, to zbyt osobiste pytanie, przepraszam... Wciąż ją płacę, tę cenę. Czasami lepiej, aby marzenie pozostało marzeniem, ale nie zawsze.

[21:24] ALA: Na Pani stronie można znaleźć takie zdanie: „Praca pisarza jest taka samotnicza!” - Jak wygląda jeden dzień z życia pisarza/pisarki?..
[21:25] Anna_Onichimowska: Jestem pisarką na walizkach - wciąż w drodze. Nic z obrazu typu skupiona osoba od rana do wieczora przed monitorem. Każdy dzień jest inny. Pisanie to też myślenie o książce. Czyli nawet jak jeżdżę na nartach - to też piszę

[21:26] ALA: Dużo podróżuje Pani po świecie. Który z krajów wywarł na Pani największe wrażenie?
[21:26] aprylka: Była Pani w wielu miejscach na świecie. Które z tych miejsc utkwiło Pani szczególnie w pamięci i dlaczego?
[21:27] Anna_Onichimowska: Wiele jest takich miejsc, Lubię zarówno odkrywanie nowych, jak i powroty. Najbardziej uzależniłam się od wysp greckich - szczególnie lubię Cyklady.
[21:27] Anna_Onichimowska: Surowe, prawie pozbawione roślinności, z małymi białymi kapliczkami przycupniętymi wśród skał. Magiczne

[21:27] ALA: Co czuje Panie otrzymując setki listów od czytelników? Czy jest to coś szczególnego dla Pani?
[21:28] Anna_Onichimowska: Tak, każdy list jest szczególny. Ma to dla mnie bardzo duże znaczenie

[21:28] ALA: Dzieci Panią kochają, czy dzięki temu czuje się Pani wyróżniona?
[21:28] Anna_Onichimowska: Może raczej – spełniona

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie