Viva la pasta!

Prosta receptura i wiele możliwości formowania, przyrządzania i serwowania. Makaron pokochali nie tylko Włosi.

Jajka, woda i mąka wystarczą, aby zagnieść ciasto na makaron. I choć istnieje wiele wariantów i dodatków, to właśnie ten najprostszy przepis najlepiej się sprawdza. Jeszcze do niedawna makaron kojarzył się nam głównie z dodatkiem do domowego rosołu, innych zup, łazankami czy daniem na słodko podawanym z białym serem, cukrem, masłem i cynamonem. Dziś za sprawą sporej ilości książek o tematyce kulinarnej, możliwości podróżowania, telewizji, a przede wszystkim dostępu do internetu wiedza na temat przyrządzania dań z makaronem w roli głównej znacznie się rozszerzyła. W sklepach też jest dużo większy wybór różnego rodzaju makaronów. Różnią się nie tylko kształtem, ale też składem. Bezglutenowe, z domieszką tymianku, bazylii czy papryki, razowy, chiński, a nawet zrobiony z mąki pozyskiwanej z grochu.

Sekrety włoskiej nonny

Jeśli czerpać inspiracje, to od najlepszych. A najbardziej sprawdzone, tradycyjne przepisy na makarony przechowują włoskie babcie. Jak do nich dotrzeć i zobaczyć niesamowite pomysły na dania z dodatkiem makaronu czy sposobów wyrabiania różnorakich kształtów? Jest to możliwe m.in. dzięki kanałowi na platformie You Tube i stronie internetowej z przepisami o nazwie Pasta Grannies. Założony przez miłośniczkę kuchni włoskiej Vicky Bennison w 2014 r., dziś cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. W czasie krótkich filmików możemy odwiedzić razem z autorką różne regiony Włoch, gdzie gotują i dzielą się swoją wiedzą kulinarną włoskie babcie. Zapraszając widza do swoich kuchni, dzielą się najstarszymi receptami na dania z wykorzystaniem makaronu. Można się od nich wiele nauczyć też o różnorakich sposobach nadawania kształtów od długich nitek typu spaghetti po pracochłonnie formowane drobne pierożki, zwane culurgiones. Za pomocą prostych sprzętów, takich jak specjalne deseczki do wyciskania makaronowych muszelek czy cienkich metalowych prętów do wyrobu rurek, pokazane są sposoby nadawania różnych kształtów z ciasta. Niektóre z nich są dość skomplikowane. Przykładem może być rozciągana na ogromnym wiklinowym koszu siatka makaronowa zwana filindeu z Sardynii czy makaronowa rolada ze szpinakiem.

Kaloryczne dodatki

Makaron, podobnie jak inne produkty zbożowe, jest źródłem węglowodanów. Dodatkowo zawiera białko, błonnik, tłuszcze, witaminy i minerały potrzebne w diecie. Przez długi czas uważany był za produkt tuczący. Tymczasem 100 g suchego makaronu to ok. 350 kalorii, a trzeba wziąć pod uwagę, że gotowany makaron pęcznieje i staje się bardziej sycący. To raczej dodatki, takie jak sosy, które wykorzystujemy do przygotowania potraw, mogą być bardziej kaloryczne. Dlatego, szykując pastę, warto zastanowić się nad dodatkami. W tradycyjnej kuchni włoskiej króluje prostota: spory dodatek ziół, oliwa, owoce morza czy mięso i świeże jarzyny. Dobry makaron powinien być ugotowany al dente, czyli na ząb (jędrny, niesklejający się). Ugotowany najlepiej od razu wymieszać z sosem, innymi dodatkami i podawać na stół. •

KSZTAŁT MAKARONU A JEGO ZASTOSOWANIE

• Spaghetti – najbardziej popularne u nas długie nitki makaronowe nadają się najlepiej do przyrządzania potraw z różnego rodzaju sosami (bolońskim, carbonare czy pesto)

• Tagliatelle, fettuccine, pappardelle – płaskie wstążki wykorzystywane są zamiennie ze spaghetti. Papardelle jest grubszy, a tagliatelle cieńszy. Dobrze komponują się z gęstymi kremowymi sosami (carbonara, grzybowym czy bolońskim).

• Penne – z włoskiego „piórka”, to różnego rodzaju karbowane i gładkie ścięte pod kątem rurki. Podawane są z gęstymi sosami typu bolognese czy alfredo.

• Gemelli, fusilli – skręcone świderki, dobrze sprawdzają się jako dodatek do sałatek i zapiekanek.

• Filini, capellini – to cienkie, średniej wielkości nitki stosowane głównie jako dodatek do klarownych zup.

• Lasagne – cienko rozwałkowane płaty makaronu. Używane głównie do zapiekania z różnego rodzaju farszami.

• Orzo – drobny makaron przypominający ziarenka ryżu, głównie wykorzystywany jako dodatek do zup lub zamiennik ryżu.

• Cannelloni – duże, grube rurki, które nadziewa się sosem w postaci farszu i zapieka w piekarniku.

• Conchiglioni – to różnej wielkości muszelki. Mniejsze dodaje się do zup i sałatek, większe podaje się z rzadszymi sosami, a duże można nadziewać farszem i zapiekać.

• Farfalle, rotelle – dekoracyjny makaron, który wykorzystuje się głównie jako dodatek do sałatek. Farfalle mają kształt kokardek, a rotelle ozdobnych kółeczek.

• Ravioli, tortellini – drobne pierożki nadziewane różnego rodzaju farszem. Ravioli są z reguły prostokątne, a tortellini okrągłe (przypominają nieco nasze wigilijne uszka).

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Rozpocznij korzystanie

Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

Mateusz89

Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

W ostatnich 70 latach wzrosła liczba ofiar cywilnych konfliktów zbrojnych. Konflikty stały się bardziej krwawe i przez to że nauka o stosunkach międzynarodowych została pomyślana jako kreująca podstawy zapobiegania konfliktom i zarządzania nimi można powiedzieć że ma na celu poznanie ich przyczyn i w ten sposób do ich ograniczenia. Generalnie należy przyjąć zasadę że ograniczenie liczby konfliktów i ofiar prowadzi do samoograniczenia przez państwa które stosują się do zasad prawa międzynarodowego i reguł dobra wspólnego społeczności międzynarodowej. Bezpieczeństwo państw zależy od cyklu siły i ich hegemonicznych poczynań. Kraje takie jak Polska mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo tylko na dwa sposoby. Powinny wzmacniać własny potencjał obronny i wchodzić w relacje sojusznicze z potężniejszymi od siebie co jest realizowane przez rząd. Polska zbudowała przez ostatnie 30 lat silnie zinstytucjonalizowana architekturę bezpieczeństwa co przy amerykańskim parasolu ochronnym dla sojuszników z NATO daje stabilną możliwość rozwoju i zachowania integralności terytorialnej. Jednak nie należy zapominać że ideologia i dezinformacja stosowane na potrzeby wewnętrzne państw rewizjonistow ładu międzynarodowego kontestuja zastany porządek i próbują oslabiac spójność sojuszu. Na szczęście Sojusz na dzień dzisiejszy wydaje się trwałym komponentem architektury bezpieczeństwa państw Zachodu mimo amerykańskich rewizji co do wielkości potencjału państw NATO. Mobilizacja amerykańska ze strony administracji prezydenta Trumpa do wzrostu wydatków na zbrojenia powinna zapewnić państwom sojuszu pewną samowystarczalnosc w zapewnianiu sobie bezpieczeństwa. Polska wydaje się być państwem relatywnie bezpiecznym i stabilnym gospodarczo pod rządami PiS. Swój pierwszy wpis chciałbym zakończyć zaproszeniem do komentowania. Blog będzie dotyczył obrotu międzynarodowego i jako taki będzie poświęcony dyplomacji, bezpieczeństwu międzynarodowemu i ogólnie stosunkom międzynarodowym.

Jak dziecko

dróżka

Jak dziecko