Licheń przyciąga

Około miliona pielgrzymów odwiedziło w 2010 r. Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym koło Konina (Wielkopolska); na jego terenie znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki.

Kustosz sanktuarium ks. Wiktor Gumienny szacuje, że liczba wiernych była o 20 proc. mniejsza niż zwykle. "Taką sytuację spowodowały przede wszystkim powodzie (...), które dotknęły tych terenów, z których do Lichenia przyjeżdża najwięcej pielgrzymów" - ocenił duchowny.

Kustosz powiedział, że w 2010 r. najważniejszym wydarzeniem dla sanktuarium było zakończenie budowy, konsekracja i oddanie do użytku w lesie grąblińskim nowego kościoła Matki Bożej 10. Cnót Ewangelicznych. W klasztorze przylegającym do świątyni zamieszkały przybyłe z Francji siostry zakonne ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny, zwane anuncjatkami.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było otwarcie Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Znalazły się tam cenne zabytki polskiej historii, przywiezione z podlondyńskiej posiadłości Fawley Court. W ciągu pół roku od otwarcia, placówkę odwiedziło ponad 60 tys. osób. Wielu uczniów uczestniczyło też w muzealnych lekcjach historii.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się konferencje naukowe i sympozja, warsztaty dla dziennikarzy pt. "Kościół bez tajemnic" oraz lipcowe rekolekcje trzeźwościowe.

Sanktuarium w Licheniu istnieje od ponad 150 lat. Do czasu koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Licheńskiej w 1967 r. odwiedzali je głównie wierni z okolicy. Po koronacji zaczęli tam przybywać pielgrzymi z całego kraju, a od kilku lat - także z zagranicy.

W czerwcu 1999 r. z pielgrzymką do Lichenia przybył papież Jan Paweł II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie

    Forum: ostatnio poruszane wątki