Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie autorskie z Jakubem Gołębiewskim, autorem najnowszego albumu “Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Historia życia”. Wydarzenie to odbędzie się z okazji 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – niezłomnego kapłana i symbolu walki o wolność i godność człowieka w czasach PRL.
DATA: 13 grudnia 2024, godz. 18:30
MIEJSCE: Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3, wejście B, aula, 1 piętro
BILETY: Wstęp wolny
Po spotkaniu będzie możliwość zakupu w promocyjnej cenie albumu "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Historia życia", aktualnego numeru Biuletynu IPN oraz innych publikacji.
SPOTKANIE:
>Dyskusja:Jakub Gołębiewski (IPN), Red. Jan M. Ruman (Biuletyn IPN), Paweł Kęska (Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki)
>Mariusz Kozicki wykona fragmenty suity „Litania Wolności
-Jan Ruman – dziennikarz, redaktor naczelny Biuletynu IPN
-Paweł Kęska – dziennikarz, wydawca, pracownik Muzeum i Ośrodka Dokumentacji życia i kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
-Mariusz Kozicki – muzyk, lider zespołu „El Camino”, autor „Litanii Wolności” poświęconej pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszce
Album przedstawia wszystkie etapy życia niezłomnego księdza i jego działalność, szczególnie podczas najważniejszych wydarzeń w Polsce lat 80. Publikacja zawiera ponad 340 fotografii i dokumentów. Zamieszczono w niej zdjęcia amatorskie, z domowych archiwów oraz wykonane przez profesjonalistów. Ponadto album zawiera nieznane zdjęcia ks. Popiełuszki z okresu jego pracy duszpasterskiej w parafiach, a także niepublikowane dotąd fotografie dokumentujące jego działalność wśród tworzącego się NSZZ Solidarność.
Czytelnik pozna świadectwa prześladowania ks. Popiełuszki przez władze komunistyczne m.in. poprzez zachowane dokumenty Służby Bezpieczeństwa, a także fotografie wykonane w czasie śledztwa w sprawie jego porwania i zabójstwa.
O AUTORZE:
Jakub Gołębiewski (ur. 1979) absolwent, Uniwersytetu Warszawskiego, historyk i redaktor. Specjalizuje się w historii Kościoła katolickiego w Polsce po 1945 r., zajmuje się aparatem represji w PRL i postacią ks. Jerzego Popiełuszki. Członek Rady Naukowej Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Jest współautorem wydawnictwa źródłowego „Aparat represji wobec ks. Jerzego Popiełuszki, t. 1”, autorem publikacji „Aparat represji wobec ks. Jerzego Popiełuszki t.2 oraz albumu „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Historia życia”. Jest członkiem redakcji Biuletynu IPN. Jest także autorem artykułów popularnonaukowych.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią, kulturą i dziedzictwem ks. Jerzego Popiełuszki!