Wirtualne targowisko

Świeże warzywa, mięso, sery. Bez szkodliwych substancji, z krótkim terminem ważności. Trudne do zdobycia? Odkąd działa wirtualne targowisko – już nie.

Lokalny Rolnik to platforma internetowa przypominająca bazarek ze świeżą i zdrową żywnością. Założona w 2013 roku, cieszy się sporą popularnością zarówno wśród osób poszukujących jedzenia z pewnego źródła, jak i małych producentów czy hodowców. Jak można przeczytać na stronie założycieli – Sylwii i Andreja Modiców – pomysł podyktowało życie.

Trudne poszukiwania

Wszystko zaczęło się od choroby córki, u której zdiagnozowano autyzm. Trudna sytuacja i problemy z alergiami zmobilizowały rodziców do poszukiwań wartościowej, zdrowej żywności bez dodatków ulepszaczy i konserwantów. Odpowiednia dieta mogła w znacznym stopniu ułatwić normalne funkcjonowanie dziewczynki. Niestety, znalezienie takiej żywności okazało się niełatwym zadaniem. Spora część testowanych przez rodziców produktów z supermarketów, targowisk, a nawet sklepów z żywnością ekologiczną okazała się niewypałem. Byli zdesperowani, szukali dalej. Jeżdżąc po okolicznych gospodarstwach, spotykali ludzi uprawiających warzywa, hodujących zwierzęta i wytwarzających smaczne przetwory. To u nich zaczęli robić zakupy. Dzięki tym wizytom na własne oczy zobaczyli, jak i gdzie rolnicy uprawiają warzywa czy owoce. Myśl, aby osoby poszukujące zdrowej żywności połączyć z gospodarzami, przerodziła się w inicjatywę Lokalny Rolnik.

Jak to działa?

Robienie zakupów wcale nie jest trudne. Platforma jest podobna do sklepu internetowego, w którym produkty podzielone są na poszczególne kategorie. Każdy kupujący, logując się na stronie, może znaleźć koordynatora w pobliżu swojego miejsca zamieszkania i dołączyć do grupy zakupowej. Teraz wystarczy już tylko w wyznaczonym terminie złożyć zamówienie i po dwóch dniach można odebrać zakupy. Do regionalnych magazynów produkty przywożą sami rolnicy. Następnie kurierzy rozsyłają je do koordynatorów grup zakupowych, a ci oddają je w ręce klientów. Cała operacja nie trwa więcej niż dwa, trzy dni. To bardzo ważne, bo dzięki takiemu systemowi unikamy długiego łańcucha dystrybucji i pośredników w sprzedaży. Jest to także korzystne dla producentów, którzy sami ustalają ceny towarów i otrzymują za nie godziwą zapłatę. Do Lokalnego Rolnika ze swoją ofertą mogą zgłaszać się drobni producenci i gospodarze. Jeśli spełnią oczekiwania twórców platformy. To pozwala wyrobić markę i promować ją wśród ludzi poszukujących wartościowego jedzenia.

Jak piszą na stronie internetowej pomysłodawcy, interesuje ich „historia powstania gospodarstwa, jego tradycje, ludzie, którzy za nim stoją, aby ściągnąć z producentów maskę anonimowości i pokazać konsumentom, że za danym towarem stoi człowiek z krwi i kości”. Dodatkowym plusem jest to, że rolnicy i drobni producenci otrzymują na bieżąco od kupujących opinie na temat swoich produktów. Takie działanie pozwala wprowadzać aktualne zmiany w ofercie i ją udoskonalać.

Zasięg i produkty

Lokalny Rolnik działa przede wszystkim w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie dostęp do zdrowej żywności nie jest łatwy. Mimo dużej liczby grup zakupowych w całej Polsce są miejsca, do których taka forma zakupów jeszcze nie dotarła. Dlatego platforma pozwala chętnym dołączyć do grona koordynatorów. Aby to zrobić, nie trzeba spełniać jakichś szczególnych wymogów. Wystarczy trochę zdolności organizacyjnych i umiejętność stworzenia małej społeczności, która będzie chętna na zakupy.

Na tym wirtualnym bazarku można nie tylko odnaleźć smaki z dzieciństwa, ale też odkrywać nowe. Oprócz jarzyn i owoców znajdziemy tam zaprawiane tradycyjnie przetwory, takie jak: kompoty, dżemy, konfitury, marynaty, kiszonki, soki, ale też mniej znane pasty (z bakłażana, białej fasoli), pesto, pasztety jarzynowe i wiele innych. Ponadto bardzo bogaty jest wybór serów z mleka krowiego, koziego i owczego, wędlin, różnego rodzaju pieczywa, mąki do samodzielnych wypieków, octów czy olejów. Są produkty gotowe (klopsy, pierogi, krokiety czy spory wybór dań jarskich), ale też świeże jaja czy mleko prosto od krowy. Dostaniemy też bogaty bukiet ziół, mieszanek ziołowych, herbat i przypraw.

Ceny produktów są różne. Niektóre wyższe niż te w zwykłym sklepie, inne porównywalne lub niższe niż w sklepach z ekożywnością. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama