Caritas i Kromka Chleba

Podopieczni Centrum Nauki i Zabawy Bajka upiekli chałeczki dla podopiecznych Dziennego Domu „Senior +” w Radomiu.

Akcja Kromka Chleba, której celem jest przede wszystkim dotarcie do jak największej liczby osób ubogich oraz do osób starszych i samotnych potrzebujących pomocy, rozpoczęła się 14 listopada, kiedy w Kościele świętowany był 5. Światowy Dzień Ubogich, a zakończyła się 19 listopada. W wielu parafiach w niedzielę 14 listopada po Mszach św. przed kościołem rozdawano chleb, to był symboliczny gest dzielenia się z osobami potrzebującymi. 13 listopada z naszej diecezji wyruszyła pielgrzymka osób bezdomnych. Uczestniczyli w niej obok bezdomnych z Radomia opiekunowie z Caritas Diecezji Radomskiej. XV Pielgrzymkę Osób Bezdomnych na Jasną Górę rozpoczęła wspólna modlitwa oraz konferencja w kaplicy św. Józefa. Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Każdy z pielgrzymów otrzymał gorący posiłek oraz plecaki z drobnymi upominkami.

Caritas Diecezji Radomskiej włączyła się w akcję Kromka Chleba również poprzez zaangażowanie m.in. Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas. Włączyli się w nią również podopieczni Centrum Nauki i Zabawy Bajka, nad którym pieczę sprawuje CDR.

W przygotowaniu chałeczek pomagał ks. Karol Piłat.   Paulina Zalewska W przygotowaniu chałeczek pomagał ks. Karol Piłat.

Dzieci z Bajki upiekły małe bułki-chałeczki by podzielić się nimi z bywalcami Dziennego Domu „Senior+” przy ul. Rwańskiej. - Jesteśmy tu z inicjatyw naszej świetlicy CNiZ Bajka. Dzieci same przygotowały chałki, plotły je, by się nimi podzielić. Podzielić z osobami potrzebującymi wsparcia również takiego duchowego. Kładziemy nacisk nie tylko na to dobro materialne, ale też na takie duchowe, żeby przyjść porozmawiać, bo te osoby są często samotne - mówi ks. Karol Piłat, wicedyrektor radomskiej Caritas. - Ta akcja ma też zwrócić uwagę na to, że nie powinniśmy marnować żywności, że to dar od Pana Boga i mamy dbać o tę żywność, którą mamy każdego dnia, bo są tacy, którzy tej żywności nie mają - dopowiada kapłan.

Z seniorami spotkały się młode podopieczne Bajki: Marika, Iwonka i Martynka. Dziewczynki trzymały wiklinowy kosz wypełniony dopiero co upieczonymi bułeczkami i nimi częstowały. W zamian otrzymały od seniorów własnoręcznie wykonane aniołki, które mogą być ozdobą choinki.

- Caritas uczy swoich podopiecznych od najmłodszych lat wrażliwości na potrzeby osób starszych. Staramy się przekazywać dzieciom, że otwarcie naszego serca powoduje wiele radości u tych, którzy potrzebują pomocy - zapewnia Paulina Zalewska, kierownik CNiZ Bajka.

Zadowolenia z wizyty dzieci nie kryła Danuta Rokita, kierownik Dziennego Domu „Senior+” . - Seniorzy czekali, cieszyli się na to spotkanie, bo im się przypominają wnuki. Ja też jestem pod wrażeniem. Chałeczki są przepyszne, dzieci się spisały.

Myślę, że nasza współpraca z tą świetlicą dopiero się rozpoczyna. Może i my wybierzemy się kiedyś do nich - mówi pani kierownik. - Działamy już 6 lat. Jest nas obecnie 30 osób - 14 panów i 16 seniorek. Wspólnie pięknie spędzamy tu czas - zapewnia.

Z życzliwością o młodych wypowiedzieli się również podopieczni domu. - To bardzo miłe, że dzieci o starszych pamiętają - mówi pan Edward. - To miłe z ich strony, że przyszły nas poczęstować. A ciasto smakowo bardzo dobre, ładnie zrobione - dodaje pani Jadwiga.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama