Odpust św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie

Odpust  św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie
16 Sierpnia 08:00
Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz

Niewielkie rozmiarami, ale wielkie duchem jest Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie. Tu co roku 16 sierpnia odbywają się wyjątkowe uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.

Zapowiedzieli swój udział

Pobieranie... Pobieranie...

W Mikstacie (diecezja kaliska) co roku 16 sierpnia, od ponad trzystu lat odbywają się niezwykłe uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha. Możemy sobie pomyśleć, przecież w każdej parafii odbywają się uroczystości odpustowe. Więc w czym tkwi niezwykłość odbywającego się tutaj odpustu. Jest pewien element uroczystości, którego nie spotkamy w innych zakątkach kraju - to obrzęd błogosławieństw zwierząt. Tu od pokoleń mieszkańcy ufni w orędownictwo Świętego Rocha przyprowadzają, a w ostatnich latach także przynoszą swoje zwierzęta i proszą Go o opiekę nad nimi. Obrzęd błogosławieństwa zwierząt odbywa się po Mszy Świętej wotywnej sprawowanej o godz. 8:00. Można będzie w tym dniu zobaczyć tu prawie cała Arkę Noego. Będą tu koty różnych ras, psy, kanarki, króliki, chomiki, żółwie, konie zaprzęgnięte do bryczek. Właściciele zwierząt troszczą się by w tym dniu ich zwierzątka prezentowały się jak najpiękniej. Przyozdabiają je kolorowymi kokardami, kotylionami, a dla piesków niejednokrotnie przygotowują ubranka. Obrzęd ten jest widowiskowym elementem uroczystości odpustowych, ale ma także głęboką wymowę religijną.
Bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowych rozpoczynają się 7 sierpnia. Od tego dnia o godz. 18:30 w Sanktuarium sprawowana będzie Msza Święta z nauką. W tym roku będą je głosili kapłani z mikstackiego dekanatu. Po Eucharystii odprawiana będzie Nowenna do Świętego Rocha.
Mikstat nazywany jest miastem szczególnego kultu Świętego Rocha. W trosce o przekaz pięknych tradycji odpustowych organizowana zostanie już VII edycja Szkoła Świętego Rocha dla młodych parafian mikstackich. Czym jest ”Rochowa Szkoła”? To spotkania przybliżające dzieciom postać Świętego Patrona, a także wspólnej modlitwy nowennowej, poznawania zwyczajów odpustowych. Na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji.
W scenariuszu uroczystości odpustowych znajduje się Dzień Chorych i Starszych. Przeżywany będzie w niedzielę 12. sierpnia. Będzie to spotkanie modlitewne osób chorych i starszych oraz ich opiekunów przy relikwiach św. Rocha i bł. Hanny Chrzanowskiej. Spotkanie poprowadzi ks. kan. Arkadiusz Hajdasz, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.
15 sierpnia po Mszy Świętej odprawianej o godz. 18:00 z kościoła farnego wyruszy do sanktuarium procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Rocha. W sanktuarium św. Rocha odśpiewane zostaną nieszpory i rozpocznie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej parafii będą sprawowali pasterkę.
O godz. 9:00 odbędzie się wspomniany już obrzęd błogosławieństwa zwierząt, którego dokona J.E. Ksiądz Bp Łukasz Buzun.
O godz. 11:00 odprawiona zostanie uroczysta suma odpustowa. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Łukasz Buzun. Po Mszy św. z indywidualnym błogosławieństwem dzieci sprawowanej o godz. 18:00 procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha powróci do kościoła farnego.
Tę niezwykłą uroczystość w Mikstacie naprawdę warto obejrzeć i przeżyć, bo opisać jej się nie da. Zadziwiająca jest siła wiary i tradycji w tej społeczności. W grudniu 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Więcej na temat uroczystości odpustowych w Sanktuarium w Mikstacie można przeczytać na: http://www.parafia-mikstat.pl Tam też znajdują się zdjęcia z ubiegłorocznych uroczystości odpustowych.
NA UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI ŚWIĘTEGO ROCHA Z OBRZĘDEM BŁOGOSŁAWIEŃSTWA ZWIERZĄT ZAPRASZA KS. KAN. KRZYSZTOF ORDZINIAK, KUSTOSZ

Rozpocznij korzystanie