Od dzisiaj Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Dolina Wisły w Tarnobrzegu zaprasza do swojej zdecydowanie większej siedziby.
Do grona przedstawicieli fauny dołączyła wypreparowana wilczyca, która w lutym ubiegłego roku została potrącona przez auto w Jamnicy. Jak się okazało, zwierzę i tak było w stanie agonalnym, albowiem złapało się w kłusowniczy wnyk, który zacisnął się na jej szyi tak mocno, że poprzecinał ciało i dusił zwierzę. Po zakończeniu dochodzenia policyjnego, wilk jest bowiem gatunkiem ściśle chronionym, a kłusownictwo ścigane z mocy prawa, na prośbę tarnobrzeskiego centrum wilczyca została poddana preparacji i znalazła się w jego zbiorach.
- Można powiedzieć, że zyskała jakby drugie życie, szkoda tylko wielka, że musiała je stracić tak wcześnie i w tak okrutnych okolicznościach - dodaje J. Wepsięć.
W sali znajduje się również znacznych rozmiarów rysunek, doskonale ilustrujący rolę starego drzewa w ekosystemie, z walorów którego korzystają rośliny, owady, zwierzęta, a także my, dostarcza nam bowiem tlenu, oczyszczając jednocześnie powietrze.
W sali ogólnej prezentowane są zrzucane poroża jeleni, danieli, fragmenty kości, skamieniałości oraz wyposażenie przeniesione ze starej siedziby, w tym urządzenie z odgłosami różnych zwierząt, które bardzo cieszy najmłodszych.
W nowo powstałej salce archeologicznej w gablotach prezentowane są okazy minerałów i skał. Wzbogaca ją niewielka diorama obrazująca warunki, jakie tysiące lat temu panowały na naszym obszarze oraz żyjące wówczas zwierzęta, w tym nosorożce włochate, niedźwiedzie jaskiniowe, jelenie olbrzymie, prażubry czy mamuty, o czym świadczą kości mamucie liczące ok. 30 tysięcy lat, znalezione podczas budowy kopalni siarki w Piasecznie. Z myślą o najmłodszych urządzony został minipark jurajski zapełniony figurkami dinozaurów. Jest nawet wulkan z wrzącą wewnątrz lawą. W salce urządzony został również kącik czytelniczy, oferujący książki z zakresu naturalnie biologii, geografii, które można przeczytać na miejscu, korzystając z dwóch stylowych i wygodnych foteli.
- Na piętrze mamy wreszcie salę multimedialną z prawdziwego zdarzenia, mogą pomieścić kilkadziesiąt osób. To było nasze marzenie, gdyż podczas wykładów, organizowanych w ramach Akademii Przyrodniczej, której mieliśmy już trzy edycje, słuchacze siedzieli i stali stłoczeni w dwóch salkach. Teraz te problemy lokalowe przechodzą do lamusa. W dwóch mniejszych salach zostaną urządzone pracownie plastyczna i biologiczna - wyjaśnia J. Wepsięć.
To, na czym pracownikom Centrum Natura 2000 zależało najbardziej, zostało utrzymane, czyli lokalizacja w parku dzikowskim, będącym naturalnym i idealnym terenem do prowadzenia różnego rodzaju zajęć, akcji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |