Górale walczą o swoje

Złożenie pozwu zbiorowego o unieważnienie decyzji wywłaszczających górali z gruntów położonych w Tatrach zapowiedziała w piątek w Zakopanem Zofia Stachoń-Bigos, szefowa Stowarzyszenia Właścicieli i Współwłaścicieli Wywłaszczonych Hal i Polan w Tatrach.

Stachoń-Bigos po konsultacji z prezesem zakopiańskiego sądu rejonowego powiedziała, że planowana na przyszły rok sprzedaż Polskich Kolei Linowych, czyli m.in. trzech kolei linowych położonych w Tatrach, stworzy precedens, który daje podstawy do roszczeń o zwrot gruntów.

"Koleje linowe, tak jak i park narodowy, powstały dla dobra narodu, a nie komercyjnej spółki. Nie godzimy się na sprzedaż gruntów, z których nas wywłaszczono" - powiedziała Stachoń-Bigos.

Stachoń-Bigos szacuje, że jest kilkuset spadkobierców terenów położonych w rejonie Kasprowego Wierchu, czyli Hali Gąsienicowej, Hali Goryczkowej i Hali Kasprowej.

Górale zapowiadają, że jeśli odzyskają w Tatrach hale, założą spółkę, która pozostanie w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Zdaniem dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Pawła Skawińskiego, ewentualne odzyskanie przez górali tatrzańskich hal w żaden sposób nie wpłynie na funkcjonowanie parku, ponieważ parki narodowe nie są tworzone wyłącznie na terenach należących do Skarbu Państwa. "Odzyskanie własności leżących w strefie ochrony ścisłej i tak nie pozwoliłoby na wykonywanie jakichkolwiek czynności przez właścicieli" - powiedział PAP Skawiński.

Górali z gruntów położonych w Tatrach wywłaszczano lub wykupywano kilkakrotnie - najpierw przed II wojną św. m.in. pod budowę kolei linowych i później po wojnie na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Cała procedura wywłaszczania lub wykupywania gruntów zakończyła się w 1977 roku.

Jak powiedział PAP Skawiński, nieruchomości położone na Hali Gąsienicowej były wykupione przed II wojną przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Grunty na Hali Goryczkowej zostały natomiast w części wywłaszczone.

Skawiński zauważa, że w ramach prywatyzacji PKL nie są sprzedawane tereny narciarskie w rejonie Kasprowego Wierchu, tylko sama infrastruktura. "Uprawianie narciarstwa odbywa się (...) na terenie, który jest udostępniany przez TPN" - dodał.

Obecnie przygotowywany jest prospekt emisyjny PKL SA; 100 proc. akcji ma być sprzedane w ofercie publicznej. TMR to największa firma branży turystycznej na Słowacji, która zadeklarowała chęć zakupu PKL.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r.; są częścią PKP. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi.

 

«« | « | 1 | » | »»

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama