Fragment książki "Michał Archanioł w Piśmie Świętym i życiu Kościoła, który publikujemy za zgodą Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła
Brak nadawania imion aniołom przed niewolą babilońską można wytłumaczyć ostrożnością, by żadna z istot niebieskich nie dawała okazji do oddawania im czci, gdyż jedynym imieniem par excellence godnym czci było imię Jahwe. Po powrocie i po rozwinięciu się nauki o aniołach trzy postacie anielskie otrzymały swoje imiona wyłącznie teoforyczne - z określeniem Bóg - Rafa-El, Gabri-El i Micha-El, ten ostatni z tytułem książę (hebr. sar, asyryjskie šarru)[4], czyli osobistość sprawująca władzę. Tak rozumiał ten tytuł mędrzec żydowski w diasporze, który napisał na początku II w. przed Chrystusem - a więc prawie w czasie powstania Księgi Daniela - dzieło w języku hebrajskim, które ok. 130 r. przed Chrystusem jego wnuk przetłumaczył na grecki. W opisie Boga jako Sędziego, czytamy: „Aby podzielić narody całej ziemi, nad każdym z nich ustanowił władcę. Lecz Izrael jest szczególną własnością Pana" (Syr 17,17). Niektóre rękopisy dodają: „Jego to jako pierworodnego karmi karnością, a udzielając światła miłości, nie opuszcza go".
Jest to tekst biblijny wyrażający przeświadczenie, że każdy naród posiada swojego anioła-opiekuna, sprawującego nad nim w imieniu Boga władze. Uwzględniając wspomniany dopisek, możemy powiedzieć, że ze względu na swoje posłannictwo narodu pierworodnego wobec innych narodów Izrael miał szczególnego władcę, czyli księcia (hebr. sar), którym okazał się Michał. Hebrajski termin oznacza 'przełożonego, przywódcę, wodza, księcia, króla', a w Księdze Daniela tytuł Sar sarim - co dosłownie brzmi 'Przywódca przywódców' - jest jednoznaczny ze stopniem najwyższym i dobrze został przetłumaczony jako 'Najwyższy Przywódca' (Biblia Tysiąclecia), 'Najwyższy z książąt' (Biblia Paulistów; tu „książąt"! Dn 8, 25).
Władca - czyli książę - wspomniany w Księdze Syracha, otrzymał właśnie w wizji proroka Daniela imię Michał i tytuł „książę", z którym od najdawniejszych czasów wiązała się rola władcza - zaraz po królu - podczas pokoju i przywódcza na czas wojny. Tak się określił zbrojny mąż, który ukazał się Jozuemu: „Jestem wodzem wojska Pana" (wodzem - sar, a nie aniołem; Joz 5, 14), co można rozumieć, że jest księciem zastępów anielskich, jak również zastępów zbrojnych Izraela.
Znamiennym przykładem wzięcia udziału w wojnie jest spowodowanie przez anioła Pańskiego śmierci wojsk króla Sennacheryba, oblegającego Jerozolimę podczas panowania pobożnego króla Ezęchiasza, który modlił się do Jahwe o pomoc: „PANIE, Boże Izraela, który zasiadasz na tronie z cherubów!". Tę modlitwę Bóg wysłuchał natychmiast: „Tej samej nocy PAN wysłał anioła, który pobił w obozie Asyryjczyków sto osiemdziesiąt pięć tysięcy. Następnego dnia rano wszędzie leżały ciała zmarłych" (2 Krl 19,15.35).
Do tego wydarzenia nawiązał Juda Machabeusz, walcząc z dowódcą wojsk Antiocha Epifanesa IV, prosząc Boga: „Gdy posłowie królewscy bluźnili, pojawił się Twój anioł i pobił sto osiemdziesiąt pięć tysięcy spośród nich. Podobnie i dzisiaj zetrzyj to wojsko przed nami]" (1 Mch 7,41-42). I zwyciężyli. Podobną - ale widzialną - pomoc otrzymał Juda w walce z wojskami Lizjasza, gdy jego wojownicy błagali Boga o wsparcie. I zostali wysłuchani. Kiedy „nie zdążyli się jeszcze oddalić od Jerozolimy, gdy na ich czele pojawił się jeździec w białej szacie, który wymachiwał złotym orężem" (2 Mch 11, 8). Wyruszyli i zwyciężyli.
Były to lata, w których prorok Daniel opisywał swoje wizje. Właśnie ostatnia z nich, podczas której anioł Gabriel wypełnił danymi historycznymi proroctwo siedemdziesięciu tygodni z trzytygodniowym opóźnieniem, spowodowanym oporem książąt Persji i Grecji, przezwyciężonym dzięki „pomocy i obronie" księcia Michała.
---------------------------
[4] Wg: Lexicon hebraicum araramaicum Veteris Testamenti, pod red. F. Zorell, Roma 1960, s. 806-807.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |