Chiny budują miasta widma

Chiny, by utrzymać wzrost gospodarczy, budują miasta widma, które pozostają niezamieszkane; w 2010 r. - według danych oficjalnych - 65 mln zbudowanych domów nie znalazło lokatorów - poinformował amerykański ośrodek badawczy Stratfor na swoich stronach internetowych.

Chińska gospodarka opiera się bardziej na szybkim wzroście niż dużych marżach i zyskach; by utrzymać dobre statystyki wzrostu Chińczycy wznoszą całe miasta, pełne nowoczesnych, ładnie zaprojektowanych domów, do których nikt się nie wprowadza - pisze Stratfor.

Nowy Dystrykt miasta Zhengzhou (Czengczou) na wschodzie Chin, choć - zdaniem Stratforu - jest klejnotem współczesnej architektury, pozostaje jednym z "widmowych miast" Państwa Środka. Rząd buduje je w odległych zakątkach kraju, gdzie przynajmniej na razie są całkowicie niepotrzebne.

System gospodarczy Chin to "skomplikowana pajęczyna" - komentuje Stratfor - która łączy niskie lub niemal zerowe marże, zaniżony kurs waluty (juana), ogromny eksport i politykę łatwego, taniego kredytu - a to wszystko po to, by nie dopuścić do wybuchu społecznych niepokojów i niezadowolenia mas.

Gospodarka Państwa Środka rośnie więc szybko. Ale nie jest pewne, czy stoi na solidnych podstawach - konkluduje Stratfor.

«« | « | 1 | » | »»
 • Bartosz
  17.10.2011 12:33
  To bzdura jeśli chodzi o to konkretne miasto, o czym można przeczytać tu:
  http://www.newgeography.com/content/002159-zhengzhou-ghost-city-alive

  Szkoda że serwis wiadomości na wiara.pl jest taki dosyć słaby mam wrażenie że większości są to tylko "newsy" "przeklejone" z PAP'u

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie