To dania charakterystyczne dla kuchni frankońskiej oraz podkarpackiej, który zajęli się uczniowie tarnobrzeskiego liceum oraz würzburskiego gimnazjum.
Ich tajniki w ramach projektu „Kuchnia jak życie - podróż do Frankonii i na Podkarpacie”, realizowanego z programu Erasmus+, zgłębiają uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu oraz ich rówieśnicy z Deutschhaus-Gymnasium w Würzburgu.
- Realizowaliśmy już różne projekty, ale ten jest zdecydowanie inny, bo zajmujemy się kuchnią. Jego celem jest uświadomienie młodzieży, jak ważną rolę odgrywa tradycyjna kuchnia w podtrzymywaniu i kreowaniu świadomości lokalnej społeczności, podtrzymywania zwyczajów i przynależności do konkretnego regionu - mówi Luiza Majcher, nauczyciel w tarnobrzeskim LO i opiekun projektu. - Niestety pandemia i wynikające z niej restrykcje mocno nam utrudniają realizację projektu, tak jak został zaplanowany. Nie mogliśmy zorganizować warsztatów w kuchni z udziałem zawodowego kucharza, ponadto nie doszło do wyjazdów młodzieży - naszej do Frankonii i niemieckiej do nas na Podkarpacie. Nie tracimy jednak nadziei, że jednak chociaż raz zdołamy odwiedzić naszych partnerów w Niemczech. Gimnazjalistom z Würzburgu natomiast udało się dwukrotnie uczestniczyć w zajęciach kulinarnych, podczas których pod okiem kucharza przygotowywali swoje regionalne dania. My przygotowaliśmy przepisy na kilka potraw lasowiackich oraz z typowych dla obszaru Bieszczadów. Przetłumaczyliśmy je na język angielski i udostępniliśmy na platformie eTwinning, na której pracujemy, gdyż jak wspomniałam, projekt nie może być realizowany normalnie.
Archiwum szkoły Młodzież polska przygotowywała potrawy w swoich domach.Głównym celem projektu - oprócz pogłębiania znajomości języka angielskiego i swobodnego posługiwania się nim - jest opracowanie i wydanie książki kucharskiej zawierającej potrawy nie tylko tradycyjne dla kuchni obu regionów, ale przede wszystkim nowe receptury crossoverowe opracowane przez uczestników w oparciu o połączenie przepisów frankońskich i podkarpackich.
Archiwum szkoły Ważna jest estetyka podania potraw.Dotychczas młodzieży udało się stworzyć logo projektu, wyszukać przepisy regionalne i przetłumaczyć je na język angielski, przygotować filmów instruktażowe na temat sposobu wykonania wybranej potrawy. Odbyły się także videokonferencje z kucharzami, w trakcie których uczniowie mieli możliwość wysłuchać wykładów na temat zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, tworzenia potraw crossoverowych, a także estetyki dania i sposobu jego podania.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |