X edycja spotkań w Szkole św. Rocha

X edycja spotkań w Szkole św. Rocha
7 Sierpnia 10:00
Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie ks.Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

Czy w wakacje dzieci chcą chodzić do szkoły? Tak, pod warunkiem, że jest to Szkoła Świętego Rocha.

Zapowiedzieli swój udział

Pobieranie... Pobieranie...

Do niezwykłej szkoły już po raz dziesiąty zaprosił Kustosz Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak młodych parafian. Codziennie w dniach od 7-14 sierpnia o godz. 10:00 w Sanktuarium będą się spotykali się by bliżej poznać postać niebieskiego Patrona miasta Świętego Rocha, a także wspólnie się modlić i spędzić miło, przyjemnie i pożytecznie czas.
Skąd idea tych spotkań ? Otóż 16 sierpnia odbywają się co roku w Mikstacie uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha połączone z błogosławieństwem zwierząt. Formą duchowego przygotowaniem do tych uroczystości jest odprawiana o godz. 18:30 Msza Święta połączona z Nowenną. W Nowennie tej uczestniczyli przede wszystkim dorośli parafianie, stąd zrodził się pomysł Kustosza Sanktuarium Ks. Kan. Krzysztofa Ordziniaka, by w godzinach przedpołudniowych zorganizować spotkania dla dzieci, które potem zostały nazwane „szkołą u Świętego Rocha”. I trzeba przyznać, że jest to szkoła niezwykła, łącząca modlitwę, z nauką, pracą i zabawą. Będzie w niej czas na codzienną wspólną Nowennę, śpiew, spotkania z ciekawymi ludźmi, ale co równie ważne i cenne na pochylenie się nad życiem Świętego Patrona. Element niezwykle ważny w czasach współczesnych, gdy poszukujemy wzorów osobowych dla młodych ludzi. Szkoła ta jest jednak niezwykła z jeszcze jednego powodu: uczy szacunku dla ludzkiej pracy, wrażliwość i otwartości i na potrzeby ludzi chorych i starszych, właściwego stosunku do zwierząt.W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie połączone z obrzędem błogosławieństwa zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zadaniem Szkoły św. Rocha jest także przybliżenie dzieciom sensu i znaczenia odbywającego się w Mikstacie obrzędu błogosławieństwa zwierząt, legend związanych z pobudowaniem kościoła na Cmentarny Wzgórzu, a także kształtowanie postawy odpowiedzialności za dziedzictwo pozostawione nam przez przodków.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama