Warszawa jest moja

„Nie był formalnie związany przez chrzest z Jezusem, ale ile z jego życia i śmierci możemy się uczyć my, chrześcijanie” – napisał o Starym Doktorze ks. Jan Twardowski.

Żrąca tęsknota

Od stycznia 1940 r. z przerwami aż do ostatniego dnia przed wywózką do Treblinki pisał „Pamiętnik”. Wstrząsający dokument autobiograficzny, w którym znaleźć można także świadectwa miłości do rodzinnego miasta: „…kocham Wisłę warszawską i oderwany od Warszawy odczuwam żrącą tęsknotę. Warszawa jest moja i ja jestem jej. Powiem więcej: jestem nią. Razem z nią cieszyłem się i smuciłem, jej pogoda była moją pogodą, jej deszcze i błoto moim też. Z nią razem wzrastałem. (...) Warszawa była terenem czy warsztatem mojej pracy, tu miejsca postoju, tu groby” – zapisał w 1942 r. Te słowa stały się mottem warszawskich obchodów ustanowionego decyzją Sejmu i obchodzonego właśnie Roku Korczakowskiego. Jego koordynatorem jest Rzecznik Praw Dziecka, a partnerami: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, którego oddziałem jest Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum oraz Instytut Książki i Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka. Dom Spotkań z Historią włączył się w obchody Roku Korczakowskiego w Warszawie poprzez stworzenie platformy informacyjnej o planowanych i zrealizowanych w Warszawie projektach i wydarzeniach „Informatorium” – www.korczakinfo.waw.pl.

Człowiek naszych czasów?

„Warszawa Korczaka to nie tylko Dom Sierot przy ulicy Krochmalnej i Siennej, ulice Chłodna i Śliska; to również samo serce miasta, z którymi się identyfikujemy, które z dumą pokazujemy cudzoziemcom – Krakowskie Przedmieście, ulice Miodowa i Mazowiecka, plac Krasińskich, Rynek Starego Miasta i Ogród Saski. To także nieistniejący dziś most Kierbedzia, którym Janusz Korczak w latach 1891–1898 jeździł do Gimnazjum Praskiego przy ówczesnej ulicy Brukowej (obecnie ul. Okrzei), róg ul. Namiestnikowskiej (obecnie ul. Sierakowskiego). Prawobrzeżna i lewobrzeżna Warszawa” – czytamy na stronie „Informatorium”. Stąd można również pobrać publikację: „Warszawa jest moja” Barbary Puszkin, stanowiącej przewodnik po miejscach związanych ze Starym Doktorem. Z okazji Roku Korczakowskiego Muzeum Historii Żydów Polskich, Dom Spotkań z Historią i firma Moiseum 1 czerwca planuje uruchomić specjalną aplikację na smartfony: „My Warsaw – Warszawa jest moja”. Dwujęzyczna wirtualna gra miejska śladami Janusza Korczaka będzie łączyć funkcję przewodnika, gry i kompendium wiedzy na temat twórczości słynnego pedagoga. Dzięki specjalnej technologii zobaczymy Warszawę oczami Janusza Korczaka. Aplikacja zawierać będzie także fragmenty tekstów Korczaka czytane przez lektora. Cykl wydarzeń pod hasłem „Korczak – człowiek naszych czasów?” planuje również Żydowski Instytut Historyczny.

Wybrane wydarzenia Roku Korczakowskiego

9–31 maja – wystawa w Galerii Po Prostu (płot Parku Dreszera, od strony ul. Puławskiej) poświęcona Stefanii Wilczyńskiej, współzałożycielce Domu Sierot w Warszawie, która wraz z Januszem Korczakiem dobrowolnie towarzyszyła swoim wychowankom w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince.

19 maja – „Korczak na językach świata” w Żydowskim Instytucie Historycznym. Happening z udziałem publiczności, młodzieży, aktorów i obcokrajowców mający na celu zapoznanie uczestników z fragmentami tekstów Korczaka i stworzenia wielokulturowego gwaru, w którym przeplatać się będą: język polski, hebrajski i jidysz.

1 czerwca – w Sejmie RP odbędzie się kolejna sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży, w której uczestniczyć będzie ponad 450 uczniów. Tematem dyskusji będzie „Szkoła demokracji – realizacja idei Janusza Korczaka”.

31 sierpnia – premiera musicalu „Podróże Maciusia” w Starej Prochowni, pokłosie warsztatów artystycznych dla uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, inspirowanych książką Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy” organizowanych w sierpniu przez stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej.

Październik – otwarcie wystawy poświęconej Januszowi Korczakowi w stulecie Domu przy ul. Jaktorowskiej 6

Więcej informacji na: www.korczakinfo.waw.pl

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie