MO w dębowym gaju

W latach 80. XX wieku utarło się przekonanie, że małżeństwa zawarte w kościele w Dąbrowicy i pobłogosławione przez ówczesnego proboszcza są zawsze zgodne i szczęśliwe. W tym roku przypadła pierwsza rocznica śmierci ks. Stanisława Pagieły.

Zabytkowy kościół pw. Matki Bożej Jasnogórskiej Uzdrowienia Chorych w Dąbrowicy podniósł do rangi lokalnego sanktuarium maryj­nego bp Stefan Cichy. Odbyło się to cztery lata temu – 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Czę­stochowskiej. Jednak już dużo wcześniej było to ulubione i czę­sto odwiedzane przez wiernych i turystów miejsce. Warto pójść śladami i jednych, i drugich.

Książę albo i nie

Kościół usytuowany jest u stóp wzgórza Koziniec, praw­dopodobnie na miejscu średnio­wiecznego zamku, który – we­dług legendy – zbudował książę piastowski Bolesław Wysoki. Kłopot w tym, że – jak mawiał prof. Stanisław Solicki – gdy nie było wiadomo, kto, pisano, że Wysoki. Za to pewnikiem jest to, że zamek spłonął w 1428 r. Zachowała się wieża (i to też tylko do połowy XIX w.).

Wokół zgliszcz rozkwitała wieś. Pierwsze dane o jej istnie­niu pojawiły się w roku 1680, kiedy była w ręku Gottfrieda von Tielsch. Źródła podają, że – obok folwarku – we wsi były szko­ła, młyn i tartak. Jednak Dąbrowica miała zasłynąć nie z rolnictwa, ale wielkiej – jednej z pierwszych na Dolnym Śląsku – papierni.

Kaplica za kaplicą

Kościół parafialny zbudo­wano w 1900 r. jako świątynię ewangelicką. W 1921 r. przyby­ły dzwony. Po wojnie osadnicy polscy postawili nad stawem papierni kaplicę Matki Bożej Ostrobramskiej. W 1947 r. piar o. Tadeusz Kubik poświęcił kościół dla kultu katolickiego. Czterna­ście lat później, wykorzystując wizytę bp. Pawła Latuska, wierni poprosili go o stałego kapłana dla kościoła. Wybór ówczesnego or­dynariusza wrocławskiego padł na ks. Stanisława Pagiełę, dotych­czas posługującego w jeleniogór­skiej parafii pw. Świętego Krzy­ża. Od tej pory osoba ks. Pagieły na stałe zrosła się z powojenną historią tego miejsca. W 1966 r. w otoczeniu kościoła pojawiła się grota poświęcona Matce Bożej z Lourdes. Rok później – kapli­ce Matki Bożej Wędrownej i św. Maksymiliana M. Kolbego. Z lat 80. ub. w. pochodzą kaplice Zwia­stowania, św. Stanisława Kostki oraz Grota Fatimska.

Lepiej niż gdzie indziej

Emil Pyzik, autor tekstu o historii Dąbrowicy, wspomina ciekawą historię dotyczącą san­ktuarium. „Za czasów komuny pod dyskretną osłoną dębowego gaju żenili się tu, chrzcili lub posyłali do I Komunii św. dzieci i modli­li się milicjanci, oficerowie LWP, pracownicy aparatu PZPR. Wśród jeleniogórzan utrwaliła się zaś wia­ra, że modlitwa o zdrowie swoje lub swoich bliskich jest skuteczniejsza od odprawionej gdzie indziej. Nato­miast ślub zawarty w dąbrowickim kościele i pobłogosławiony przez ks. Stanisława wróży długie, harmonijne i szczęśliwe pożycie małżeńskie”.

Ksiądz Stanisław Pagieła zmarł 31 sierpnia 2010 r., po 48 latach posługi kapłańskiej, w Za­kładzie Opiekuńczo-Leczniczym „Caritas” w Jeleniej Górze.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie