Co jedli krzyżacy?

Analiza naczyń ceramicznych z krzyżackiego zamku w Przezmarku daje ciekawe informacje o codziennej diecie zakonników.

Przeprowadzone w ostatnich latach badania archeologiczne we wzniesionej w XIV w. krzyżackiej warowni przyniosły sporo interesujących informacji o życiu codziennym w zakonie krzyżackim. Wnikliwej analizie poddano setki glinianych naczyń i ich pozostałości. Znaleziska przebadano m.in. pod kątem pozostałości tłuszczów. Dzięki temu udało się ustalić jak mniej więcej wyglądał codzienny jadłospis krzyżaków.

Z analiz chemicznych przeprowadzonych przez Macieja Sierakowskiego na UKSW wynika, że większość potraw gotowano, a najczęściej spożywano warzywa i mięso. Mięso pochodziło przede wszystkim od przeżuwaczy, czyli roślinożernych zwierząt takich jak krowa czy jeleń. Stosunkowo rzadko natomiast jedzono ryby.

Ostatni wniosek jest bardzo zaskakujący, bo twierdza jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora. Okazuje się, że wbrew przypuszczeniom, krzyżacy stosunkowo rzadko korzystali z jego zasobów naturalnych w celach kulinarnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  09.01.2019 21:57
  Spodziewałem się wielkiego, ciekawego artykułu "co jedli Krzyżacy". Dowiedziałem się, że wołowinę i dziczyznę, a ryb nie.

  Super. Clickbait pełną gębą.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie