To działa!

Rozmowa z Beatą Kołoczek, jedną z koordynatorek inicjatywy Lokalny Rolnik na Śląsku.

Anna Leszczyńska-Rożek: Jak to się stało, że zaczęłaś swoją przygodę z inicjatywą Lokalny Rolnik?

Beata Kołoczek: Spotkałam się z nią w dość trudnym dla mnie momencie. Po wielu latach pracy w nieruchomościach i spółdzielni mieszkaniowej zaczęły się moje problemy zdrowotne. Ciągły stres, szybkie tempo życia i jedzenie w biegu spowodowały, że musiałam zwolnić tempo. Nie było to proste, bo będąc osobą bardzo aktywną, nagle znalazłam się bez pracy. Wtedy postanowiłam zrobić coś dla siebie, coś, co będzie miało pozytywny wpływ na moje zdrowie i styl życia. Przypadkiem trafiłam na informację o inicjatywie Lokalny Rolnik i postanowiłam spróbować.

Od razu zostałaś koordynatorem?

Nie, na początku dołączyłam do grupy już działającej. Przy odbiorze zakupów spotkałam się z ludźmi, z którymi stworzyliśmy bardzo zżytą społeczność. Koordynatorka zapytała, czy mogę jej pomóc w logistyce i realizacji zamówień. Zgodziłam się i zaczęłam działać. Z czasem udało mi się założyć kolejną grupę działającą w innym miejscu i w ten sposób stałam się koordynatorem.

Czym zajmuje się koordynator?

To osoba, która przede wszystkim skupia wokół siebie ludzi zainteresowanych produktami kupowanymi na platformie. Wyznacza ona rytm zamówień i odbioru zakupów. U mnie na przykład zamówienia można zrobić przez internet w każdy poniedziałek. Kupujący po zalogowaniu się wybiera produkty, którymi jest zainteresowany. W nocy z wtorku na środę lub w środę rano dostawcy przywożą je do regionalnego magazynu, a w środę po południu kurier dostarcza je do mnie. Ja segreguję zakupy dla poszczególnych osób i sprawdzam, czy wszystko się zgadza. Po południu można odebrać swoje zamówienie. Tak to wygląda od kuchni.

Czy każdy może zostać osobą odpowiedzialną za grupę zakupową?

W zasadzie tak. Wystarczy tylko wysłać swoją aplikację, zgłoszenie przez stronę internetową. Osoby odpowiedzialne za sieć dostawców i koordynatorów kontaktują się z tobą i rozmawiają na temat ogólnej organizacji, systemu pracy i miejsca, gdzie chcesz zorganizować punkt odbioru zakupów. Najczęściej są to niewielkie lokale typu bistro, restauracje, kluby, świetlice. Ale zdarzają się też osoby, które taki punkt organizują u siebie w domu.

Czy tego typu działalność można potraktować jak pracę zawodową?

Wszystko zależy od skali, na jaką działasz. Jeśli jesteś koordynatorem kilku licznych grup w paru miejscach, to taka działalność może przynosić większy dochód. Z reguły jednak jest traktowana jako dodatkowy dochód, praca dorywcza czy hobby. Świetna opcja dla mam wychowujących dzieci. Dzięki takiej działalności mają dostęp do zdrowej żywności, mogą regularnie spotykać się z ludźmi, a przy okazji zarobić trochę dodatkowych pieniędzy.

Co zyskałaś, podejmując się tej pracy?

Przede wszystkim dostęp do sprawdzonych produktów. Dzięki przemyślanym zakupom w naszym domu jadamy mniej rzeczy, za to dużo bardziej wartościowych. Ma to oczywiście wpływ na nasze zdrowie. Ta praca pozwala mi też na samodzielną organizację swojego czasu. Od początku mogę ustalić, kiedy i ile chcę pracować. Wreszcie dzięki niej poznałam mnóstwo ciekawych osób. Regularnie się spotykamy i wzajemnie inspirujemy. Mam też głębokie przeświadczenie, że taki system ma sens. Produkty od drobnych dostawców mogą docierać do osób, których przestało bawić kupowanie w supermarketach. Dzięki ludziom z pasją mogę wracać do smaków swojego dzieciństwa, ale też odkrywać nowe. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie