Dobro, którego nie da się zmierzyć ani policzyć

Od listopada ubiegłego roku do końca maja 2021 r. stołówka dla osób bezdomnych działała codziennie, nie wykluczając świąt i niedziel. Wydano łącznie 8 480 litrów zupy i ponad 1000 bochenków chleba.

Kolejny sezon codziennego wsparcia osłonowego świadczonego przez Centrum Wolontariatu w Lublinie w ramach programu pomocy osobom w kryzysie bezdomności „Gorący Patrol” zakończył się wyjazdem integracyjnym do Częstoborowic. W spotkaniu integracyjnym wzięło udział ponad trzydzieści osób bezdomnych i wychodzących z bezdomności oraz kilkunastu wolontariuszy, którzy własnymi autami dowieźli uczestników na miejsce. Wydarzenie rozpoczęto Mszą św. w kościele parafialnym w Częstoborowicach, której przewodniczył ks. Mieczysław Puzewicz, duszpasterz osób bezdomnych i skrajnie ubogich. Po liturgii przygotowano ognisko i zorganizowali posiłek. W dalszej części spotkania Krzysztof, który wyszedł z kryzysu bezdomności, podjął pracę i odbudowuje swoje relacje z otoczeniem, podzielił się swoim doświadczeniem. Jedna z wolontariuszek przeprowadziła katechezę i spotkanie w grupach, podczas którego uczestnicy mogli zabrać głos i podzielić się wrażeniami.

- Spotkanie było cennym doświadczeniem zarówno dla osób w kryzysie bezdomności, jak i dla wolontariuszy. Było szansą na poznanie wspieranych przez nas ludzi w innych, bardziej neutralnych okolicznościach. Integracja uczestników nastąpiła bardzo szybko. Były wspólne żarty, dużo śmiechu, ale też poważne rozmowy przy kawie. Wszystko to w pięknej majowej scenerii Wymarzonego Domu Młodych w Częstoborowicach. Wyjazd był bardzo motywującym doświadczeniem. Pozwolił na wzmocnienie relacji pomiędzy uczestnikami, a także wpłynął na wzrost poczucia własnej wartości osób w kryzysie - podkreśla Justyna Orłowska, prezes Centrum Wolontariatu

- Dla osób w kryzysie bezdomności ważne było to, że ktoś, kto jest spoza ich najbliższego środowiska, chciał z nimi spędzić dzień wolny, wspólnie modlić się, pić kawę czy jeść obiad. Osoby korzystające ze wsparcia Centrum Wolontariatu przekonały się, że można atrakcyjnie i miło spędzić czas w trzeźwości. Mamy nadzieję, że dla niektórych będzie to impuls do zmiany życia - mówią wolontariusze.

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie od 20 lat pomaga osobom w kryzysie bezdomności. W czasie pandemii działania Gorącego Patrolu odbywały się w ścisłym reżimie sanitarnym. - Nie przerwaliśmy naszych działań nawet na jeden dzień. Od listopada do końca maja nasz punkt wsparcia, czyli stołówka dla osób bezdomnych, działała codziennie, nie wykluczając świąt i niedziel. Wydaliśmy łącznie 8 480 litrów zupy, ponad 1000 bochenków chleba, zużyliśmy kilkanaście tysięcy naczyń jednorazowych i rękawiczek lateksowych. Wydaliśmy też setki par spodni, bluz, kurtek, czapek oraz tysiące skarpet i rękawiczek. Przez cały sezon zimowy działał punkt ambulatoryjny z dyżurami lekarza i pielęgniarki oraz łaźnia z możliwością prania i suszenia ubrań - precyzuje Orłowska.

Od 1 czerwca posiłki w stołówce przy 1-go Maja będą wydawane dwa razy w tygodniu, w niedziele i środy. - Cały czas działa ambulatorium i łaźnia. Osoby, które potrzebują wsparcia, mogą się kontaktować z naszymi pracownikami środowiskowymi. Kontynuujemy pracę grupy wsparcia AA, wsparcie psychologiczne, dyżury prawnika oraz funkcjonowanie mieszkań treningowych, w których mogą mieszkać osoby będące w programach readaptacyjnych. Do wydawania codziennych posiłków wrócimy jesienią - podkreśla prezes CW.

Więcej o działaniach i możliwościach ich wsparcia na: www.wolontariat.lublin.pl.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie