W licheńskim sanktuarium odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Z młodymi i dla młodych“, które co miesiąc gromadzi młodzież pragnącą pogłębić swoją wiarę i podejmującą refleksję nad ważnymi wartościami życiowymi.
Spotkania te mają na celu nie tylko duchowe umocnienie, ale także tworzenie przestrzeni do rozmowy o współczesnych wyzwaniach oraz do dzielenie się doświadczeniami.
Podczas popołudniowej Mszy św. dla młodych homilię wygłosił ks. Paweł Skonieczny MIC, który podjął temat empatii – umiejętności niezwykle istotnej w codziennych relacjach międzyludzkich. Kapłan zachęcał do refleksji nad własną zdolnością do współczucia i wsłuchiwania się w potrzeby innych. W homilii ks. Skonieczny powiedział: A ile ja mam w sobie tej empatyczności? Na ile ja potrafię się wczuć w drugiego człowieka? A żeby się wczuć, to muszę się w niego wsłuchać. A jeżeli już się wczuję, czy potrafię współodczuwać, czyli być sympatycznym, być przy nim, nosić z nim to, co przeżywa, to wielka sztuka, ogromnie ważna cecha każdego człowieka.
Te słowa miały skłonić młodych uczestników do głębszego zastanowienia się nad rolą empatii w ich życiu oraz do rozważenia, jak mogą lepiej wspierać innych w trudnych chwilach.
Po Mszy Świętej swoim świadectwem podzieliła się Milena Adamczewska, znana na TikToku jako „Boża Tancerka”. Jej droga do Boga nie była usłana różami. Od najmłodszych lat musiała stawić czoła trudnym doświadczeniom – była dzieckiem niechcianym, zmagała się z alkoholizmem matki i groźbą trafienia do domu dziecka. Gdy po latach, dzięki pomocy Boga, udało jej się przebaczyć matce i ją pokochać, ta zmarła zaledwie kilka dni później. Był to kolejny dramat w niełatwym życiu Mileny, ale po raz kolejny pomoc przyszła od Boga.
Pamiętam, że po tym pół roku byłam już tak bezsilna, iż postanowiłam sięgnąć po Pismo Święte. Choć byłam osobą wierzącą, nie było mi po drodze z Pismem Świętym, bo go nie rozumiałam, ale wtedy pomyślałam, że będę czytać po jednym psalmie dziennie. I trzydziestego dnia trafiłam na Psalm 30. Tam jest napisane: „Panie, zamieniłeś moją żałobę w taniec, rozwiązałeś wór pokutny, a przepasałeś radością”. To było niesamowite, bo właśnie wtedy trafiłam na diakonię modlitwy tańca, co pozwoliło spełnić moje marzenie sprzed kilku lat o tańcu. Bóg zamienił moją żałobę, ten smutek, w radość i taniec dla Niego. Od tamtego momentu minęły już trzy lata i teraz mogę zaświadczyć, że jestem bardzo szczęśliwa, bo Bóg mnie prowadzi – przekazywała swoje świadectwo „Boża Tancerka”.
Posługę muzyczną podczas Mszy św., a także modlitwę uwielbienia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu poprowadził zespół „Ocaleni” z Łodzi. Pełen ducha, wiary i miłości śpiew tych młodych ludzi stworzył wyjątkową atmosferę modlitwy, pomagając w głębszym przeżyciu spotkania. Muzyka stała się nie tylko tłem, lecz integralną częścią nabożeństwa, prowadząc wszystkich ku głębszemu doświadczeniu obecności Boga i Jego miłości.
Księża Marianie, opiekunowie licheńskiego sanktuarium, serdecznie dziękują posługujący w spotkaniu, Mielnie Adamczewskiej i zespołowi „Ocaleni”, za przyjęcie zaproszenia i czas spędzony w duchowej bliskości z Jezusem w Domu Matki Bożej Licheńskiej. Już dzisiaj też zapraszają wszystkich młodych wiekiem i duchem na koleją niedzielę „Z młodymi i dla młodych” w listopadzie. Informacje znajdziecie na @lichenmlodych