Napraw sprzęty i relacje

Czy reperowanie popsutych przedmiotów ma sens? Kto jeszcze się tym zajmuje i jaki to może mieć wpływ na środowisko i relacje sąsiedzkie?

Według danych Głównego Urzędu Danych Statystycznych w roku 2017 w Polsce zostało zebranych 126 mln ton odpadów, z czego 9,5 proc. stanowiły odpady komunalne, czyli te, które pochodzą z gospodarstw domowych. Około 57 proc. przeznaczono do odzysku, z czego tylko 27 proc. do ponownego wykorzystania, czyli recyklingu. Ponowne wykorzystanie śmieci ułatwia ich segregowanie, ale ważna jest też świadomość, że popsutą lub częściowo zniszczoną rzecz można naprawić i dalej z niej korzystać.

Małe zakłady i złote rączki

W trakcie pandemii można zauważyć akcje na portalach społecznościowych, zwracających uwagę na niewielkie zakłady usługowe szewców czy krawców. Naprawa fleka w obcasie niewiele kosztuje, a po niej buty nadal mogą służyć. Podobnie jest z wielkogabarytową elektroniką. Zepsuta pralka czy zmywarka także nie musi trafić od razu na śmietnik. Istnieją jeszcze specjaliści, którzy potrafią naprawiać elektroniczne sprzęty domowe, chociaż coraz rzadziej można spotkać zakład naprawy domowego AGD. Jak zatem dotrzeć do takiego fachowca? Otóż zarówno w internecie, jak i w świecie realnym powstają kawiarenki naprawcze, gdzie po sąsiedzku można nauczyć się podstawowych drobnych napraw pod okiem doświadczonych fachowców. Okazuje się, że w tego typu miejscach poza wzajemną pomocą i zdobywaniem nowych umiejętności dzieje się coś o wiele ważniejszego. Naprawiają się relacje między sąsiadami, nawiązują nowe znajomości i rodzi się świadomość, że naprawa jest możliwa i wcale nie taka trudna jak na początku wygląda.

Dzielenie się umiejętnościami

Pomysł na miejsca, w których poza spotkaniem ciekawych ludzi można jeszcze czegoś się nauczyć i wyjść ze zreperowanym własnoręcznie przedmiotem, narodził się w Amsterdamie w 2008 roku. Kilka lat później w Warszawie, Pile i Katowicach powstały pierwsze w Polsce kawiarenki naprawcze. Teraz działają w wielu innych mniejszych i większych miejscowościach.

Biorąc pod uwagę fakt, że rocznie przeciętny Polak produkuje ok. 311 kg odpadów, warto brać przykład z tego typu inicjatyw i podjąć próbę zredukowania śmieci także przez ich naprawę czy powtórne wykorzystanie. Jak pokazały lata działalności tego typu miejsc, pełnią one także ważną rolę społeczną. Poza integracją prowokują do zmiany nawyków na poziomie lokalnym i myślenia o środowisku, w jakim żyjemy.

Inicjatywa kawiarenek naprawczych zawsze wychodzi od ludzi chcących zrobić coś pożytecznego dla małej społeczności, w której mieszkają. Spotkania i minipracownie organizowane są w domach kultury, świetlicach czy innych miejscach, gdzie kilka osób może urządzić tymczasowy warsztat. Informacje o spotkaniach przekazywane są najczęściej przez media społecznościowe i za pośrednictwem tzw. marketingu szeptanego. Na spotkaniach można naprawiać rowery, drobne sprzęty domowe (lampy, radia, meble) czy małe AGD, takie jak ekspresy do kawy, miksery czy odkurzacze. Można uczyć się od prawdziwych fachowców i samodzielnie naprawiając, zdobywać nowe umiejętności.

Tak działa Czerwony Rower w Warszawie. Tam wśród wielu innych inicjatyw wspierających osoby wychodzące z kryzysu bezdomności funkcjonuje też kawiarenka naprawcza. Dzięki niej wszyscy podopieczni Stowarzyszenia Otwarte Drzwi mogą zdobyć nowe umiejętności. W kawiarenkach poza naprawianiem można zaktywizować i zintegrować seniorów z młodzieżą czy osobami niepełnosprawnymi. Są to miejsca wymiany sąsiedzkiej książek, ubrań czy innych rzeczy – jednym niepotrzebnych, a poszukiwanych przez drugich. W czasie pandemii większość aktywności została przeniesiona do internetu i odbywa się on-line. Może to dobry czas na zaplanowanie zorganizowania takiego miejsca w swojej okolicy? W internecie pod hasłem „kawiarenki naprawcze” znaleźć można wiele ciekawych informacji, skorzystać z doświadczenia innych, już działających kawiarenek i czerpać inspiracje. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama