Podróż w nieznany świat „innego”

- „Integrować się” to znaczy pomagać słabszym, - To znaczy poznawać innych ludzi - chorych, starszych, niepełnosprawnych, - To znaczy nie zwracać uwagi na to kto jak wygląda, ale próbować się z nim zaprzyjaźnić. Tak najmłodsi wyjaśniali dorosłym sens 10. Dni Integracji, które rozpoczęły się w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.

Najpierw najmłodsi wraz z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej otworzyli wystawę prac „Pasja tworzenia”. Później Gabriela Żurek, pedagog i terapeutka pracująca z niepełnosprawnymi opowiedziała o „Świecie według Onima” - swojej najnowszej książce. Onim - dziwny stworek komputerowy zabiera czytelników w świat dla wielu nieznany - świat osób chorych, mieszkańców innych kręgów kulturowych, ludzi odmiennych. Na zakończenie spotkania - najmłodsi, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Inny, nie znaczy gorszy”, odebrali nagrody. Ich prace będą inspiracją do dalszej pracy twórczej autorki „Świata według Onima”.

Tak rozpoczęły się trzydniowe, 10. Dni Integracji, zorganizowane pod hasłem: „Zobaczmy siebie” przez Książnicę Beskidzką w Bielsku-Białej.

- Chcemy pokazać, że są obok nas osoby - tak zwane niepełnosprawne - często obdarzone nieprzeciętnymi talentami - mówi Bogdan Kocurek, dyrektor Książnicy. - Założeniem naszych działań jest, aby nie tworzyć zamkniętej enklawy dla tych osób. Chcemy, by mogły się spotykać z innymi. Zwłaszcza młodym chcemy dawać szansę poznania i zbliżenia do osób, które są sprawne inaczej.

Dyrektor Kocurek podkreśla jednocześnie, że Dni Integracji, nie są działaniem akcyjnym: - Dzisiejsze spotkanie, to taki - mający wymiar promocyjny - punkt kulminacyjny działań, które prowadzimy systematycznie przez cały rok. - Na co dzień współpracujemy ze wszystkimi domami pomocy społecznej w Bielsku-Białej oraz w Wilkowicach. Punkty biblioteczne znajdują się w bielskich szpitalach. Przy ulicy Rychlińskiego działa nasza Filia Integracyjna z wypożyczalnią „książki mówionej”.

- W filii mamy około 2 tys. czytelników - w tym 270 osób niewidomych i niedowidzących - dodaje Genowefa Mandau, kierownik filii. - Zachęcamy także osoby chore, niesprawne ruchowo, niewidome do skorzystania z naszej stałej akcji: „Książka do domu”, którą prowadzimy dzięki wolontariuszom.

10. Dni Integracji odbędą się także warsztaty manualne dla osób niepełnosprawnych. Podsumowanie imprezy - w środę 28 listopada o godz. 11.00.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie