Koncerty, warsztaty i ekstremalny bieg przez błoto na Festiwalu Życia

Koncerty, konferencje, warsztaty i ekstremalny bieg przez wodę, błoto i piasek znalazły się w programie Festiwalu Życia, który pod hasłem "Wracaj do domu" odbędzie się od 8 do 14 lipca w Kokotku w woj. śląskim.

Rzecznik prasowy Festiwalu Życia Szymon Zmarlicki powiedział PAP, że w programie tegorocznego festiwalu znalazły się m.in. koncerty zespołów C-BooL, Mesajah, niemaGOtu i Siewcy Lednicy. Sobotni muzyczny wieczór uwielbienia poprowadzi festiwalowy zespół 3Dni3Noce wraz ze świeckim ewangelizatorem Marcinem Zielińskim.

Konferencje dla uczestników wygłoszą m.in. duszpasterz Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica 2000 dominikanin ojciec Tomasz Nowak, ekspert w zakresie zapobiegania zachowaniom samobójczym, członek zespołu "Życie warte jest rozmowy" ks. Tomasz Trzaska, duszpasterz Wspólnoty i Szkoły Nowej Ewangelizacji "Zacheusz", franciszkanin brat Kryspin Maćczak oraz Edyta i Łukasz Golcowie.

Ponadto w programie festiwalu znajdą się codzienna msza święta, nabożeństwa, rozmowy w grupach dzielenia i całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Festiwal Życia rozpocznie się 8 lipca od mszy św., którą o 17.00 odprawi przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski bp Grzegorz Suchodolski. Po niej, o 20.00, imprezę integracyjną poprowadzi DJ Tomek Cichy.

Zmarlicki zaznaczył, że jak co roku najbardziej wyczekiwanym elementem festiwalu będzie ekstremalny bieg przełajowy.

"Kilkaset zawodników - wraz z księżmi, siostrami zakonnymi i zakonnikami - stanie na starcie kilkukilometrowej trasy, która prowadzi przez wodę, las, błotniste rowy i piaszczyste wzniesienia. Widowiskowy finisz jest jednym z najbardziej charakterystycznych momentów całego tygodnia" - ocenił.

Poinformował, że organizatorzy spodziewają się w tym roku około 1,5 tys. uczestników, którzy będą na festiwalu przez cały tydzień.

"Liczba uczestników festiwalu, jeśli nie liczyć przerwy spowodowanej pandemią, z roku na rok wzrasta. W ubiegłym roku przekroczyła tysiąc osób, które były obecne na całości festiwalu. A trzeba pamiętać, że na niektóre festiwalowe wydarzenia, takie jak koncerty, co roku przyjeżdża nawet 5 tys. osób" - mówił Zmarlicki.

Przypomniał, że na festiwal mogą przyjechać osoby od 15 do 35 lat.

"Młodzi przyjeżdżają, żeby poczuć tę ogromną wspólnotę ze swoimi rówieśnikami, którzy wierzą tak samo jak oni i przed którymi nie muszą niczego udawać. Przyjeżdżają też rodzice z dziećmi, którzy przemierzają nieraz pół świata, żeby pokazać im żywy, młody Kościół. W swoich świadectwach zagraniczni uczestnicy festiwalu wielokrotnie wskazują, że widok tysięcy młodych ludzi, którzy bawią się i modlą, jest dla nich wyjątkowo wartościowym przeżyciem, którego nie mają możliwości doświadczyć w miejscu swojego zamieszkania" - podkreślił Zmarlicki.

Zapisy na festiwal są dostępne na stronie www.festiwalzycia.pl

Pierwszy Festiwal Życia odbył się w 2018 r. pod hasłem "Wstań!". Głównym organizatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest misjonarz oblat ojciec Tomasz Maniura, założyciel duszpasterstwa młodzieży NINIWA. Współorganizatorami są: Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, archidiecezje katowicka, częstochowska i wrocławska oraz diecezje opolska, gliwicka, sosnowiecka i bielsko-żywiecka. (PAP)

Iwona Żurek

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie