Czym powinna być parafia i kim powinien być ksiądz?

Gościem na czacie był ks. Jacek Socha

 

Zapis czatu z dnia 19 grudnia 2010

 

[21:01] <ksiadz_na_czacie2>: Szczęść Boże! Witam na czacie portalu Wiara.pl
[21:01] <ksiadz_na_czacie2>: Gościem dzisiejszego czata jest Ks. Jacek Socha.
[21:01] <ksiadz_na_czacie2>: Rocznik 1969. Proboszcz parafii św. Mikołaja w Gdyni Chylonii, współtwórca strony internetowej www.kaplani.com.pl, która zajmuje się problematyką duchownych w Polsce, wykładowca w seminarium duchownym.
[21:01] <ksiadz_na_czacie2>: Za kilka dni ukaże się jego książka zatytułowana "Bóg istnieje, spotkałem Go w Trójmieście", która jest zbiorem świadectw wiary ludzi związanych z Trójmiastem.
[21:01] <ksiadz_na_czacie2>: Serdecznie witamy.
[21:02] <ksiadz_na_czacie2>: Zanim internauci się rozkręcą zapytam jak proboszcz proboszcza: dlaczego na ambonie nie powinno się za dużo moralizować?

[21:02] <ks_Jacek_Socha>: Witam. Szczęść Boże

[21:03] <ksiadz_na_czacie2>: Internautów proszę o pytania.

[21:03] <ks_Jacek_Socha>: Bo jest to pomylenie kolejności. Wpierw powinno mówić się o Bogu a dopiero potem o moralności. Jeśli jest odwrotnie to jest to moralizowanie i jest nieskuteczne.
[21:05] <ks_Jacek_Socha>: Mnie meczą kazania moralizatorskie. Wiem, że nie inspirują, nie są Dobrą Nowiną.

[21:06] <ALA>: O czy powinien mówić ksiądz podczas kazania?

[21:07] <ks_Jacek_Socha>: Księdza też obowiązuje pierwsze przykazanie, a wiec wpierw powinien mówić o Bogu, o tajemnicy Boga.

[21:07] <~usmiercilem karpia>: A może i jedno i drugie, czyli i moralizowanie i mówienie o Bogu, bo przecież są tacy ludzie którzy czerpią wiedzę albo z kazań księdza albo z telewizora i nic poza tym...

[21:09] <ks_Jacek_Socha>: Jeśli zachowamy kolejność, że wpierw mówię o Bogu a potem o tym co Boże np. o życiu według zasad Ewangelii to takie głoszenie nie jest moralizowaniem.

[21:09] <Mariusz30>: Czy nie niepokoi księdza z roku na rok coraz większa komercjalizacja świata, i to że w mediach dużo mówi się o świętach ale nikt nie odważy się wspomnieć o Bogu?

[21:10] <ks_Jacek_Socha>: Pewnie, że niepokoi i Adwent staje się dla mnie czasem ocalenia tego co najważniejsze. Ale też myślę, że komercjalizacja jest znakiem, że coś z chrześcijaństwa przedarło się do codziennej kultury.
[21:12] <ks_Jacek_Socha>: Nawet gdy kolędy są prezentowane w supermarkecie to cieszę się, że jest muzyka z przesłaniem religijnym.

[21:12] <paczka_dropsow>: A czy nie jest tak że nie tylko jest komercjalizacja świata ale też Kościoła? też są akcje.. promocje

[21:14] <ks_Jacek_Socha>: Myślę, że trzeba nam bronić życia parafialnego przed popkulturą świąteczną. Dbając o prostotę i piękno w świątyniach.

[21:14] <aleksab>: Jezuici zorganizowali rekolekcje Adwentowe na portalu społecznościowym Facebook. Co myśli ksiądz na temat takich inicjatyw??

[21:15] <ks_Jacek_Socha>: Dobry pomysł. Nazywam to preewangelizacją, bo może to być drogą do późniejszego spotkania w realu.

[21:15] <Ka_>: Zdaniem Księdza Jezus był moralizatorem?

[21:16] <ks_Jacek_Socha>: Pan Jezus na pewno nie był moralizatorem. On wpierw mówił o Ojcu, a potem o zasadach.

[21:16] <spamer>: Czym ma być prowadzona strona internetowa?? To jakaś forma grupowania księży o podobnych poglądach na głoszenie wiary??

[21:18] <ks_Jacek_Socha>: Strona www.kaplani.com.pl wyrosła z modlitwy za księży w roku kapłańskim, stad jest tam strefa modlitwy. Ale jest też strefa myśli w której piszemy, i księża i świeccy, o naszym przeżywaniu Kościoła. Zresztą pomysłodawcami byli świeccy, małżeństwo z Gdańska.

[21:19] <aleksab>: Osoby które porzuciły sutannę bądź habit zawsze budziły zainteresowanie. Pewien kapłan stworzył książkę w której zamieścił rozmowy z takimi osobami. Czy takie książki są potrzebne ?

[21:22] <ks_Jacek_Socha>: Myślę, że osoby, które porzuciły posługę kapłańską czy zakonną mają prawo do bycia w Kościele. Nie ma co mówić, że ich nie ma. Choć nie ma co też reklamować ich dramatu. Epatowanie innych tak delikatnymi sprawami ociera się o granicę dobrego smaku.
[21:23] <ks_Jacek_Socha>: Myślę, że ważną sprawą jest pytanie o cel takich książek czy stron www.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama