Fragment książki "Michał Archanioł w Piśmie Świętym i życiu Kościoła, który publikujemy za zgodą Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła
Zadziwia znajomość historii twórcy tej starotestamentowej apokalipsy i - z małymi nieścisłościami - następstw działania poszczególnych królów imperium perskiego i trzech mocarstw hellenistycznych. Podane w kontekście czasowym i historycznym okresu wygnania, a więc imperium babilońskiego z VI w. przed Chrystusem, miały formę swoistego - apokaliptycznego - proroctwa, będącego powtórką z historii i wyciągnięciem z niej nauki, że mimo prześladowań, „królowanie i władzę oraz wszystkie królestwa pod całym niebem otrzyma lud świętych Najwyższego. Królowanie Najwyższego jest wieczne. Wszystkie potęgi będą Go czciły i będą Mu posłuszne" (Dn 7, 27).
I to jest wymiar przyszłościowy wszystkich proroctw apokaliptycznych. Dotyczył on dokonania się zbawczego działania Boga i nastania Jego królestwa, a nie królestwa ziemskiego Izraela, jak to zakodowało się w świadomości nie tylko ludu. Ale to królestwo ma uzyskać wymiary również ziemskie, gdyż zostali doń zaproszeni ludzie żyjący na ziemi, co ujął w przypowieściach o królestwie Bożym Syn Najwyższego, oczekiwany Pomazaniec (np. Mt 13, 1-52). Niewiele dni przed dokonaniem dzieła zbawienia zapowiedział swoją odkupieńczą śmierć w apokaliptycznym ujęciu tego, co się dokonywało i obejmowało Jego walkę z przeciwnikiem Boga i ludzi: „«Teraz dokonuję się sąd nad tym światem. Teraz zostanie usunięty władca tego świata. Ja natomiast, gdy zostanę wywyższony nad ziemię, przyciągnę wszystkich do siebie». Powiedział to, aby zaznaczyć, w jaki sposób miał umrzeć" (J 12, 31-33J[5].
Była to walka z szatanem, którego Chrystus określił księciem[6], tym samym tytułem, jakim anioł Gabriel obdarzył Michała i dwie równorzędne mu istoty duchowe, wywierające wpływ na władców Persji i Grecji, którym się przeciwstawił wraz z Gabrielem. Owa tajemnicza walka miedzy aniołami nie była i nie jest nadal łatwa do wytłumaczenia, o czym świadczą różne komentarze, a wśród nich św. Tomasza z Akwinu: „Bóg wyroki swoich sądów w sprawach różnych królestw i różnych ludzi wykonuje przez aniołów, które kierują się w swych czynnościach wyrokiem Bożym. Otóż zdarza się niekiedy, że w różnych królestwach lub u różnych ludzi występują przeciwne zasługi na nagrodę lub karę. (...) Jaki jest wyrok Bożej sprawiedliwości i mądrości w tych sprawach, aniołowie mogą poznać tylko wtedy, gdy im Bóg to objawi. Muszą zatem radzić się mądrości Bożej w tych sprawach. Tak więc, gdy radzą się woli Bożej w sprawach przeciwnych i sprzecznych zasług, mówi się o nich, że sprzeciwiają się wzajemnie, ale nie w tym znaczeniu, że ich wole zajmują przeciwne stanowiska, ale w tym, że sprawy, co do których zasięgają rady, są ze sobą sprzeczne"[7].
Należy podziwiać logikę tego rozumowania, podobnie jak wyjaśnienie w polskiej Wulgacie, czyli w tłumaczeniu Biblii przez ks. Jakuba Wujka z 1599 r., będącej tekstem oficjalnym Kościoła w Polsce do czasu odnowy Soboru Watykańskiego II (1962-1965). Ten wybitny tłumacz konsekwentnie termin grecki archon (hebr. sar) w Księdze Daniela i Ewangelii św. Jana przełożył przez książę, a w przypisie zaznaczył: „Ponieważ aniołowie nie mogli się sprzeciwiać woli Bożej, walkę między nimi należy rozumieć jako symbol kolizji sprzecznych interesów obu narodów".
Zachodzi pytanie, czy nie należy rozpatrywać owej walki między księciem Izraela i książętami Persji i Grecji w kontekście owego starotestamentowego przekonania, oddanego w swoisty sposób przez św. Pawła, chociażby w Liście do Koryntian?
---------------------------
[5] Tekst grecki oryginalny brzmi: „jaką śmiercią miał umrzeć".
[6] Gr. archon - 'pierwszy w kolegium' (archont w Atenach), 'naczelnik, wódz, książę, pan, panujący, władca'. Tłumaczenie 'książę' jest właściwsze (por. Wulgata).
[7] Wg: o. S. Kałdon OP, Anioł - posłaniec nadziei, Kraków 1999, s. 382.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |