Medytacja chrześcijańska

Gościem na czacie był benedyktyn z Tyńca, "specjalista" od medytacji chrześcijańskiej.

 

[21:00] <ksiadz_na_czacie2>: Szczęść Boże! Witam na czacie portalu Wiara.pl
[21:00] <ksiadz_na_czacie2>: I zapraszam na kolejne spotkanie z Benedyktynami z Opactwa Tynieckiego. Dziś naszym gościem jest o. Jan Paweł Konobrodzki. Serdecznie witamy.
[21:00] <ksiadz_na_czacie2>: Tematem przewodnim naszego spotkania będzie medytacja chrześcijańska.
[21:01] <ksiadz_na_czacie2>: Warsztaty medytacyjne relaksacyjne czy antydepresyjne – to kojarzy się z emocjami i szukaniem siebie. A św. Benedykt mówi o szukaniu Boga. Jak Ojciec rozwiązuje ten problem?

[21:02] <o_Pawel_Konobrodzki>: Umiejętność relaksowania swojego ciała jest dbaniem o równowagę. Mnisi dążą do harmonii ze sobą i światem zewnętrznym, i oczywiście z Bogiem.

[21:02] <ksiadz_na_czacie2>: Pytanie nurtujące mnie od lat. Dlaczego św. Benedykt zalecał przede wszystkim modlitwę w chórze, czyli wspólnotową, a długość prywatnej, po skończonych psalmach, uzależnił od decyzji opata?
[21:02] <ksiadz_na_czacie2>: Internautów proszę o pytania

[21:05] <o_Pawel_Konobrodzki>: "Liturgia" z greckiego znaczy wspólny czyn, jest to wydarzenie całej wspólnoty. Jest to nawiązanie do słów: "Gdzie dwóch albo trzech modli się w imię moje...".

[21:05] <~-antysalon>: Co jest celem ,istota medytacji?

[21:05] <aprylka>: Na czym polega medytacja chrześcijańska, co jest jej istotą?

[21:07] <o_Pawel_Konobrodzki>: Medytacja jest to uważne, przytomne, świadome obserwowanie, przyglądanie się temu co jest w chwili obecnej. Istotą medytacji chrześcijańskiej jest spotkać się z samym sobą i z Bogiem "w izdebce".

[21:07] <anuleczkas>: Czym różni się medytacja od kontemplacji ?

[21:09] <o_Pawel_Konobrodzki>: Dziś zamiennie używane pojęcia. Kontemplacja to "smakowanie, delektowanie się, zachwyt" z odkrycia, dostrzeżenia czegoś, czegoś co poznaję w medytacji.

[21:09] <Adim44>: Co medytacja daje człowiekowi?

[21:10] <o_Pawel_Konobrodzki>: Stawanie wobec samego siebie w prawdzie, większe zjednoczenie ze sobą i z Bogiem, wewnętrzna harmonia, większy pokój, ostrzejsze postrzeganie tego co tu i teraz.
[21:11] <o_Pawel_Konobrodzki>: Pozbywanie się jakichkolwiek „etykietek” czyli tego co wiem lub mi się wydaje w odróżnieniu od tego co rzeczywiste.

[21:11] <aprylka>: Od czego zacząć medytacją chrześcijańską, jeśli nigdy wcześniej nie miało się z czymś takim do czynienia?

[21:13] <o_Pawel_Konobrodzki>: Czytaj teksty biblijne i próbuj dokładniej obejrzeć to o czym mówią. Inna metoda: powtarzaj słowo Jezus albo Marantha lub inne wybrane słowo z Biblii i zwiąż je z wdechem i wydechem, powtarzaj je w kółko i obserwuj co w tobie się wydarza, tak w trakcie mówienia jak i potem.
[21:14] <o_Pawel_Konobrodzki>: Myśl kieruj ku Chrystusowi.

[21:14] <renata155>: Czy medytacja zawsze powinna odbywać sie nad fragmentem tekstu? Medytacja słówek "Jezus" czyli serca jest mniej warta?

[21:16] <o_Pawel_Konobrodzki>: Można też medytować krajobraz, osobę, wydarzenie w którym brałem udział by jeszcze raz je obejrzeć i wyciągnąć wnioski. Medytować można jakikolwiek temat. Medytacja słówek nie jest mniej warta.

[21:16] <spamer>: Czy brak jedności z Bogiem w Eucharystii wyklucza poprawność medytacji chrześcijańskiej? Jeśli nie to jak bardzo ją utrudnia?

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Pawel
  14.02.2012 17:14
  Powiem szczerze ze mam wiele uprzedzen do kosciola i tego co mowi ale... jak widac sa tez w tej instytucji trzezwo myslacy ksieza ;)

  "to co dobre jest chcerzcijanskie" czy "po owocach poznasz czy cos jest dobre czy nie" sa dokladnie odbiciem moich mysli i zdecydowanie zblizaja mnie do kosciola i zmieniaja jego oblicze, popsute przez szkodnikow w suntannie typu Natanek ktorych niestety nalgosniej slychac! :(

 • Idz Pod Prąd
  17.06.2017 12:55
  Już sam tytuł "idź POD PRĄD" sugeruje, że na naszych łamach spotkasz się z poglądami stojącymi w konflikcie z powszechnie lansowanymi opiniami. Najważniejsze jest jednak to, że pragniemy opisywać rzeczywistość nie z perspektywy teologii, dogmatów czy zmiennych nauk kościołów, lecz w oparciu o Słowo Boga, Biblię. Co więcej, uważamy, że Bóg wyposażył Cię we wszystko, abyś samodzielnie mógł ocenić, czy nasze wnioski rzeczywiście z niej wypływają. Bóg nie skierował Pisma Świętego do kasty kapłanów czy profesorów teologii. On napisał je jako list skierowany bezpośrednio do Ciebie!

  Od wielu lat w naszej Ojczyźnie pojęcia: chrześcijanin, chrześcijański mocno się zdyskredytowały. Stało się tak głównie "dzięki" zastępom faryzeuszy religijnych ochoczo określających się tymi wielce zobowiązującymi tytułami. Naszą ambicją jest przyczynienie się do tego, by słowo chrześcijanin - czyli "należący do Chrystusa" - odzyskało w Polsce należny mu blask!

  Jeśli jesteś zainteresowany to subskrybuj nasz kanał na Youtube klikając poniższy link i pomóż w budowie Jedynej takiej niezależnej telewizji w Polsce jaką jest Telewizja Idz Pod Prąd !
  KANAŁ NA YOUTUBE - ->
  https://www.youtube.com/user/idzpodprad/?sub_confirmation=1
  STRONA GŁÓWNA - ->
  www.idzpodprad.pl
  NASZ FACEBOOK - ->
  www.facebook.com/idzpodprad
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie