Wystartował Nadwiślański Fashion Week

Debatami w Zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, rozpoczęło się trzydniowe święto mody, pasji i kultury.

Nadwiślański Fashion Week to trzydniowa impreza, która odbywa się w trzech miastach - Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Sandomierzu. To kontynuacja ubiegłorocznego wydarzenia Sandomierz Fashion Street - złożyły się wówczas na nie warsztaty, debaty i prezentacje działań kulturalnych w regionie zaś punktem kulminacyjnym był pokaz mody na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu z udziałem projektantów z całej Polski.

Wydarzenie, co istotne, wpisuje się w ideę Czwórmiasta, czyli porozumienia czterech samorządów leżących na pograniczu województw podkarpackiego i świętokrzyskiego, zawartego w 2019 roku, co podkreślał dzisiaj prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

- Bardzo często mówimy o tzw. miękkich projektach. Doskonałym przykładem jest Nadwiślański Fashion Week. Jest on efektem współpracy, działania na różnych płaszczyznach, nie tylko polityki, gospodarki, ale również kultury, tradycji - stwierdził prezydent Tarnobrzega.

Zauważył ponadto, że wydarzenie to podnosi prestiż miasta, ponieważ to, co zazwyczaj oglądamy na ekranie telewizora jako relacje z wybiegów paryskich, rzymskich, londyńskich, zagościło w naszym regionie, a jest to możliwe dzięki ludziom pełnym pasji, pomysłów, chęci działania.

Tegoroczna, druga poszerzona edycja, rozpoczęła się rozmową z udziałem: Katarzyny Wojakowskiej (właścicielki Browaru Lasowiak), Joanny Sadeckiej-Kurnik  (właścicielki gospodarstwa Dobre Miejsce, prowadzącej program kulinarny „Kuchnia z sercem”), Angeliki Rozmus-Dworzeckiej  (właścicielki Manufaktury Czekolady „Czekoladowa Chatka”) oraz  Sylwii Draus-Ciepluch (właścicielki marki kosmetyków naturalnych BIOnly). Dyskusja pod hasłem „Moda na fundusze”, moderowana przez Renatę Domkę, dziennikarkę, animatorkę, dotyczyła możliwości i szans jakie daje wykorzystanie unijnego wsparcia na realizację własnych inicjatyw.

Wystartował Nadwiślański Fashion Week   Marta Woynarowska /Foto Gość Angelika Rozmus-Dworzecka i Joanna Sadecka-Kurnik.

- Sięgnęliśmy po fundusze unijne dopiero 10 lat od rozpoczęcia działalności, czyli prowadzenia wspólnie z mężem gospodarstwa agroturystycznego „Dobre Miejsce”. Było to w zeszłym roku i niestety z powodu pandemii musieliśmy je zamknąć. Szczęśliwie fundusze były przeznaczone na rozwój naszego gospodarstwa rolnego, więc idziemy w stronę produkcji przetworów ekologicznych. Pierwsze partie ukażą się za półtora roku. Dla nas dotacja unijna stanowiła bardzo dużą pomoc, bez niej musielibyśmy odłożyć nasze plany na jakiś bliżej nieokreślony czas - mówiła Joanna Sadecka-Kurnik. 

Zanim do debaty o „Modnym Podkarpaciu", przystąpili specjaliści z dziedziny mody, odbyła się prezentacja jedenastu sesji zdjęciowych kolekcji Justyny Wesołowskiej z motywami lasowiackimi w obiektywie dziewięciu fotografów.

Sesje odbywały się w plenerach, m.in. na flisie po Sanie, w Baranowie Sandomierskim, Dzikowie, nad Jeziorem Tarnobrzeskim, w Gorzycach, Grębowie, Stalowej Woli, Rozwadowie, Nisku i Sandomierzu. Swojego zadowolenia z efektów sesji nie kryła Justyna Wesołowska, inicjatorka całego wydarzenia, prezes Fundacji Ga Mon, jednego z głównych organizatorów NFW.

W drugiej części tarnobrzeskiej odsłony Nadwiślańskiego Fashion Street odbyła się debata „Modne Podkarpacie” poprowadzona przez tarnobrzeżankę Iwonę Kutynę - dziennikarkę, prowadzącą popularny program „Onet Rano”, w której udział wzięli: pisarka i dziennikarka Karolina Sulej, dziennikarz, wykładowca, ekspert rynku mody Michał Zaczyński, redaktor naczelna magazynu „Moda w Polsce” Lidia Przybylska, projektant mody Serafin Andrzejak. Rozmówcy zastanawiali się nad znaczeniem mody i jej wpływu na identyfikację i tożsamość regionalną. Mówiono również o Podkarpaciu jako regionie wybijającym się na mapie modowej Polski, co podkreśliła Lidia Przybylska.

Sobota i niedziela upłyną zaś pod znakiem ulicznych pokazów mody, które odbędą się: 7 sierpnia w Stalowej Woli pod hasłem 4Fashion Stalowa Wola (Miejski Dom Kultury, godz. 18), zaś 8 sierpnia w Sandomierzu pod znanym już z ubiegłego roku tytułem „Sandomierz Fashion Street” (Rynek Starego Miasta, godz. 17). Poprowadzi je modelka, stylistka i prezenterka Joanna Horodyńska. Pokazom będą towarzyszyć rozmowy z osobami ze świata mody, warsztaty dziennikarskie, modelingowe, sztuki prezentacji i autoprezentacji, oraz stylu „kobieta w biznesie”.

Wystartował Nadwiślański Fashion Week   Marta Woynarowska /Foto Gość Dzisiejsze debaty odbyły się w Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu-Dzikowie.

Honorowy patronat objęli: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta sandomierski Marcin Piwnik, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur oraz wójt Gminy Gorzyce Leszek Surdy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie