Naszą podróż rozpoczynamy od Kaszub, jednego z piękniejszych i bardzo zróżnicowanych regionów Polski. Bogactwo krajobrazów zadziwia i zaspokaja wiele preferencji turystycznych.
Kawałek świeżego węgorza, jajka, tłuszcz do smażenia, pieprz, sól
Sposób przyrządzania:
Węgorza oczyścić, pokroić na małe kawałki, obsmażyć na patelni. Gdy ryba zmięknie, wylać na nią rozbite jajka, przyprawić, mieszać do czasu, aż jajka się zetną. Prażnicę podaje się z chlebem, a jeszcze częściej z ziemniakami.
Morskim delikatesem na Kaszubach jest bantczi, czyli suszona na słońcu flądra, zawijana w papier i opiekana na węglu drzewnym. Bogactwo ryb morskich pozwala rdzennym mieszkańcom Kaszub na kreatywność w kuchni. Restauratorzy podają rybę na tysiąc sposobów. W ich menu znaleźć można takie cuda, jak Złoty łosoś w aromacie kolendry czy Czekoladowe pierożki z łososiem i kawiorem, z dodatkiem malinowego octu. Jednak te najlepsze rybne dania zjeść można jedynie w kuchniach kaszubskich gospodyń. Choć domowe dania są proste, niewymyślne to jednak w swej prostocie odznaczają się wyrafinowanym smakiem.
Kawior ubogich
Przykładem zakąski prostej, a jednak potrafiącej odnaleźć się również wśród potraw wykwintnych, jest rolmops, który doczekał się swojego miejsca nawet w poezji. Julian Tuwim, przebywając na obczyźnie, z tęsknotą pisał:
„I wreszcie on, srebrzystej wódki
Don Pedro de Carrion. / CC 2.0
Rolmops - smak wyrafinowany w swojej prostocie
(Koniecznie dużej, zimnej, czystej)
Najulubieńszy druh srebrzysty,
Kawior ubogich, ust pokusa,
Bezsenne noce Lukullusa,
Modły kartofli parujących,
W niebo podniebień dym wznoszących,
Brat mleczny żwawych rybich panien:
Marynowany śledź w śmietanie!”
Rolmopsy, czyli zrolowane połówki śledzi, warto przyrządzić samodzielnie. Zamarynowane domowym sposobem w słoju czy weku (specjalny słój na przetwory, z pokrywką, hermetycznie zamykany uszczelniającą gumką i specjalną sprężynką), smakują o wiele lepiej od tych, nabytych w sklepie. Śledzia należy wyfiletować, wymoczyć w wodzie (ok 10 godzin), następnie osączonego posmarować musztardą, a na środku położyć posiekaną cebulę i korniszona. Ciasno zrolować i spiąć wykałaczką. Rolmopsy włożyć do słoika i zalać wcześniej przygotowaną marynatą (1 część octu na 2 części wody, liść laurowy, kilka ziaren pieprzu, gorczycy i ziela angielskiego). Zamknięte szczelnie słoiki odłożyć na 2 – 3 dni w ciemne, chłodne miejsce.
Okoń i żurawina
Kaszuby to nie tylko wybrzeże. To także, a może przede wszystkim kraina wielu jezior. Szczególną uwagę warto zwrócić na charakterystyczny kompleks Jezior Wdzydzkich. Cztery urokliwe jeziora: Wdzydze, Radolne, Jelenie i Gołuń, układają się w kształt krzyża lub ptaka podrywającego się do lotu. Kraina ta, zwana Morzem Kaszubskim, położona jest wśród przepięknych, iglastych lasów. W krystalicznie czystej wodzie zamieszkują raki oraz wiele gatunków ryb takich, jak węgorz, sandacz, szczupak czy okoń. Na nich w głównej mierze opiera się regionalna kuchnia tej części Kaszub. Tam, gdzie krajobraz zdominowany jest przez bory i lasy, kuchnia zachwyca smakiem grzybów, a w menu pojawiają się często leśne owoce: jagody, borówki, żurawina i jeżyna. Specyficzną cechą kulinarnej sztuki Kaszub jest łączenie składników i smaków, które w innych regionach uważane byłyby za zbyt odważne. Tak kaszubscy mistrzowie patelni łączą na przykład ryby z mięsem czy owocami. Co ciekawe, w ten sposób przygotowane potrawy są naprawdę smaczne i nie drażnią prawdziwych smakoszy swą odmiennością.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |