Pokłoń się Narodzonemu

Wiara.pl

publikacja 30.12.2015 12:10

Hasło tegorocznego orszaku brzmi: „Nade wszystko miłosierdzie. Miłość. Pokój. Przebaczenie”.

Pokłoń się Narodzonemu Roman Koszowski /Foto Gość Hasło tegorocznego orszaku brzmi: „Nade wszystko miłosierdzie. Miłość. Pokój. Przebaczenie”.

Znajdź orszak w swojej okolicy:

 

Chodź za Mędrcami (diecezja bielsko-żywiecka)

Nieistotne, ile masz lat i jak bardzo (albo w ogóle nie) angażujesz się w życie swojej parafii. We środę 6 stycznia będziesz gościem wyczekiwanym przez organizatorów wszystkich orszaków Trzech Króli, które przejdą ulicami Podbeskidzia! Orszaki koronowanych głów przygotowuje 355 miejscowości, wśród nich będą także: Bielsko-Biała, Cieszyn, Oświęcim, Porąbka, Rajcza, Skoczów, Witkowice, Włosienica i Zabrzeg. Mają wspólny cel: chcą zaświadczyć o swojej przynależności do Chrystusa i dać wszystkim okazję do wspólnego, rodzinnego kolędowania. W tym roku pokłonowi Trzech Króli przed Jezusem towarzyszą słowa: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”.

Orszak diecezjalny przejdzie ulicami Bielska-Białej po raz 5. Weźmie w nim udział także bp Piotr Greger. W role Trzech Króli wcielą się: po raz kolejny malarz Wacław Sobieraj, a po raz pierwszy aktor Jacek Borusiński i śpiewak operowy Andrzej Lampert. Świętą Rodzinę będą odtwarzać Anna i Andrzej Sawiccyze swoim najmłodszym synkiem, urodzonym 15 sierpnia, który nosi imiona… Józef Maria. Będzie też trójka starszego rodzeństwa: Staś, Franek i Łucja.

Bielski orszak rozpocznie Msza św. o 10.30 w kościele św. Maksymiliana w Aleksandrowicach. Eucharystia ta będzie jednocześnie diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację Męczenników z Peru. Gośćmi orszaku będą peruwiańscy artyści: Enrique Mesias i Kargaligera. Po Mszy św. uczestnicy przejdą ulicami: Wrzosową, przez rondo na Hulance, Cieszyńską pod estradę na rynku, gdzie kolędowanie poprowadzi kapela „Ucha” ze Straconki. Orszakowym konferansjerem będzie ks. Mateusz Dudkiewicz.

W specjalnym liście do udziału zachęcił bp Roman Pindel. „Życzę, aby wspólne świętowanie Objawienia Pańskiego doprowadziło do pogłębienia wiary w Jezusa Chrystusa i otworzyło serca na okazywanie miłosierdzia bliźnim” – napisał bp Pindel.

Urszula Rogólska

Pochody mędrców

  • Bielsko-Biała – Msza św. w Aleksandrowicach o 10.30 i przemarsz na rynek.
  • Cieszyn – Msza św.. w kościele św. Marii Magdaleny o 12.00 i przemarsz na rynek (także z okolicznych kościołów) o 13.00–13.15.
  • Porąbka – Msza św. o. 11.00, przemarsz do Domu Kultury.
  • Oświęcim – o 9.15 pierwsza część orszaku z parafii Miłosierdzia Bożego do sanktuarium MB Wspomożycielki Wiernych (salezjanie). Tu Msza św. o 10.00 i marsz ulicami Starego Miasta oraz spotkanie ze Świętą Rodziną w sali teatralnej Zakładu Salezjańskiego.
  • Rajcza – trzy orszaki wyruszą o 10.30 z: Rycerki Dolnej, Rajczy Dolnej i drogą od Ujsoł. O 11.00 spotkanie w amfiteatrze, przemarsz na Mszę św. o 11.45 w kościele i udział w pokłonie Trzech Króli.
  • Skoczów – trzy orszaki wyruszą: o 14.45 z parafii na Górnym Borze, o 14.50 ze skrzyżowania ulic Mickiewicza z Targową, o 15.00 ze Starego Targu i spotkają się na rynku, gdzie będą kolędować do 16.30 (w razie deszczu w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła)
  • Witkowice – Msza św. o 10.00 i przemarsz ulicami parafii; zakończenie na placu przy kościele.
  • Włosienica – wymarsz o 14.00 sprzed kościoła i przemarsz ulicami parafii do remizy OSP.
  • Zabrzeg – orszak wyruszy o 11.45 sprzed Domu Strażaka, w stronę miejscowego stadionu.

Chcecie widzieć Dziecię? (diecezja elbląska)

Orszak Trzech Króli to jedna z najmłodszych tradycji bożonarodzeniowych. Nie przywędrowała do nas z Zachodu. Została zainicjowana nad Wisłą. Spodobała się! Z roku na rok coraz więcej miast i wsi postanawia 6 stycznia zorganizować u siebie wielkie uliczne jasełka. By wszystko odbyło się tak, jak należy, przygotowania do orszaku muszą ruszyć już jesienią...

Elbląg

W Elblągu Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 13 z placu Jagiellończyka. Przygotowania? Już w listopadzie panie, pod nadzorem Krystyny Leokard, zaczęły szyć chusty dla uczestników jasełek. – Każdy robi to, co może, by ten orszak wypadł jak najlepiej. My dostaliśmy zadanie uszycia chust – mówi pani Krystyna. Ponad 1500 chust szyją panie: Grażyna, Basia, Mariola i Lucyna. Wykrojem zajęła się pani Ewa. – W ubiegłym roku szyłyśmy kaptury, zaczęłyśmy w październiku. Przed świętami Bożego Narodzenia wszystko było gotowe – wspomina pani Mariola.

Orszak Trzech Króli w Elblągu odbędzie się po raz drugi. Jego uczestnicy ujrzą walkę dobra ze złem, przejdą przez Bramę Miłosierdzia oraz spotkają świętego ściśle związanego z miastem. Jakiego? O tym przekonają się 6 stycznia.

Morąg

– Orszak Trzech Króli w Morągu wyruszy z trzech parafii: św. Józefa, Trójcy Świętej i bł. Michała Kozala – wylicza ks. Łukasz Garbacki. Pochody ruszą ok. godz. 12. Każdy z nich ma swój kolor. Orszak z parafii św. Józefa będzie czerwony, bł. Michała Kozala – zielony, a Trójcy Świętej – niebieski. Trzej Królowie oraz mieszkańcy Morąga pokłon Dzieciątku oddadzą po dotarciu do auli koncertowej przy alei Parkowej, gdzie będzie znajdować się żywa szopka. Orszakowi towarzyszy także konkurs szopek. Najmłodsi zanosili je do 3 stycznia do swoich parafii. U celu obędzie się wspólne kolędowanie i rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze, rodzinno-orszakowe przebranie. – Chodzi o to, by kultywować chrześcijański obchód Trzech Króli – stwierdza ks. Łukasz.

Sztum

Sztumski Orszak Trzech Króli wyruszy z kościoła św. Andrzeja Boboli ok. godz. 13, tuż po Mszy św. Po mniej więcej półtoragodzinnym marszu dotrze do na plac Wolności. Przygotowaniem scenek towarzyszącym całości zajmuje się m.in. Bractwo Rycerzy w Sztumie. Na zakończenie zaplanowano wspólne kolędowanie. W prowadzenie śpiewu włączą się scholki z parafii św. Anny i św. Andrzeja Boboli, które są organizatorem wydarzenia. Mieszkańcy Sztumu za gwiazdą podążać będą po raz drugi. W ubiegłym roku w orszaku wzięło udział ponad 2 tys. osób.

Iława

Pierwszy w Iławie Orszak Trzech Króli organizuje parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jak informuje ks. Adrian Woźniak, do udziału w jasełkach zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta. Trzej Królowie wyruszą tuż po Mszy św. dla dzieci, która rozpocznie się o 10.45. Podczas orszaku nastąpi odczytanie dekretu Cezara, przejście przez Bramę Miłosierdzia i Bramę do Nieba. Nie zabraknie elementów jasełkowych. W przygotowanie wydarzenia włączyli się katecheci, dorośli oraz dzieci z parafii.

Nowy Staw

6 stycznia o godz. 12, po odczytaniu edyktu Cezara oraz odmówieniu modlitwy „Anioł Pański”, po raz pierwszy na ulice Nowego Stawu wyjdzie Orszak Trzech Króli. Poprzedzi go Msza św., która rozpocznie się o godzinie 11. Królowie wraz z ludem miną cztery ważne punkty: „Dwór Heroda”, „Szałas Pasterzy”, „Gospodę”, a następnie dotrą do „Szopki”. Nie zabraknie wspólnego kolędowania oraz uczty. Poczęstunek zostanie przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które na trasie orszaku będą odpowiedzialne za gospodę. – Orszak to bardzo fajna zabawa, a zarazem integracja ludzi – przyznaje Anna Świderska, zaangażowana w przygotowanie wydarzenia. – Jest to nadanie uroczystego tonu kolędowaniu. Organizatorzy nowostawskiego orszaku wierzą, że mieszkańcy miasta i okolicznych wsi nie zawiodą. Każdy uczestnik marszu otrzymuje królewską koronę. Przed świętami Bożego Narodzenia z fundacji, która odpowiada za jasełka w całym kraju i poza granicą, do Nowego Stawu dotarło ich 1800.

Agata Bruchwald

Wspólny pokłon Jezusowi (archidiecezja gdańska)

W Orszaku Trzech Króli co roku biorą udział tysiące gdańszczan. Liczny udział jest niewątpliwie znakiem przywiązania do tradycji. – Myślę jednak, że jest to także wyraz tego, iż w każdym człowieku jest głód Boga – mówi Bożena Kozińska, która od lat wraz z rodziną uczestniczy w uroczystych obchodach święta. 

W ostatnich latach na Wybrzeżu i w całej Polsce nieustannie wzrasta popularność obchodów uroczystości Trzech Króli. Ulicami miast i miasteczek, niekiedy także i większych wsi, ruszają barwne korowody, by wraz z Mędrcami ze Wschodu złożyć hołd Nowonarodzonemu. W tym roku, juz po raz szósty, także gdańszczanie hucznie świętować będą objawienie się Chrystusa narodom.

Od Oliwy po Starówkę

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli zorganizowało w Trójmieście związane ze szkołami „Fregata” Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania i Rozwoju „Skwer”. Kilka tysięcy ludzi przemaszerowało wówczas przez park Oliwski do pobliskiej katedry. Jak podkreśla Bożena Kozińska, trasa marszu związana była z lokalizacją mieszczącej się w Oliwie szkoły. Co ciekawe, inicjatywa wpisała się w plany innego gdańskiego stowarzyszenia – SUM, które swój cel upatruje w animacji mieszkańców miasta do działań patriotycznych, religijnych, społecznych i obywatelskich.

– Snuliśmy już wówczas pewne plany. Zwykle sami wymyślamy akcje, a potem je realizujemy. W tym przypadku podłączyliśmy się do akcji już istniejącej, ale zaproponowaliśmy swoje rozwiązania – mówi Adam Hlebowicz ze stowarzyszenia SUM. – „Fregata” przetarła szlak, a my postanowiliśmy, że trzeba w to wejść. Porozumieliśmy się z organizatorami pierwszego orszaku, zmieniliśmy miejsce marszu z Oliwy na Stare Miasto w Gdańsku. Zakładaliśmy, że tam pojawi się więcej odbiorców. Potrzebne więc było miejsce o większej przepustowości – dodaje. Od tego czasu orszaki rozpoczynają się modlitwą „Anioł Pański”, odmawianą pod bazyliką Mariacką. Zwykle przewodniczy jej proboszcz parafii.

Wspólne działanie

Spod bazyliki pochód rusza w stronę pałacu Heroda, który mieści się w budynku Zbrojowni. Później w towarzystwie wskazujących drogę aniołów na szczudłach i chcących im przeszkodzić diabłów podąża ulicą Długą i Długim Targiem w stronę Zielonej Bramy. Tam w niewielkiej stajence na maszerujących czeka Święta Rodzina. Pochód rozpoczyna gwiazda betlejemska, za którą konno podążają Trzej Królowie. Jak stwierdzają organizatorzy, konie podkreślają królewski majestat. – Chcieliśmy też, by postaci królów odtwarzały znane w mieście osoby. Trochę je zakamuflowaliśmy brodami i odpowiednimi strojami, ale i tak nie ma problemu z rozpoznaniem – dzieli się A. Hlebowicz.

Za królami podążają dzieci, przebrane w różnobarwne stroje. Podobnie jak królowie reprezentują jeden z trzech kontynentów: Europę, Azję i Afrykę. Na całej trasie rozbrzmiewają kolędy. Śpiewom przewodniczy chór męski z Trąbek Wielkich. Ale śpiewać starają się wszyscy. Co roku pojawiają się także nowe elementy. W organizację imprezy włączają się harcerze, duszpasterstwa młodzieży, które będą nieść flagi wszystkich narodów biorących udział w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży, klub „Plama”... Od lat aktywny udział biorą w niej także przedstawiciele gdańskiej Caritas. Chodzi o to, by różne podmioty namówić do współpracy.

Religijne głody

Bożena Kozińska, jej mąż Jarosław i malutka córeczka Ania przed trzema laty wystąpili podczas orszaku w szczególnej roli. – Nie było chętnych, żeby wcielić się w postaci Świętej Rodziny. Na początku kategorycznie odmówiłam. Moja Ania wciąż płakała. Po prostu wyła. Myślałam, co będzie, jak się obudzi – wspomina Bożena. Nie była szczęśliwa, gdy Jarek po chwili namysłu przystał na tę propozycję. – Na szczęście kiedy orszak zbliżył się do żłóbka, Ania po prostu zasnęła. Pomyślałam: „To prawdziwy cud” – dzieli się B. Kozińska. Ania przespała całą dwugodzinną uroczystość. Mogli więc spokojnie przyjąć hołd Trzech Króli, prezydenta miasta, a później także tłumnie przybyłych mieszkańców.

Bożenę i Jarka zaskoczył także inny fakt. Niektórzy przyklękali przed nimi, a później trwali w modlitwie. Zwracali się także do nich o wstawiennictwo. Ktoś przyniósł małemu Jezusowi cukierki w darze. – Orszak Trzech Króli pokazuje, że jest w tym wydarzeniu pragnienie wspólnego pokłonienia się w symboliczny sposób Jezusowi. Wiele jest w nim także folkloru. Ale myślę, że w sercu każdego człowieka jest wielkie pragnienie Boga. I to właśnie sprawia, że mimo iż nie ma tu jakichś fajerwerków, ludzie tak licznie biorą udział w tej imprezie – ocenia Bożena Kozińska.

– W człowieku jest tęsknota za wartościami nieprzemijającymi. Gdyby ludzie potrzebowali tylko zabawy, poszliby na dyskotekę, koncert czy bal karnawałowy. Tu trzeba się troszkę wysilić. Wyjść z domu na niepewną pogodę i poświęcić kilka godzin na to wydarzenie. Wreszcie odczekać, by móc złożyć swój pokłon. Jest to niewątpliwie jakiś wysiłek. Tę imprezę trudno nazwać czystą rozrywką. Ona wciąga ludzi w świat pozytywnych wartości – puentuje Adam Hlebowicz.

ks. Rafał Starkowicz

6. gdański Orszak Trzech Króli wystartuje w środę 6 stycznia o godz. 11.30 z ulicy Piwnej, sprzed wejścia głównego do bazyliki Mariackiej. Później ruszy w stronę Zbrojowni, następnie ulicą Długą aż do Zielonej Bramy, gdzie na maszerujących czekać będzie Święta Rodzina.

Pokłon przed Nowonarodzonym (diecezja gliwicka)

W uroczystość Objawienia Pańskiego po raz ósmy w całym kraju, a także za granicą orszaki Trzech Króli pójdą w ponad 400 miejscowościach. W diecezji gliwickiej Sekcja ds. Nowej Ewangelizacji gliwickiej kurii, razem z urzędami miejskimi, organizuje orszaki w Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu i Pyskowicach. Oprócz tego przygotowywane są również pochody w Tarnowskich Górach i Lublińcu. W jednych miejscach idą trzema strumieniami, każdy za swoim królem i w odrębnym kolorze określającym grupę, w innych wszyscy przechodzą razem, podążając za Mędrcami. Wszyscy zmierzają do szopki, żeby pokłonić się nowo narodzonemu Panu.

O godzinie 14.00 startują orszaki w Gliwicach, Zabrzu i Pyskowicach. W Gliwicach spod kościoła św. Michała, MDK przy ul. Barlickiego i kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego (wszystkie spotykają się na rynku); w Zabrzu sprzed kościoła św. Kamila, kościoła św. Józefa i Hali Pogoń (idą w kierunku kościoła św. Anny), a w Pyskowicach sprzed kościołów św. Mikołaja, MB Nieustającej Pomocy i Nawrócenia św. Pawła Apostoła (idą na rynek).

O godz. 15.00 wychodzą pochody w Bytomiu, ruszają z ul. Krakowskiej (przy stacji Shell), pl. Akademickiego, ul. Dworcowej (przy dworcu), zmierzając również w kierunku rynku. Natomiast w Tarnowskich Górach przejdzie jeden orszak, który wyruszy już o 12.15 spod kościoła Świętych Piotra i Pawła. Jego zakończenie będzie na tarnogórskim rynku. Podobnie jak poprzednio, do Kacpra, Melchiora i Baltazara dołączy Jan III Sobieski.

W Lublińcu trzy orszaki wychodzą o 12.30 sprzed kaplicy wojskowej bł. Piotra Jerzego Frassatiego, kościołów św. Mikołaja i św. Teresy Benedykty od Krzyża, a spotykają się na rynku i razem idą oddać pokłon Dzieciątku na placu przy kościele św. Stanisława Kostki.

Kierunek: Betlejem (archidiecezja katowicka)

Trzech Króli i ich towarzyszy w Objawienie Pańskie będziemy mogli znaleźć w ponad 400 miejscowościach w całej Polsce. W naszej diecezji możemy spodziewać się ich w Mysłowicach, Tychach, Turzy Śląskiej, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Piekarach, Siemianowicach...

Największy na Górnym Śląsku orszak przejdzie, jak co roku, ulicami Katowic. Kilkutysięczny trzybarwny pochód o 13.30 ruszy sprzed katedry Chrystusa Króla. Stamtąd przez plac Miarki i rynek powędruje w stronę Spodka. Finał tegorocznego maszerowania odbędzie się na parkingu przy NOSPR. Tam na rodzinnym kolędowaniu uczestnicy marszu spotkają się z zespołem Albo i Nie. Dzieci i dorośli w tym roku wyśpiewają także zwycięską zwrotkę kolędy „Mędrcy świata”, ułożoną przez jedną z rodzin biorących udział w orszakowym konkursie.

Królów do katowickiego Betlejem prowadzić będą trzybarwne orszaki: zielony, czerwony, niebieski, symbolizujące trzy kontynenty: europejski, azjatycki, afrykański. – Chłopcy z orszaku azjatyckiego przygotowują kapelusze, w europejskim robią sobie miecze, a dziewczyny – nałęczki. W afrykańskim pójdzie zespół bębniarzy – wymienia Piotr Lebek, jeden z organizatorów.

W te same barwy ubiorą się jadący na koniach Trzej Królowie. Wśród nich kolejny raz znajdzie się czarnoskóry Adeyemi Abe, mieszkaniec Orzesza. W drodze mali aktorzy amatorzy odegrają też bożonarodzeniowe scenki. Do udziału w orszaku szczególnie zaproszone są rodziny z dziećmi. Wszyscy otrzymają królewskie korony.

Pokłońmy się Mu! (archidiecezja krakowska)

Tradycją krakowskiego Orszaku Trzech Króli stało się, że Świętą Rodzinę, czekającą na wszystkich uczestników przemarszu na scenie ustawionej na Rynku Głównym, gra małżeństwo, które jest związane z Zespołem Katolickich Szkół im. Świętej Rodziny z Nazaretu, i któremu w ostatnich miesiącach urodziło się dziecko. Nie inaczej będzie i w tym roku. Maria Olszowska w zespole szkół jest anglistką i propozycję ks. dyrektora Krzysztofa Wilka przyjęła (wraz z mężem) z wielką radością.

Najpierw były kołysanki – W ubiegłym roku, gdy byłam w ciąży, bardzo wzruszałam się, słysząc kolędy. Teraz, gdy córeczka jest już z nami, kolędy nabrały dla mnie nowego znaczenia. Słuchając ich, myślę, że wszystkie mamy śpiewają swojemu dziecku. Maryja też pewnie śpiewała, więc zanim wiele wieków później pojawiły się kolędy, najpierw były kołysanki, których słuchało Boże Dziecię – mówi M. Olszowska i dodaje, że będąc mamą, kobieta poprzez swoje macierzyństwo może duchowo spotkać się z Matką Bożą. – Mały Jezus, który w czasie Bożego Narodzenia staje się nam szczególnie bliski, był zwykłym dzieckiem: płakał, spał w ramionach mamy, miał kolki, a Maryja Go tuliła. Czuła to, co każda z nas, opiekując się swoim dzieckiem. Dziś, przygotowując się do roli Maryi, myślę, że mam w sobie tę samą miłość, którą miała i Ona dwa tysiące lat temu. 6 stycznia będzie więc dla mnie, dla nas dniem pełnym wzruszeń – zapewnia.

Krakowski Orszak Trzech Króli, podzielony na trzy człony (czerwony, zielony i niebieski), jak zawsze rozpocznie się o godz. 11. Na czele każdego członu szedł będzie król, a orszak czerwony, który przejdzie Drogą Królewską z Wawelu na Rynek Główny, dodatkowo poprowadzi kard. Stanisław Dziwisz. J

Jak zapewniają organizatorzy, taka rola (a zwłaszcza moment oddania pokłonu Dzieciątku) to dla każdego z królów wielkie przeżycie i zaszczyt. – Przygotowania do roli rozpocząłem od zagłębienia się w Ewangelię św. Mateusza, a zwłaszcza w rozdział 2. Opowiada on o narodzinach Jezusa i o tym, jak Gwiazda Betlejemska ukazała się Mędrcom ze Wschodu, a oni podążali za nią, by oddać hołd Jezusowi – mówi Mateusz Smoliński, na co dzień student krakowskiej PWST i stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który zagra króla niebieskiego (afrykańskiego). Jego orszak będzie najgłośniejszy i najbardziej radosny – afrykańską muzykę zapewni bowiem zespół bębniarzy z tam-tamami.

Na trasie wszystkich orszaków oraz na scenie na Rynku będzie też można usłyszeć świadectwa długoterminowych (zagranicznych) wolontariuszy ŚDM Kraków 2016. W ten sposób będą oni zachęcać do wsparcia wolontariatu ŚDM podczas tradycyjnej, orszakowej kwesty. Druga krakowska kwesta prowadzona będzie na rzecz Dzieła Pomocy św. o. Pio.

W duchu świętej Miłości

Orszaki odbędą się też w 15 innych miejscach naszej diecezji: Chochołowie, Kłaju, Lanckoronie, Ludźmierzu, Makowie Podhalańskim, Myślenicach, Niepołomicach, Rabce, Skawinie, Spytkowicach, Stryszawie, Suchej Beskidzkiej, Wieliczce, Zielonkach i Zakopanem.

– Boże Narodzenie to czas, w którym można przenieść się myślami do Groty Narodzenia w Betlejem, zastanowić się, co przeżywali Maryja i Józef, i spróbować przenieść to na nasze życie. Warto nawiązać z nimi duchowy kontakt i budować relacje z bliskimi w duchu świętej miłości – uważa Anna Gibek, która wraz z mężem i czteromiesięcznym synem zagrają Świętą Rodzinę podczas 3. skawińskiego orszaku Trzech Króli. Jak co roku będzie on podzielony na trzy człony, które wyruszą o 11.00, by o 11.45 spotkać się na Rynku, oddać pokłon Jezusowi i wspólnie kolędować. Wszystko zakończy się Mszą św. o 12.30 w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

W Lanckoronie orszak przejdzie już po raz 4. – Wyruszymy od granic miasta, by wspólnie, wraz z mieszkańcami i turystami, dojść na Rynek. Tam oddamy pokłon Bogu, odegrana zostanie też scena walki dobra ze złem oraz wystąpią orkiestra dęta i kapela góralska – zapowiada Aneta Kurowska-Maj odpowiedzialna za organizację pochodu.

W Makowie Podhalańskim orszak przejdzie po raz 3. – W tym roku chcielibyśmy, by jego uczestnicy oprócz koron na głowach mieli też na sobie ciekawe przebrania, by było radośnie i kolorowo – jeszcze bardziej niż w poprzednich latach. Wyruszymy o godz. 11 sprzed parafialnego kościoła – zaprasza Iwona Staśkiewicz z makowskiego domu kultury, zapewniając, że atrakcji dla uczestników orszaku będzie cała moc!

W przygotowania myślenickiego orszaku, oprócz trzech miejscowych parafii, Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, władz gminy i powiatu, w tym roku włączyła się też parafia św. Wojciecha z Osieczan. – Orszak znów będzie miał trzy trasy. Król Europejski wyruszy z parafii św. Brata Alberta na os. Tysiąclecia, król Azjatycki – z Zarabia, z parafii św. Franciszka z Asyżu, zaś król Afrykański z Dolnego Przedmieścia. Wszyscy spotkają się w południe na Rynku, by oddać Panu pokłon i kolędować. Organizatorzy proszą też – w duchu miłosierdzia – o przyniesienie darów: ubrań czy żywności, które złożymy u Bożego żłóbka, a które później Caritas „Betania” rozda najbardziej potrzebującym – mówi ks. Mirosław Kulesa, od kilku lat zaangażowany w organizację orszaku.

Monika Łącka

Godność królewska w każdym z nas (archidiecezja lubelska)

Orszak Trzech Króli w archidiecezji lubelskiej stał się już tradycją. W zeszłym roku w marszu wiary wzięło udział ok. 700 tys. ludzi. W tym roku organizatorzy orszaku przygotowali 10 tys. koron w trzech różnych kolorach.

Czwarty król

Orszak otworzy gwiazda autorstwa Kamili Piskorz, absolwentki Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie, która wykonała ją jako pracę dyplomową i zdobyła wiele nagród ogólnopolskich. Gwiazda nie jest malowana, tylko zrobiona z różnych materiałów. – Robiłam ją przed klasą maturalną. Styrodur okleiłam tasiemkami i klejem termicznym – wyjaśnia Kamila Piskorz. – Gwiazda sama w sobie jest dość ciężka, ja do przenoszenia jej potrzebuję pomocy – dodaje.

Tak jak poprzednio wśród aktorów wcielających się w postaci królów pojawi się człowiek bezdomny. – On już powoli wychodzi z bezdomności, ale chcemy podkreślić, że godność królewska człowieka nie jest zależna od tego czy ma pieniądze na życie czy nie, czy ma dom czy nie – podkreśla ks. Ryszard Podpora główny organizator lubelskiego orszaku.

Wraz z orszakiem i Trzema Królami w procesji do archikatedry wyruszy także czwarty król. Postać wykonana przez prof. Krzysztofa Kijewskiego będzie górowała nad zebranymi. – Wprowadzeniem czwartego króla nawiązujemy do niemieckiej legendy, która głosi, że do Dzieciątka pielgrzymował też czwarty król – wyjaśnia ks. Ryszard. – Błądził po drodze i na spotkanie z Panem Jezusem spóźnił się o 33 lata. Nie przyszedł z pokłonem i szkatułami jak Trzej Królowie, ale dotarł na mękę Chrystusa i na jego ręce spłynęły krople krwi. To też informacja, że do Pana Boga ludzie idą różnymi drogami. Niektórzy się spóźnią, jedni przyjdą w końcówce swojego życia, ale oni także mają szansę doświadczyć miłosierdzia Bożego – zaznacza.

Orszakowi towarzyszyć będzie niezwykłych rozmiarów kadzielnica. – Pamiętam jak w czerwcu 2014 r. ks. Ryszard przyszedł do szkoły w dosyć dużym wzburzeniu i powiedział, że pomysłem na kolejny orszak, jest największa na świecie kadzielnica – wspomina dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych Krzysztof Dąbek. – Obejrzeliśmy wspólnie tę z Santiago de Compostella, a ksiądz uznał że lubelska musi być większa. I tak pojawił się karkołomny projekt kadzielnicy, która wraz z łańcuchami ma 10 metrów wysokości. – Ona dziś stanowi nie tylko istotny element inscenizacji ale też ceremoniału – podkreśla dyrektor Dąbek.

Pierniczki i dzwoneczki

W związku z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia w trakcie orszaku, najprawdopodobniej przed archikatedrą, stanie wykonana przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych Brama Miłosierdzia. – Będą mogli przez nią przejść uczestnicy orszaku wchodzący do katedry – informuje ks. Podpora. Uczniowie z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości już od jakiegoś czasu intensywnie przygotowują się do orszaku. – Pieczemy pierniki – gwiazdeczki, które będą poświęcone w czasie Mszy na zakończenie orszaku i rozdane jako poczęstunek – informuje Aneta Bartnik, opiekun samorządu uczniowskiego z ZSRiP. – Produkty na ciasteczka otrzymaliśmy od pracodawców, u których kształcą się uczniowie - dodaje.

Ksiądz Ryszard marzy o wprowadzeniu wielu innych nowości. Atrakcyjna, szczególnie dla najmłodszych uczestników orszaku, jest obecność ceramicznych dzwoneczków, które na specjalne zamówienie wykona Andrzej Joński, mistrz ceramiczny z Pryszczowej Góry. – Jeden dzwoneczek to tylko 1,2 zł. Będą lśniąco białe, by każde dziecko mogło je ozdobić wedle życzenia. Do ich malowania można używać farb witrażowych lub foliopisów – informuje mistrz. Dzwoneczki będą rozdawane przed katedrą 3 stycznia od godz. 10. – Tysiąc pierwszych dzieci otrzyma je za darmo – mówi ks. Ryszard.

Organizatorzy zapraszają 6 stycznia na pl. Zamkowy na godz. 11.15. – Będą rozdawane korony, śpiew kolęd, czytanie Ewangelii z podziałem na role – informuje ks. Ryszard. O 11.45 podniesieniem czwartego króla rozpoczną się główne uroczystości. Otworzą się bramy, przez które przejdą Trzej Królowie. Podniesiona i zapalona zostanie kadzielnica – symbol Bóstwa Chrystusa i ponownie zostanie przeczytana Ewangelia z podziałem na role. Orszak wyruszy z pl. Zamkowego o godz.12.00. Przejdzie do archikatedry, gdzie będzie sprawowana Msza św. Po niej odbędzie się wspólne kolędowanie.

Oddajmy pokłon! (archidiecezja warmińska)

Święto Objawienia Pańskiego, tradycyjnie nazywane świętem Trzech Króli, kończy cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Kilka lat temu w Warszawie w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik” powstał pomysł, by z radosną nowiną wyjść do ludzi. Inicjatywa ulicznych jasełek szybko zadomowiła się w miastach – w tym roku orszaki ponownie przejdą w kilkuset miejscowościach w całej Polsce.

Król... ale który?

Orszaki przybierają różne formy, chociaż zazwyczaj scenariusz jest podobny – pojawiają się Trzej Królowie (bardzo często przybywają z różnych stron, każdy ze swoją świtą), by potem wspólnie uformować jeden wielki orszak, który idzie złożyć hołd Jezusowi. W większych miastach na trasie przygotowane są przystanki ze scenkami – Mędrcy spotykają Heroda, pojawia się również motyw walki aniołów z diabłami. Niektórzy jednak wychodzą poza ten schemat.

– W 2016 roku ostródzki orszak będzie przebiegał w wyjątkowy sposób. Organizatorzy zaplanowali uczczenie szczególnej, 1050. rocznicy chrztu Polski. W okresie dwudziestolecia międzywojennego bardzo często organizowano jasełka, w których brały udział postaci znane z polskiej historii. Przedstawione w ludowy, w pewnym stopniu wyidealizowany sposób, dołączone zostały do Orszaku Trzech Króli w pochodzie do Nowonarodzonego. Podobnie będzie w Ostródzie. Za orszakiem podążą Mieszko I, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski, którzy w słowach przedwojennego autora jasełek, oddadzą pokłon Chrystusowi – opowiada Piotr Patejuk, jeden z organizatorów orszaku w Ostródzie.

W tym roku w archidiecezji warmińskiej orszaki przejdą ulicami Bartoszyc, Bisztynka, Braniewa, Dobrego Miasta, Durąga, Dźwierzut, Fromborka, Jedwabna, Jezioran, Kętrzyna, Miłakowa, Nidzicy, Olsztyna, Olsztynka oraz Ostródy.

Od strażnika do świętego

Orszak sam w sobie nie jest jednak najważniejszy. – To radosne wędrowanie z jasełkowymi postaciami do stajenki betlejemskiej jest tylko pretekstem do pokazania ważnej prawdy o Bogu, prawdy o Wcieleniu i o rzeczywistej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, w Eucharystii, która jest punktem kulminacyjnym każdego orszaku – mówi Piotr Patejuk.

Katarzyna oraz Kamil Dublaszewscy w orszaku pójdą już po raz trzeci. – Z roku na rok staraliśmy się coraz mocniej włączyć w jego organizację, gdyż oboje uważamy, że jest to znakomita inicjatywa. Nasze serca za każdym razem rosły, gdy wśród tłumów dostrzegaliśmy wielu znajomych, których co niedziela na próżno było szukać podczas niedzielnej Eucharystii w kościele. Mamy wrażenie, że Orszak Trzech Króli to wielkie dzieło ewangelizacji naszego miasta – mówi Kasia. Kamil dwa razy występował w straży przybocznej króla, teraz cała familia będzie występować jako Święta Rodzina. – Gdy poproszono nas, abyśmy w 2016 r. wcielili się w postacie Świętej Rodziny, ogarnęła nas niewysłowiona radość! Pierwsze co przyszło mi do głowy, to jedno zdanie: To będzie dla nas ogromny zaszczyt – opowiada Katarzyna.

Łukasz Czechyra

Śladem mędrców (diecezja opolska)

Tym razem hasłem jest: „Nade wszystko Miłosierdzie. Miłość–Pokój–Przebaczenie”.

Trasa opolskiego orszaku jest inna niż rok temu. Wyruszy on sprzed Teatru J. Kochanowskiego (pl. Teatralny) o 14.00 (zbiórka kwadrans wcześniej) i ul. Ozimską, kolędując, przejdzie na plac Wolności na dalsze wspólne śpiewanie. Całość uświetni orkiestra i artyści z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Organizatorzy zapewniają każdemu koronę i naklejkę, zaś uczestnicy mogą przygotować sobie czerwoną, niebieską bądź zieloną pelerynkę.

Orszaki Trzech Króli przejdą też ulicami Nysy, Obrowca i Raciborza. W raciborskim orszaku gościem specjalnym będzie bp Rudolf Pierskała. Początek o 14.00 na parkingu przy ul. Mariańskiej (obok kościoła św. Mikołaja), a zakończenie wspólnym kolędowaniem na rynku. O 18.15 w kościele św. Mikołaja odbędzie się koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów. Wystąpi m.in. Monika Kuszyńska i Orkiestra Symfoniczna z Opola pod dyr. Huberta Prochoty.

Nysa uformuje orszak o 15.00 na Rynku Solnym. – Powędrujemy na plac przed bazyliką i tam nastąpi wspólne kolędowanie. Tradycyjnie będzie wielbłąd i konie. Podczas orszaku chcemy też zbierać pieniądze do puszek, by pomóc młodemu chłopakowi, Mateuszowi, który poważnie choruje– zachęca do udziału ks. Sławomir Krawczyk.

W Obrowcu orszak poprzedzi koncert kolęd, który rozpocznie się o 15.00 w kościele parafialnym. Wystąpi m.in. kapela góralska z Łodygowic. Potem królewska świta przemaszeruje ulicami wsi.

Dołącz do Króli (diecezja sandomierska)

Tak naprawdę to największe uliczne jasełka na świecie. I choć pierwszy orszak w Polsce zorganizowano w 2008 r., teraz obecne są niemal w całym kraju. W większych miastach gromadząc tysiące ludzi, a w mniejszych miejscowościach niemal całe parafie czy wioski. Podajemy garść informacji, gdzie i o której można dołączyć do Trzech Króli w naszej diecezji:

W Sandomierzu orszak wyruszy z trzech kościołów: pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Pawła i Matki Bożej Królowej Polski. Trzy kolumny poprowadzą królowie z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Wspólne spotkanie i oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus na rynku Starego Miasta o godz. 12.45.

Tarnobrzeski Orszak Trzech Króli będzie miał charakter gwiaździsty. Cztery kolumny wyjdą z kościołów pw. św. Barbary, pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, pw. Chrystusa Króla i pw. Miłosierdzia Bożego. Wspólne spotkanie na rynku przed godz. 12.00, gdzie królowie wraz z uczestnikami złożą pokłon przed Dzieciątkiem Jezus. Następnie odbędzie się inscenizacja przygotowana przez młodzież, modlitwa „Anioł Pański”, wspólne kolędowanie i koncert zespołu muzycznego.

W Stalowej Woli Orszak Trzech Króli rozpocznie Msza św. o godz. 11.30 w kościele Opatrzności Bożej, następnie Trzej Królowie wraz z orszakiem przejdą głównymi ulicami miasta do kościoła św. Floriana.

Trzy królewskie kolumny w Ostrowcu Świętokrzyskim wyruszą z kościołów pw. św. Michała Archanioła, Matki Bożej Saletyńskiej i Miłosierdzia Bożego. Około godz. 13.30 wspólne spotkanie na parkingu koło gimnazjum nr 3 i wspólne przejście na rynek, gdzie odbędzie się zawierzenie miasta i jego mieszkańców Jezusowi i wspólne kolędowanie.

W Rudniku nad Sanem orszak rozpocznie się o godz. 12.00 przy kościele Trójcy Świętej i przejdzie głównymi ulicami miasta. Podczas orszaku zaplanowano odegranie sześciu scen rodzajowych.

W Opatowie barwny korowód wyruszy spod kolegiaty o godz. 13.00. Królewski orszak najpierw przemaszeruje na plac przed ratuszem, a później do Opatowskiego Ośrodka Kultury, gdzie o godz. 14.00 rozpocznie się Przegląd Zespołów Kolędniczych.

ks. Tomasz Lis

Gdzie spiesznie dążycie? (diecezja płocka)

Szopka ze zwierzętami, stroje z teatralnej garderoby, bractwa historyczne, kolędowanie na żywo, jasełka, konkursy – to składniki naszych marszów, które przejdą w uroczystość Objawienia Pańskiego. Niektóre orszaki, np. w Rypinie i Przasnyszu, stanęły w szranki konkursu OTK, walcząc o wielbłąda. Mimo że nie udało się wygrać dromadera na 6 stycznia to – jak słyszymy w Rypinie – sukcesem było już to, że tak wielu mieszkańców włączyło się w głosowanie. Jednak w przypadku Orszaku Trzech Króli nie można zatrzymać się na atrakcyjnej otoczce. Przypomina o tym m.in. tegoroczne hasło marszu, nawiązujące do Roku Jubileuszowego: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”.

Ludzie się jednoczą

Chociaż orszak w różnych miejscach organizowany jest już któryś raz z kolei, nie widać zmęczenia tą formą świętowania. – Absolutnie nie dostrzegamy tu czegoś takiego. Orszak to okazja na wyjście z domu i bycie razem, by tworzyć atmosferę tego niepowtarzalnego święta, które kiedyś nam przecież zabrano. Duży udział uczestników Mszy św. świadczy o tym, że ludzie to spotkanie traktują nie tylko jako jakieś widowisko, ale że dostrzegają też wymiar ewangelizacyjny – przekonuje Wiesława Winiarska z rypińskiej Akcji Katolickiej, czuwającej nad organizacją orszaku w tym mieście. Tutaj – jak mówi pani Wiesława – marsz z Trzema Królami jednoczy ludzi i angażuje z roku na rok kolejne organizacje i instytucje.

– Orszak to moc Dobrej Nowiny, która łączy ludzi w działaniu, świętowaniu, dawaniu siebie innym. To jest właśnie święto Epifanii: uwierzyć w narodziny niezwykłego Dzieciątka, ujrzeć nadzieję w blasku Betlejemskiej Gwiazdy i pójść za nią, aby odnaleźć Miłość! I to wszystko razem, a nie osobno, wspólnie, a nie każdy sobie. To okazja do wspólnego działania całych rodzin. Orszak świetnie integruje wszystkich przasnyszan, bez względu na wiek. Każdy może włączyć się do tworzenia tego cudownego wydarzenia – zaprasza Weronika Wysocka z komitetu organizacyjnego w Przasnyszu.

– Główną ideą organizowania orszaku jest rozpropagowanie samej idei Trzech Króli, ewangelizowanie przez wyjście ze świątyni na ulice naszej miejscowości. Ważne dla nas są również integracja grupy parafialnej i chwalenie Emmanuela – Boga z nami – przekonują organizatorzy orszaku w Radzanowie nad Wkrą.

Dla każdego coś ciekawego

OTK organizowane są także w Płocku, Pułtusku, Nasielsku, Płońsku, Sierpcu i Gostyninie. W tym roku do tej formy świętowania przygotowuje się także po raz pierwszy Maków Mazowiecki. W Płocku, gdzie orszak idzie już od 5 lat, będzie można zobaczyć także postaci historyczne. – Chcemy nawiązać do 1050. rocznicy chrztu Polski, która przypada w 2016 roku. Dlatego obok Trzech Króli zobaczymy Mieszka I i Dobrawę, którym będą towarzyszyć wojowie – mówi Kazimierz Cieślik z Centrum ds. Organizacji Pozarządowych, główny koordynator OTK w Płocku. – To będzie nasz mały jubileusz i chcemy się tym wspólnie cieszyć. Zmieniamy w tym roku radykalnie trasę, by zagościć we wschodniej części Płocka, która stała się wielkim centrum handlowym miasta – dodaje K. Cieślik.

Właściwie każdy orszak czymś się charakteryzuje albo stara się czymś wyróżnić. Na przykład żywa szopka będzie jego częścią w Przasnyszu, Płońsku i Rypinie. W Płońsku swój udział zapowiedzieli motocykliści z lokalnego oddziału policyjnej organizacji IPA. Z trzech parafii wyjdą kolejno trzy orszaki: Europejski, Afrykański i Azjatycki i w Przasnyszu, i w Sierpcu. Jasełka w wykonaniu dzieci zobaczą uczestnicy orszaku w Nasielsku. W Rypinie komitet organizacyjny wypożycza stroje z toruńskiego teatru Baj Pomorski. Orszaki to wspólne dzieło miejscowych parafii, władz miast i powiatów, organizacji, ale i wielu społeczników.

Agnieszka Małecka, Agnieszka Otłowska

Pójdą z Trzema Królami

  • Gostynin. Barwny korowód poprzedzi tu Msza św. o 11.30 w parafii św. Marcina. Orszak przejdzie do parafii pw. Miłosierdzia Bożego (u. Polna), gdzie zostanie oddany hołd Dzieciątku.
  • Nasielsk. OTK rozpocznie się o 11.15 przed kościołem parafii św. Wojciecha i ruszy na skwer im. Jana Pawła II . Tam zostaną złożone życzenia i oddany hołd Dzieciątku. Potem orszak wróci do kościoła, gdzie odbędą się Msza św. i jasełka (SP im. S. Starzyńskiego).
  • Płońsk. Organizatorzy zapraszają na Mszę św. na 11.30 do parafii św. Michała Archanioła. Po liturgii orszak wyruszy ulicami: Płocką, Kopernika do parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego. Tu zostanie oddany pokłon Dzieciątku i odbędzie się adoracja.
  • Płock. Orszak Trzech Króli rozpocznie się w parafii pw. Świętego Krzyża o godz. 11 i przejdzie do parafii św. Wojciecha na Podolszycach.
  • Przasnysz. Trzy orszaki: czerwony, niebieski i zielony wyruszą po Mszach św. z poszczególnych parafii miasta, na czele z królami jadącymi konno. Kulminacja święta – na rynku (ok. godz. 13). Tam będzie czekała m.in. żywa szopka.
  • Sierpc. Trzy orszaki wyruszą z trzech parafii, po Mszach św. i połączą się w jeden marsz. Rozpocznie się o godz. 13 przed klasztorem; drugi orszak wyruszy sprzed fary, a trzeci król będzie czekał na ul. Piastowskiej. Wszyscy dotrą do Centrum Kultury i Sztuki, gdzie będzie wspólne śpiewanie kolęd.
  • Radzanów n. Wkrą. OTK rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 12. Korowód wyruszy na rynek. Orszak zakończy się Mszą św. w kościele parafii św. Rocha.
  • Rypin. Wszystko zaczyna się o godz. 12 modlitwą „Anioł Pański” na placu nowego Rynku. Orszak idzie do kościoła parafii św. Stanisława Kostki, przy której będzie czekał żłóbek i gdzie wszyscy zostaną zaproszeni do kolędowania. O godz. 13 rozpocznie się Msza Święta.

Do stajenki z Arką Noego (archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska)

Centralny Orszak Trzech Króli pod hasłem „Nade wszystko Miłosierdzie. Pokój. Miłość. Przebaczenie” wyruszy tradycyjnie po godzinie 12 z placu Zamkowego po modlitwie „Anioł Pański” pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Trzej Królowie: Kacper VIII, Melchior VIII oraz Baltazar VIII wraz z towarzyszącymi im orszakami dwórek, rycerzy i wojowników poprowadzą do stajenki w poszukiwaniu Jezusa. Po drodze będzie można zobaczyć sceny przypominające o wydarzeniach towarzyszących narodzeniu Pańskiemu: „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Diabelskie igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”, „Brama do nieba” i „Stajenka”. Wszystkie sceny będą odgrywane na trasie już od 11.15. Aktorzy i organizatorzy orszaku wywodzą się z 16 warszawskich szkół, przedszkoli i organizacji harcerskich. Angażują się także ich przyjaciele i znajomi. – Orszak łączy wszystkich ludzi we wspólnym działaniu. Uruchamia tak dużo obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii, że rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki! – tłumaczy Anna Śmigielska z fundacji „Orszak Trzech Króli”.

Około 13.00 orszak przejdzie Krakowskim Przedmieściem, ulicą Królewską i dotrze do stajenki usytuowanej na placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Dzieciątku i złożyć niesione dary. Po odczytaniu Ewangelii odbędzie się koncert kolęd Orszaku Trzech Króli, na którym wystąpi zespół Arka Noego. Orszakowi będzie towarzyszyć zbiórka pieniężna na Światowe Dni Młodzieży w diecezjach. 

Wspólne kolędowanie na pl. Piłsudskiego potrwa do godziny 15.

W diecezji warszawsko-praskiej Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Targówka. Marsz rozpocznie się o godzinie 13.00. Poprzedzi go Msza św. z udziałem abp. Henryka Hosera SAC w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, przy ul. Wysockiego 8. W parku Bródnowskim zostanie odczytana Ewangelia, a uczestnicy oddadzą pokłon Dziecięciu. Na zakończenie orszaku w parku około 15.00 planowany jest koncert „Rockolędy” w wykonaniu zespołu Ę-dur.

Orszakowi towarzyszyć będzie Warszawska Wystawa Szopek Rodzinnych w bazylice św. Jana Chrzciciela, w katedrze św. Floriana na Pradze oraz w bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. W Centralnej Bibliotece Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 będzie można zobaczyć wystawę miniaturowych szopek z całego świata.

Orszak Trzech Króli organizowany jest w tym roku również w Łomiankach, Baniosze, Ożarowie Mazowieckim, Szymanowie, Pruszkowie, Mińsku Mazowieckim oraz Nadarzynie.

Tomasz Gołąb

Dołącz do Mędrców ze Wschodu (archidiecezja wrocławska)

Ta tradycja, choć krótka, przyjęła się bardzo dobrze. Coraz więcej ludzi pragnie uczestniczyć w orszakach Trzech Króli. Dlaczego? Trzeba wierzyć, że z tęsknoty za wspólnym celebrowaniem radości Bożego Narodzenia. 6 stycznia na ulice wyjdą niezwykłe kawalkady. Będą królowie niosący dary, aniołowie, pasterze, ale i diabły. Uczestnicy będą mogli zobaczyć specjalnie przygotowane inscenizacje. Wśród nich na pewno nie zabraknie wizyty na dworze króla Heroda czy walki dobra za złem.

W archidiecezji wrocławskiej będzie wiele okazji do wzięcia udziału w orszakach. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje. Zastrzegamy jednak, że pochodów może być więcej. Dlatego polecamy stronę www.wroclaw.gosc.pl, na której będzie można znaleźć wszystkie aktualności.

  • Wrocław. Początek zaplanowano na godz. 12.30 na Ostrowie Tumskim. Pochodowi będzie towarzyszyć m.in. Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji, a po oddaniu pokłonu Dziecięciu na scenie na Rynku kolędowanie poprowadzi zespół Agallisis. Organizatorzy przygotowali aplikację na system Android, w której znajdują się śpiewnik oraz trasa orszaku z zaznaczonymi scenami, ważnymi punktami (m.in. pomocy medycznej, odbierania dzieci – aktorów).
  • Oleśnica. O 12.30 rozpocznie się Msza św. w bazylice pw. św. Jana Apostoła. Po niej, ok. 13.30, na rynku uformuje się orszak. W planach m.in. orędzie anielskie z Bramy Wrocławskiej oraz przebrani w wielobarwne stroje jeźdźcy ze Stowarzyszenia „Jazda Historyczna”. Będzie również wielbłąd, na którym pojedzie jeden z mędrców.
  • Ziębice. Msza św. o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Jerzego, po której wyruszy pochód. Reprezentanci trzech kontynentów, Azji, Europy i Afryki, nadchodząc z różnych stron, wkroczą do kościoła trzema wejściami i spotkają się przed głównym ołtarzem.
  • Malczyce. Msza św. o 10.30, a po niej formowanie orszaku (ok. 11.15). W organizację zaangażowani są, oprócz parafian, władze gminy, przedszkole i dwie szkoły. Orszak zakończy się energicznym koncertem kapeli góralskiej, podczas którego zaplanowano posiłek i grzane wino. Ogłoszony został również konkurs na najładniejsze przebranie króla.
  • Namysłów. Msza św. w kościele pw. św. Franciszka i św. Piotra z Alkantary o 12.15, po niej ok. 13.00 zawiązanie orszaku. Scenki przygotowują parafianie. Na zakończenie koncert kolęd lokalnych zespołów na rynku.
  • Góra. Orszak rozpocznie się ok. 12.45, po Mszy św. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Pochód przejdzie do kościoła pw. św. Faustyny.
  • Brzeg. Trzej Królowie wyjdą na ulice miasta po Mszy św. o 10.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Orszak, którego głównym organizatorem jest Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. św. Tomasza z Akwinu, zakończy się również pod kościołem św. Mikołaja. Na scenie wystąpią tu dzieci szkolne i przedszkolne.
  • Jelcz-Laskowice. Orszak wyruszy z kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika po Mszy św. o 12.00; przejdzie do kościoła pw. św. Maksymiliana M. Kolbego, gdzie rozpocznie się wspólne kolędowanie. Tradycyjnie w role Trzech Mędrców wcielą się nadzwyczajni szafarze Komunii św. Wśród atrakcji przewidziano armatnie wystrzały.
  • Oława. Trzej Mędrcy ze świtą rozpoczną wędrówkę spod kościoła pw. Pocieszenia NMP po Mszy św. o 11.30. Przejdą obok kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego.
  • Strzelin. Orszak, prawdopodobnie z udziałem żywych zwierząt, wyruszy po Mszy św. o 10.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
  • Oborniki Śląskie. Msza św. o godz. 12.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a po niej uformowanie pochodu. Orszak zakończy się na tzw. małym rynku.
  • Siechnice. Orszak rozpocznie się po Mszy św. o godz. 12.30 w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP. Wydarzenie zakończy się wspólnym kolędowaniem.
  • Trzebnica. Pochód rozpocznie się o godz. 14 na placu przed bazyliką św. Jadwigi Śląskiej. Orszak przejdzie do trzebnickiego rynku, gdzie dla uczestników przygotowano herbatę i ciepłe bułeczki. Nie braknie kolędowania, które będą prowadzili uczniowie i rodzice z Gminnej Szkoły Muzycznej w Trzebnicy. W programie również animacje prowadzone przez grupę wodzirejów „Freak Frak”.
  • Miękinia. Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11 w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Poszczególne sceny na trasie przygotowali członkowie miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i harcerze. Orszak zakończy się w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie na scenie będzie się znajdować stajenka betlejemska.