Łańcut: Wieczór polskiej poezji i muzyki

Poezja polskich wieszczów narodowych oraz muzyka wybitnych polskich kompozytorów złożą się na koncert "Nastroje", który odbędzie się w czwartek wieczorem podczas 53. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie (Podkarpacie).

W sali balowej łańcuckiej rezydencji Lubomirskich i Potockich publiczność wysłucha utworów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida w interpretacjach Daniela Olbrychskiego. O oprawę muzyczną tego wieczoru zadbają: skrzypek Krzysztof Jakowicz oraz pianista Robert Morawski, którzy zaprezentują kompozycje Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.

Podczas 53. festiwalu, który potrwa do 30 maja, przewidziano łącznie osiem koncertów, w tym jeden nocny. Przed festiwalową publicznością zaprezentował się już m.in. hiszpański tenor Jose Carreras, którego występ zainaugurował w sobotę festiwal.

W dotychczasowych koncertach festiwalowych wystąpiła już m.in. światowej sławy śpiewaczka Jadwiga Rappe wraz z żeńskim Kwartetem Opium, czy jeden z najwybitniejszych żydowskich artystów Joseph Malovany, nazywany "Pavarottim synagogi", któremu towarzyszył Wrocławski Chór Synagogi pod Białym Bocianem.

W programie tegorocznego festiwalu, wzorem lat minionych, przewidziano też koncerty o nieco lżejszym charakterze. Jednym z nich był koncert, w którym wspólnie wystąpił Grzegorz Turnau, Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower oraz Orkiestra Kameralna Młodej Polskiej Filharmonii. W koncercie przewidzianym na ostatni dzień tegorocznego festiwalu, w tzw. koncercie nocnym, wystąpi Stanisław Soyka z zespołem.

Koncerty festiwalowe odbywają się w sali balowej łańcuckiego zamku, parku zamkowym, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, oraz - w tym roku po raz pierwszy - w łańcuckiej synagodze.

Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961 r.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie