Hasło tegorocznego orszaku brzmi: „Nade wszystko miłosierdzie. Miłość. Pokój. Przebaczenie”.
Śladem mędrców (diecezja opolska)
Tym razem hasłem jest: „Nade wszystko Miłosierdzie. Miłość–Pokój–Przebaczenie”.
Trasa opolskiego orszaku jest inna niż rok temu. Wyruszy on sprzed Teatru J. Kochanowskiego (pl. Teatralny) o 14.00 (zbiórka kwadrans wcześniej) i ul. Ozimską, kolędując, przejdzie na plac Wolności na dalsze wspólne śpiewanie. Całość uświetni orkiestra i artyści z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Organizatorzy zapewniają każdemu koronę i naklejkę, zaś uczestnicy mogą przygotować sobie czerwoną, niebieską bądź zieloną pelerynkę.
Orszaki Trzech Króli przejdą też ulicami Nysy, Obrowca i Raciborza. W raciborskim orszaku gościem specjalnym będzie bp Rudolf Pierskała. Początek o 14.00 na parkingu przy ul. Mariańskiej (obok kościoła św. Mikołaja), a zakończenie wspólnym kolędowaniem na rynku. O 18.15 w kościele św. Mikołaja odbędzie się koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów. Wystąpi m.in. Monika Kuszyńska i Orkiestra Symfoniczna z Opola pod dyr. Huberta Prochoty.
Nysa uformuje orszak o 15.00 na Rynku Solnym. – Powędrujemy na plac przed bazyliką i tam nastąpi wspólne kolędowanie. Tradycyjnie będzie wielbłąd i konie. Podczas orszaku chcemy też zbierać pieniądze do puszek, by pomóc młodemu chłopakowi, Mateuszowi, który poważnie choruje– zachęca do udziału ks. Sławomir Krawczyk.
W Obrowcu orszak poprzedzi koncert kolęd, który rozpocznie się o 15.00 w kościele parafialnym. Wystąpi m.in. kapela góralska z Łodygowic. Potem królewska świta przemaszeruje ulicami wsi.
Dołącz do Króli (diecezja sandomierska)
Tak naprawdę to największe uliczne jasełka na świecie. I choć pierwszy orszak w Polsce zorganizowano w 2008 r., teraz obecne są niemal w całym kraju. W większych miastach gromadząc tysiące ludzi, a w mniejszych miejscowościach niemal całe parafie czy wioski. Podajemy garść informacji, gdzie i o której można dołączyć do Trzech Króli w naszej diecezji:
W Sandomierzu orszak wyruszy z trzech kościołów: pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Pawła i Matki Bożej Królowej Polski. Trzy kolumny poprowadzą królowie z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Wspólne spotkanie i oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus na rynku Starego Miasta o godz. 12.45.
Tarnobrzeski Orszak Trzech Króli będzie miał charakter gwiaździsty. Cztery kolumny wyjdą z kościołów pw. św. Barbary, pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, pw. Chrystusa Króla i pw. Miłosierdzia Bożego. Wspólne spotkanie na rynku przed godz. 12.00, gdzie królowie wraz z uczestnikami złożą pokłon przed Dzieciątkiem Jezus. Następnie odbędzie się inscenizacja przygotowana przez młodzież, modlitwa „Anioł Pański”, wspólne kolędowanie i koncert zespołu muzycznego.
W Stalowej Woli Orszak Trzech Króli rozpocznie Msza św. o godz. 11.30 w kościele Opatrzności Bożej, następnie Trzej Królowie wraz z orszakiem przejdą głównymi ulicami miasta do kościoła św. Floriana.
Trzy królewskie kolumny w Ostrowcu Świętokrzyskim wyruszą z kościołów pw. św. Michała Archanioła, Matki Bożej Saletyńskiej i Miłosierdzia Bożego. Około godz. 13.30 wspólne spotkanie na parkingu koło gimnazjum nr 3 i wspólne przejście na rynek, gdzie odbędzie się zawierzenie miasta i jego mieszkańców Jezusowi i wspólne kolędowanie.
W Rudniku nad Sanem orszak rozpocznie się o godz. 12.00 przy kościele Trójcy Świętej i przejdzie głównymi ulicami miasta. Podczas orszaku zaplanowano odegranie sześciu scen rodzajowych.
W Opatowie barwny korowód wyruszy spod kolegiaty o godz. 13.00. Królewski orszak najpierw przemaszeruje na plac przed ratuszem, a później do Opatowskiego Ośrodka Kultury, gdzie o godz. 14.00 rozpocznie się Przegląd Zespołów Kolędniczych.
ks. Tomasz Lis
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |