Dziękczynne Święto Żniw

Kościoły ewangelickie - luterańskie i reformowane obchodziły wczoraj Dziękczynne Święto Żniw, które przypomina o bliskim związku człowieka z naturą, a przede wszystkim o wdzięczności, jaką człowiek winien jest Bogu za całe Stworzenie.

W dniu tym przypomina się również o tym, że człowiek jako część Bożego Stworzenia powołany jest do ochrony środowiska naturalnego, co wobec klęski ekologicznej w wielu rejonach świata, jest wciąż aktualnym wezwaniem do odpowiedzialności za zachowanie Stworzenia.

Dziękczynne Święto Żniw zwane popularnie Świętem Żniw kieruje uwagę wiernych w stronę wdzięczności za codzienny chleb, przypominając również o diakonijnym (służebnym) posłannictwie wyznawców Chrystusa, powołanych do pracy na rzecz bliźniego. Refleksja o ludzkiej solidarności, sprzeciw wobec materializmu oraz opowiedzenie się za współczuciem i działaniem stoi w centrum Święta Żniw.

Dziękczynne Święto Żniw to także dziękczynienie za to wszystko, co otrzymujemy z ręki Boga i zachęca do okazywania miłości i miłosierdzia potrzebującym. Mówi o tym tekst z Księgi Izajasza 58,7-12, który był czytany podczas liturgii: „… podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza poranna i twoje uzdrowienie rychło nastąpi; twoja sprawiedliwość pójdzie przed tobą, a chwała Pańska będzie twoją tylną strażą. Gdy potem będziesz wołał, Pan cię wysłucha, a gdy będziesz krzyczał o pomoc, odpowie: Oto jestem! Gdy usuniesz spośród siebie jarzmo, szydercze pokazywanie palcem i bezecne mówienie, gdy głodnemu podasz swój chleb i zaspokoisz pragnienie strapionego, wtedy twoje światło wzejdzie w ciemności, a twój zmierzch będzie jak południe, i Pan będzie ciebie stale prowadził i nasyci twoją duszę nawet na pustkowiach, i sprawi, że twoje członki odzyskają swoją siłę, i będziesz jak ogród nawodniony i jak źródło, którego wody nie wysychają. Twoi ludzie odbudują prastare gruzy, podźwigniesz fundamenty poprzednich pokoleń i nazwą cię naprawiaczem wyłomów, odnowicielem, aby w nich można było mieszkać.”

Dziękczynne Święto Żniw obchodzone jest w niedzielę po święcie Archanioła Michała (29 września). Jeśli niedziela ta wypada jeszcze we wrześniu niektóre parafie przekładają Święto Żniw na pierwszą niedzielę października. Znane są również zwyczaje obchodzenia Święta Żniw 24 sierpnia (dzień św. Bartłomieja) oraz w niedzielę po św. Marcinie (11 listopada).

Do liturgicznych tradycji Dziękczynnego Święta Żniw, podczas którego odprawia się nabożeństwa komunijne, należy przyozdabianie ołtarza darami natury (kwiaty, warzywa, owoce). W niektórych parafiach ewangelickich nabożeństwo zaczyna się procesjonalnym wejściem do kościoła dzieci wraz z duchownym. Dzieci niosą dary, które kładą na ołtarzu. Jest to również symbol wiary i nadziei najmłodszych, ciągłości Stworzenia, za które odpowiedzialne są następne pokolenia.

***

Dziękczynne Święto Żniw   Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie