Krzyż sprofanowany

Młodzi ludzie z krzyżem zrobionym z puszek po piwie przyszli w czwartkowy wieczór przed Pałac Prezydencki

To była zorganizowana akcja. Skrzyknęli się poprzez portal społecznościowy Facebook.

„Jutro 5. sierpnia kilka minut po godzinie 21.00 wyruszymy z procesją z krzyżem, której celem będzie kopczyk zniczów narastający przed Pałacem Prezydenckim. Przeniesiemy dwadzieścia puszek piwa „Lech” przybitych do krzyża. Krzyż wręczymy szlachetnym obrońcom Krzyża, w zastępstwie za czcigodny Kawał Drewna, który decyzją swoich właścicieli- harcerzy musi zostać przeniesiony po czteromiesięcznej służbie. Harcerze byli tak mili, że oddali Krzyż pod opiekę kościoła pod wezwaniem św. Anny. My jesteśmy jeszcze milsi, bo przekazujemy nasze dzieło szlachetnym obrońcom krzyża na własność, a nie na cztery miesiące” – napisali na swoim profilu organizatorzy całej akcji.

Jak zapowiadali, tak zrobili. Na drewniany krzyż przykleili puszki po piwie "Lech" i wyruszyli na Krakowskie Przedmieście. Przed Pałacem Prezydenckim, gdzie stoi krzyż, przy którym tłumy ludzi modliły się za 96 ofiar tragedii spod Smoleńska, profanowali krzyż. Świadkiem całego zajścia był m.in. fotoreporter „Gościa Niedzielnego” Jakub Szymczuk. Opowiada, że młodzi ludzie żartowali z oblepionego puszkami krzyża, robili sobie z nim zdjęcia, aż w końcu ktoś z tłumu im go odebrał. Połamany krzyż trafił na śmietnik. 

Świadkowie zeznali, że osoby biorące udział w całym zajściu obraziły ich uczucia religijne. Będzie wszczęte postępowanie, czy doszło do przestępstwa z Art. 196 Kodeksu Karnego (Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2). Na razie nikogo nie zatrzymano - informuje biuro prasowe Komendy Stołecznej Policji.

To najbardziej jaskrawy przykład obrazy uczuć religijnych chrześcijan, jaki od 3 sierpnia pojawił się w przestrzeni publicznej. Niestety, nie jedyny. Wcześniej w internecie pojawiały się już gierki pt. „Broń krzyża”. Na tle krzyża ustawionego przed Pałacem Prezydenckim trzeba rozstrzeliwać polityków lub stawiać jak najwięcej krzyży.

Zrzut ekranu ze strony Facebooka. 5 sierpnia, godz. 23.53.36   Zrzut ekranu ze strony Facebooka. 5 sierpnia, godz. 23.53.36 Wczoraj wieczorem w TVN 24  Janusz Palikot „popisał się” kolejną kontrowersyjną wypowiedzią. Komentując zamieszanie wokół reklamy „Zimny Lech”, która wisiała do niedawna niedaleko krypty, gdzie spoczęli Maria i Lech Kaczyńscy, mówił m.in.: „Ożywiajcie i zwyciężajcie, krzyże z puszek piwa stawiajcie”. W miejscu reklamy „Zimny Lech” zawisła inna, na której widnieje slogan „O żyj i zwyciężaj”. Program, w którym wystąpił Palikot, wszedł wczoraj na antenę po wydarzeniach, które miały miejsce pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu.

 

Od redakcji

Czekamy na tak zdecydowaną reakcję polityków lewicy, jaką można było obserwować po zajściach z 3 sierpnia

«« | « | 1 | » | »»
 • meny
  08.08.2010 17:42
  Nie koniecznie chodzi o profanacje. Taka może być reakcja anty Rydzyków i moherow. Niestety ta sprawa to nie walka wiary z demonami tylko bardzo prozaiczna rozgrywka polityków dwóch partii. Szkoda ze nie maja innego miejsca na swoje rozgrywki.
 • TERESA
  08.08.2010 21:06
  Czy ktos w Polsce jest w stanie zakończyc ten tragiczny spektal.Księze arcybiskupie, przeciez w twojej archidiecezji to sie dzieje.Co jeszcze musi sie stac aby ktos skutecznie zareagował.Nie interesują mnie rozgrywki polityczne,ale jestem czlowiekiem wierzacym i jest mi bardzo przykro ,że musze byc świadkiem takich scen.JAKO KATOLIK WYRAZAM MOJ PROTEST WOBEC ZACHOWAN TZW. OBROŃCOW KRZYŻA JAK TEZ BRAKU REAKCJI ZE STRONY WLADZY I KOSCIOLA
 • Kto sprofanował?
  09.08.2010 18:11
  Chyba ci co zniszczyli krzyż. I to z Lechem!
 • anna maria
  09.08.2010 21:37
  Jestem osoba młoda i z dnia na dzień odwracam sie od kościoła. Nie razi mnie ten czyn, a nawet jest dla mnie manifestacją tego co ludzie młodzi myślą o tej całej szopce pod Pałacem. Głupia mentalność Polaków, chore poczucie wspólnoty w " ciężkich chwilach" i zacofanie. Cały świat się smieje co sie dzieje w tym ciemnogrodzie, gdzie zamiast isc do przodu to cofamy ten kraj w rozwoju godząc sie na rządy kleru. A kler to chytre zwierze, łupi kasę jak mało kto i żeruje na ciemnocie Polaków. Nikogo Tu nie mam zamiaru obrażać, wyrażam tylko swoją opinię ...Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie