Czas na komórki macierzyste?

Amerykańska firma biotechnologiczna Geron poinformowała w poniedziałek o przeprowadzeniu za zgodą władz państwowych USA pierwszego w świecie eksperymentu terapeutycznego z użyciem pobranych z embrionów komórek macierzystych, które wstrzyknięto częściowo sparaliżowanemu pacjentowi.

Według dziennika "Washington Post", zabiegowi temu poddany został w klinice Shepherd Center w Atlancie mężczyzna z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Wstrzyknięto mu miliony komórek macierzystych, ale na temat efektów terapii niczego na razie nie podano.

Pochodzące z liczących kilka dni rozwoju embrionów komórki macierzyste mogą wytwarzać dowolny typ komórek ciała ludzkiego. Liczy się na to, że w przypadku osób z uszkodzeniami kręgosłupa komórki te pozwolą zrekonstruować tkankę nerwową, zanim paraliż nabierze trwałego charakteru.

Stosowaniu pochodzących z ludzkich embrionów komórek macierzystych sprzeciwia się Kościół katolicki i część amerykańskiego prawicowego elektoratu. Prezydent Barack Obama jest zwolennikiem uchylenia ograniczeń w finansowaniu badań nad komórkami macierzystymi z embrionów z funduszy federalnych, co wprowadził jego poprzednik George W. Bush. Wydana w ubiegłym miesiącu przez sąd apelacyjny decyzja o oddaleniu sprzeciwu wobec zniesienia tych restrykcji umożliwiła firmie Geron podjęcie jej eksperymentu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIOLOGIA, NAUKA, USA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie