Odjechany czat

Czat z o. Rafałem Szymkowiakiem, dr teologii (specjalizacja katechetyka), wykładowcą w WSD kapucynów w Krakowie

[21:00] ksiadz_na_czacie2: Szczęść Boże witam wszystkich, a szczególnie serdecznie naszego Gościa, Ojca Rafała Szymkowiaka
[21:01] ksiadz_na_czacie2: Dr teologii (specjalizacja katechetyka), wykładowca w WSD kapucynów w Krakowie,
[21:01] ksiadz_na_czacie2: współpracownik Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. P. Arrupe w Gdyni (praca z młodzieżą trudną i subkulturami), a także Centrum Edukacyjnym Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania w Krakowie (profilaktyka uzależnień i praca z młodzieżą),
[21:01] ksiadz_na_czacie2: absolwent studiów dziennikarskich Papieskiej Akademii Teologicznej, współorganizator Spotkania Młodych w Wołczynie i uczestnik Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus”,
[21:01] ksiadz_na_czacie2: duszpasterz młodzieży alternatywnej i akademickiej, prowadzi rekolekcje szkolne dla dzieci i młodzieży, współautor książek metodycznych do katechezy i autor wielu artykułów w czasopiśmie „Katecheta”,
[21:01] ksiadz_na_czacie2: współautor Encyklopedii Szóstoklasisty, od 7 lat prowadzi Msze św. z udziałem dzieci.
[21:02] ksiadz_na_czacie2: Jego droga do zakonu prowadziła przez Technikum Energetyczne.

[21:02] ksiadz_na_czacie2: Zanim padną pierwsze pytania od internautów moderator zapyta przewrotnie: Ojcze Rafale, gdzie jest ta dobra młodzież, skoro wszyscy zajmują się trudną?
[21:03] o_Rafal_Szymkowiak: Myślę, że przeciwstawieństwem słowa trudna nie jest słowo dobra, a po drugie nie wszyscy się nią zajmują.
[21:03] o_Rafal_Szymkowiak: Gdyby wszyscy się nią zajmowali to by jej nie było.
[21:04] o_Rafal_Szymkowiak: Jaka jest młodzież to wszyscy widzimy! Nic dodać nic ująć

[21:05] wladek: co to znaczy "trudna młodzież"?
[21:06] o_Rafal_Szymkowiak: Istnieje tzw. syndrom DOSA określana jako dziecko o skłonnościach antyspołecznych.
[21:07] o_Rafal_Szymkowiak: Właśnie z takimi ludźmi pracuję! Oczywiście słowo dziecko należy rozumieć podobnie jak w przypadku DDA to znaczy dorosłe dziecko alkoholika
[21:10] alla86: Co skłoniło ojca do pracy z młodzieżą trudną?
[21:12] o_Rafal_Szymkowiak: Sam nie byłem łatwy! A po drugie gdy pracowałem w Stalowej Woli i zacząłem organizować koncerty rockowe, to sami zaczęli przychodzić! I to to się zaczęło!
[21:12] Arthuro: Syndrom DOSA jakie jest źródło tego syndromu?
[21:12] alla86: co ten syndrom oznacza?
[21:13] o_Rafal_Szymkowiak: Źródła mogą być różne! Są zasadnicze trzy źródła: czynniki osobowościowe, środowisko i akt woli danego człowieka.

[21:13] zagubiona9: jak poznać, czy ktoś posiada ten syndrom?
[21:13] Luiza: Czy syndrom ten jest nabyty, czy wyniesiony z domu?
[21:14] o_Rafal_Szymkowiak: Wyżej udzieliłem odpowiedzi na to pytanie!

[21:14] Ula-Jola: Czy według Ojca młodzież błądzi dlatego, że jest tak wiele dostępnych "ścieżek", a brak drogowskazów? Czy też nie chce się jej szukać tych znaków?
[21:14] o_Rafal_Szymkowiak: Uważam, że jedno i drugie trzeba brać pod uwagę.

[21:14] Sorayah: Drogi Ojcze nie umiem reagować na chamstwo. Z racji mojego zawodu powinnam, ale nie umiem. Lekceważyć? Nie zauważać? Wejść w dyskusję? Proszę o radę.
[21:15] o_Rafal_Szymkowiak: Na jakim gruncie się to dokonuje?

[21:15] zagubiona9: czego brakuje najbardziej współczesnej młodzieży? Autorytetów, wzorów?
[21:16] o_Rafal_Szymkowiak: Myślę, że zawsze chodzi o jedno, to znaczy o relacje. Nie wzorów i autorytetów brakuje młodzieży, ale dobrych relacji.
[21:17] o_Rafal_Szymkowiak: Jeżeli ojciec spędza w ciągu tygodnia 1 godzinę z dzieckiem. To mamy problem!

[21:17] enzo: powiedział ojciec, że jaka jest młodzież to wszyscy widzimy. A co to oznacza? Ja widzę, że młodzież jest dobra, choć nieco zagubiona ale daleka jestem od generalizowania. zatem jaka jest ta młodzież?
[21:19] o_Rafal_Szymkowiak: Właśnie taka jak mówisz! Widzimy ją różną! Każdego roku jestem na Przystanku Woodstock i spotykam tam takich, którzy mówią: „Szczęść Boże” i takich, którzy szukają zaczepki i krzyczą: „E ksiądz chcesz w ryja?” Tacy są i tyle!

[21:19] Arthuro: Wszyscy powinniśmy kłaść nacisk na młodzież a nie tylko Ojciec, co zrobić aby wzbudzić zainteresowanie młodzieżą i nie spisywać ich na straty?
[21:20] o_Rafal_Szymkowiak: Myślę, że zacząć robić! Przede wszystkim dawać propozycje i być z nimi. Jak dobre kosze robisz to nawet, gdy się zaszyjesz w dżungli, to i tak do ciebie ścieżkę wydeptają!

[21:20] Awa: czy Przystanek Jezus to konkurencja dla Owsiaka?
[21:21] o_Rafal_Szymkowiak: Myślę, że jeżeli ktoś tak mówi to nie wie o co chodzi!
[21:21] o_Rafal_Szymkowiak: Pewnie wielu chciałoby, aby tak było! Ale nie o to chodzi!
[21:23] o_Rafal_Szymkowiak: Przystanek Jezus (teraz już jest inna nazwa) nie może istnieć bez imprezy Jurka! Gdyby Jurek nie organizował tej imprezy dla kogo przyjeżdżaliby ludzie ze wspólnot chrześcijańskich?)
[21:23] sachmett: Mam pytanie o Przystanek Jezus. Tam się dużo rozmawia z młodymi, wielu podejmuje decyzję o nawróceniu.... co dalej dzieje się z tymi ludźmi?
[21:24] o_Rafal_Szymkowiak: Tutaj mamy problem! Najczęściej powinni oni trafić do wspólnot w swoich parafiach, ale nie zawsze tak jest ponieważ w parafiach nie ma takich grup młodzieżowych.

[21:24] baranek: spowiedź jest spoko, rekolekcje wypasione- czy dzięki używaniu slangu młodzież uważa ojca za super kolesia ? ;) - czy raczej za szpanującego frajera ?
[21:25] o_Rafal_Szymkowiak: Myślę, że tego pytania by nie było gdyby osoba zadająca je mnie poznała...
[21:27] o_Rafal_Szymkowiak: To nie jest szpan! Ja żyję z tymi ludźmi! Jestem dla nich i mówię ich językiem. Przeszedłem przez szkołę zawodową, Jarocin, koncerty i nie silę się na szpan.

[21:27] Ula-Jola: Używa się często określenia "trudna młodzież". A przecież to całe społeczeństwo jest chyba "trudne", skoro jego wytworem jest "trudna młodzież"? Od kogo Ojca zdaniem należałoby rozpocząć pracę wychowawczą?
[21:28] o_Rafal_Szymkowiak: Jeden z punkowych zespołów śpiewa, że każda ręka i noga potrzebuję psychologa.
[21:29] o_Rafal_Szymkowiak: Młodzież jest trudna dlatego, że trudno jest w rodzinach, a w rodzinach jest trudno bo nikt nie nauczył tych, którzy je zakładają jak ma być ! I koło się zamyka!

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Rozpocznij korzystanie