Zaprezentowano drugą sesję synodu o synodalności

Zaprezentowano drugą sesję synodu o synodalności   Vatican Media

Synod odbędzie się od 2 do 27 października. Poprzedzą go dwudniowe rekolekcje, które tym razem odbędą się w Watykanie. Jak w roku ubiegłym poprowadzą je o. Timothy Radcliffe dominikanin oraz m. Ignazia Angelini benedyktynka, a także o. Matteo Ferrari kameduła. Na zakończenie rekolekcji w Bazylice Watykańskiej Papież będzie przewodniczył modlitwie pokutnej. Jak podkreślił kard. Mario Grech, „nie chodzi w niej o wyznanie cudzych grzechów, lecz o uznanie własnego udziału – przez uczynki czy zaniedbanie – w tym, co stało się przyczyną cierpienia dla niewinnych i bezbronnych”.

11 października przewidziana jest modlitwa ekumeniczna. Odbędzie się ona w Watykanie na Placu Pierwszych Męczenników, a zatem w miejscu, gdzie zgodnie z tradycją miał zginać św. Piotr. Obok Papieża wezmą w niej udział delegaci Kościołów i wspólnot niekatolickich. W przygotowanie modlitwy będą zaangażowani bracia ze Wspólnoty w Taizé.

Tuż przed zakończeniem obrad synodalnych, 21 października, przewidziano jeszcze jeden dzień skupienia. Ma on przygotować do rozeznawania projektu dokumentu końcowego synodu.

Jak zauważył ks. Giacomo Costa SJ, sekretarz specjalny zgromadzenia synodalnego, celem obrad jest podsumowanie trwającego od 2021 r. procesu synodalnego. Chodzi o wyłonienie wpierw tematów, które powinny się znaleźć w dokumencie końcowym, a następnie podjęcie dodatkowej refleksji na ich temat. Całość obrad będzie podzielona na pięć modułów. Pierwsze cztery będą poświęcone głównym sekcjom dokumentu roboczego. Obrady będą się odbywały na przemian w 36 grupach roboczych i w zgromadzeniach plenarnych. Dokument końcowy synodu zostanie zredagowany pod kierunkiem relatora generalnego, którym jest kard. Jean-Claude Holerrich SJ z Luksemburga.

Na dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentował on uczestników obrad. 368 z nich ma prawo głosu. W tym gronie jest 272 biskupów, w tym 168 przedstawicieli konferencji episkopatu. Polskich biskupów reprezentować będą abp Józef Górzyński, bp Jacek Grzybowski oraz bp Sławomir Oder. Ponadto w obradach weźmą udział kard. Grzegorz Ryś, kard. Konrad Krajewski oraz prof. Aleksander Bańka. . Z 12 do 16 zwiększył Papież liczbę przedstawicieli ekumenicznych. Jak podkreślił kard. Hollerich wynika to ze wzmożonego zainteresowania procesem synodalnym ze strony Kościołów i wspólnot niekatolickich.

Nowym elementem na drugim zgromadzeniu synodalnym będą cztery fora teologów. Odbędą się 9 i 16 października u jezuitów i augustianów. Będą one poświęcone tematom związanym z obradami synodu: 1. Lud Boży, podmiot misji; 2. Rola i władza biskupa w Kościele synodalnym; 3. Wzajemne relacje między Kościołem lokalnym i Kościołem powszechnym; 4. Sprawowanie prymatu a synod biskupów. W forach oprócz zaproszonych teologów będą mogli wziąć udział wszyscy uczestnicy synodu, akredytowani w Watykanie dziennikarze, a także wszyscy zainteresowani po uprzednim zgłoszeniu.

Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego 2024

Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego 2024
6 Października 10:00
parfia Bł. E. Detkensa, ul. Dewajtis 3, Warszawa, plac przed Kościołem Dobre Miejsce - Katolickie Centrum Kultury, Paweł Cichocki

Świętuj Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego na Rodzinnym Pikniku Ekologicznym!

Zapowiedzieli swój udział

Pobieranie... Pobieranie...

W niedzielę, 6 października 2024 roku, Bielany zapraszają na wyjątkowe wydarzenie – Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego. To nie tylko okazja do spędzenia czasu na łonie natury, ale również możliwość zaangażowania się w działania na rzecz ochrony środowiska. Organizatorami wydarzenia są Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce, Parafia p.w. bł. E. Detkensa oraz Burmistrz Grzegorz Pietruczuk wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Bielany.


Data: 6 października 2024 r., godz.: 10:00 - 15:00
Miejsce: Teren wokół Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Dewajtis 3.
Wstęp wolny!

UWAGA: w przypadku deszczowej pogody wydarzenie odbędzie się w budynku Dobrego Miejsca.
Bądź EKO : Organizatorzy zachęcają wszystkich uczestników do przybycia na wydarzenie w sposób ekologiczny. Można skorzystać z wahadłowej bryczki, która będzie kursować wzdłuż ulicy Dewajtis, przyjechać rowerem lub przyjść pieszo. Ważne jest, aby samochody zostawić poza lasem, chroniąc w ten sposób piękno przyrody Lasu Bielańskiego.


Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego to idealne połączenie zabawy z edukacją ekologiczną. Organizatorzy zadbali o to, aby zarówno dzieci, jak i dorośli mogli cieszyć się bogatym programem pełnym atrakcji. W harmonii z duchem św. Franciszka, patrona ekologów, uczestnicy będą mieli okazję zdobyć wiedzę na temat ochrony przyrody, a także nauczyć się, jak żyć w zgodzie z naturą.

Na gości pikniku czekają liczne atrakcje, które umilą czas spędzony na świeżym powietrzu. Dla najmłodszych przewidziane są przedstawienia artystyczne, zabawy edukacyjne oraz interaktywne pokazy, które przybliżą im świat przyrody. Dorośli z kolei będą mogli zrelaksować się, biorąc udział w koncercie plenerowym itp.

Podczas pikniku odbędzie się również kiermasz rękodzieła ludowego i swojskiego jadła. Swoje wyroby zaprezentują rękodzielnicy z całej Polski, oferując unikatowe, ręcznie wykonane przedmioty, takie jak biżuteria, ceramika, obrazy, ikony czy zabawki. Na stoiskach z żywnością nie zabraknie tradycyjnych chlebów, miodów, ciast i wielu innych specjałów.

W przypadku deszczowej pogody, wydarzenie przeniesione zostanie do budynku Dobrego Miejsca. Jednak bez względu na sytuację pogodową, organizatorzy zapewniają, że atmosfera będzie ciepła i przyjazna dla wszystkich uczestników.

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji do spędzenia niedzieli w klimacie ekologii i wspólnoty. Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego to wydarzenie, które łączy zabawę, naukę i troskę o naszą planetę. Do zobaczenia na pikniku!


W programie wydarzenia:

-10:00 - rozpoczęcie kiermaszu rękodzieła i swojskiego jadła.
- 11:00 - Uroczysta Msza Święta (Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP),
-ok. 12:00 - Błogosławieństwo zwierząt (scena plenerowa przed Kościołem) - zapraszamy do przyprowadzenia swoich psów, kotów i innych ciekawych zwierząt!
-ok. 12:15 - Koncert na scenie plenerowej - Kapela Łany

Skład zespołu: Natalia Haręża-Komorek - skrzypce, Dominika Kubera - skrzypce, Miłosz Wojcieszak - klarnet, Mateusz Bałdyga - kontrabas.

Kapela Kłosy stacjonuje na co dzień w Poznaniu. Zespół specjalizuje się w prezentowaniu suit stylizowanych z całego kraju. W jej skład wchodzą zawodowi muzycy, którzy wraz z muzyką ludową przemierzyli świat.

Opis koncertu: Koncert zabierze Państwa w podróż po Polsce wraz z muzyką tradycyjną. Usłyszymy utwory zarówno z zachodnich, jak i wschodnich regionów kraju. Nie zabraknie akcentów górskich oraz brzmień znanych pieśni ludowych. Zapraszamy na wspólną wędrówkę!

-ok. 13:30 - Przedstawienie z cyklu Niedzielne Bajeczki: Teatr Eden - spektakl pt. Arka Noego
-*od godziny 12:00 - atrakcje dla dzieci na boisku (dmuchańce, stoiska interaktywne itp, gry i zabawy, alpaki)

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie