Masa Krytyczna przypomni o Janie III Sobieskim

Kościół na stołecznym Rynku Nowego Miasta ufundowany przez żonę króla Jana III Sobieskiego Marysieńkę i Trakt Królewski związany z osobą samego władcy znajdą się na trasie sobotniej Masy Krytycznej poświęconej tym razem postaci zwycięzcy spod Wiednia.

"W ten weekend Masa Krytyczna przenosi się do Wilanowa. Wszyscy lubiący jazdę na rowerze mają szansę wziąć udział w wyprawie, która tym razem będzie prowadziła śladami Jana III Sobieskiego. Wyruszamy całym peletonem, obecnie zarejestrowało się już ponad 200 osób, przewidujemy że w sumie w Masie może wziąć udział nawet kilkaset rowerzystów. Celem przejazdu jest przede wszystkim przypomnienie postaci króla, twórcy Pałacu w Wilanowie oraz pokazanie również innych miejsc związanych nie tylko z nim samym, ale także z jego żoną Marysieńką" - opowiadała PAP Anna Kaczor, reprezentująca Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Rejestracja udziału w Masie trwa do północy 6 września, organizatorzy przygotowali jednak niewielką pulę miejsc dla osób, które zdecydują się w ostatniej chwili. Rowerzyści wyruszą wczesnym popołudniem z Rynku Nowego Miasta. Przejazd będzie dalej biegł trasą Miodowa-Krakowskie Przedmieście-Nowy Świat-Książęca-Rozbrat-Myśliwiecka-Czerniakowska-Chełmska-Sobieskiego-al. Wilanowska.

Wśród znajdujących się na trasie przejazdu punktów będzie się m.in. kościół na Rynku Nowego Miasta,,ufundowany przez królową Marysieńkę, kiedy zakładała tam zakon dla panien. "Będziemy też jechać Traktem Królewskim m.in. obok Pałacu Prezydenckiego, który również historycznie jest związany z Sobieskimi. Po drodze będziemy opowiadać jak wyglądała sytuacja polityczna i życie codzienne w okresie panowania króla. Ma to być nie tylko wykład historyczny, ale również barwna opowieść dla osób w każdym wieku obfitująca w ciekawostki z życia władcy. Metę przejazdu zaplanowano oczywiście w Wilanowie" - powiedziała Kaczor.

Jak zaznaczyła, organizatorom zależy także, by pokazać, że Wilanów jest miejscem przyjaznym rowerzystom, gdzie prowadzą ciekawe i niezbyt trudne ścieżki rowerowe, które można pokonać całą rodziną. "Chcemy również pokazać, że aktywność fizyczną można połączyć z wzięciem udziału w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Uczestnicy przejazdu otrzymają specjalne koszulki, które upoważnią do darmowego zwiedzenia w Muzeum Pałacu w Wilanowie wystawy 'Primus Inter Pares', oprowadzenia przez naszych edukatorów i bliższego poznania dziejów Jana III Sobieskiego" - mówiła pracownica Muzeum.

W sobotę w Muzeum odbędzie się również inauguracja Dni Wilanowa. Z tej okazji zaplanowano liczne atrakcje m.in. specjalną ofertę edukacyjną połączoną ze zwiedzaniem ekspozycji, warsztaty kaligrafii i decoupage'u oraz wykład o modzie na dworze Jana III Sobieskiego.

Formularz rejestracyjny na Masę Krytyczną wraz z regulaminem i instrukcją znajduje się na stronie internetowej muzeum www.wilanow-palac.pl. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie