Natura się rozrosła

Od dzisiaj Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Dolina Wisły w Tarnobrzegu zaprasza do swojej zdecydowanie większej siedziby.

Zakończył się kilkumiesięczny remont, po którym centrum zyskało nowe powierzchnie, dzięki którym będzie mogło w pełni rozwinąć skrzydła.

- Dysponujemy obecnie siedzibą o niemal czterokrotnie większej powierzchni, co z pewnością ułatwi nam pracę, pozwoli także poszerzyć ofertę kierowaną dla mieszkańców Tarnobrzega i tych młodszych, i tych starszych - powiedział podczas oficjalnego otwarcia nowej siedziby Centrum Natura 2000 Konrad Niedźwiedź, jego kierownik .

W uroczystym oddaniu nowych pomieszczeń uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych województwa, miasta - na czele z prezydentem Dariuszem Bożkiem,  ościennych gmin, podkarpackiego kuratorium, urzędów oraz instytucji i stowarzyszeń zaprzyjaźnionych i współpracujących z tarnobrzeską Naturą 2000.

- Zapewne wiele osób obecnych dzisiaj na tej sali odwiedziło centrum, nie w tym miejscu, ale kilkadziesiąt metrów dalej, i dobrze je zna. Wszystko zaczęło się 23 kwietnia 2014 roku, kiedy odbyło się oficjalne oddanie i rozpoczęcie działalności Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Dolina Wisły z siedzibą na parterze zamku Tarnowskich w Dzikowie. Jego zadaniem była promocja działań ekologicznych, szerzenie wiedzy o faunie i florze naszego regionu. Działalność centrum chyba znają wszyscy. Trzeba podkreślić, iż jest ona doskonałą formą promocji naszego miasta, mogącego cieszyć się wieloma walorami turystycznymi, przyrodniczymi, jak i ekologicznymi - podkreślał znaczenie działalności Centrum Natura 2000 prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Prezydent docenił szereg inicjatyw pracowników centrum kierowanych do wszystkich grup wiekowych, a zwłaszcza do dzieci, które wcześnie uwrażliwione na znaczenie ochrony środowiska, dają nadzieję, że w przyszłości, jako osoby dorosłe będą o środowisko dbać. Złożył również na ręce kierownika centrum K. Niedźwiedzia podziękowania dla wszystkich pracowników i osób zaangażowanych w funkcjonowanie tarnobrzeskiej Natury 2000. 

Koszt remontu i adaptacji nowej siedziby wyniósł 1 474 770 zł brutto, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 wyniosło 849 999 zł. Należy podkreślić, że projekt rozbudowy siedziby Centrum Natura 2000 znalazł się na pierwszym miejscu pośród innych projektów.

W Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Dolina Wisły, obok atrakcji znanych już z poprzedniej siedziby, pojawiło się bardzo wiele nowości, które intrygują, zaciekawiają i przyciągają wzrok.

- Zaaranżowaliśmy kilka sal, każda dedykowana jest konkretnej tematyce. Jedną z większych jest sala akwarystyczna, gdzie w pięciu dużych akwariach prezentujemy różne gatunki ryb, występujące głównie w naszym, lokalnym środowisku, chociaż nie wszystkie są gatunkami rodzimymi. Nowością są paludaria, czyli rodzaj terrariów służących do hodowli roślin tropikalnych, lubujących się w wysokiej wilgotności i cieple. Ciekawe efekty tworzy cieknąca woda, takie miniwodospady - oprowadza po siedzibie centrum jego pracownik Janusz Wepsięć. - Przebojem w pewnością będzie sala ze zdecydowanie rozbudowaną dioramą, która zawsze zaciekawiała zwłaszcza dzieci. Prezentuje ona różne rodzaje siedlisk występujących w naszym krajobrazie. Począwszy od łęgów nadwiślańskich, skarpy wiślanej, samej Wisły, dalej mamy łąkę świeżą, łąkę wilgotną, trzcinowiska, zbiornik eutroficzny i naturalnie fragment prastarej Puszczy Sandomierskiej. W to wszystko wkomponowane są zwierzęta żyjące w danym siedlisku.

Natura się rozrosła   Marta Woynarowska /Foto Gość Wilczyca z Jamnicy.
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama