Artyści z Argentyny, Francji, Maroka, Rosji, Włoch i Polski wezmą udział w rozpoczynającym się w czwartek festiwalu "Zaczarowany Lublin - Spotkania z Opowiadaczami Świata". Będzie na nim można posłuchać m.in. historii opartych na legendach z różnych kultur.
teatrnn.pl Festiwal zorganizowany został w Lublinie po raz piąty przez Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN. Jego ideą jest ożywienie tradycji opowiadania historii, niegdyś podstawowego sposobu przekazywania wiedzy o świecie.
"Na festiwalu spotkają się ludzie różnych kultur i stron świata, którzy będą przedstawiać historie zaczerpnięte z wielkich eposów, legend, literatury, a także opowieści współczesne. Niektórzy z nich występują sami przed publicznością, innym towarzyszą muzycy, jeszcze inni posługują się rekwizytami, ale zawsze główną rolę odgrywa słowo" - powiedział PAP jeden z pomysłodawców festiwalu, Witold Dąbrowski z Teatru NN.
Gwiazdą festiwalu będzie aktor, reżyser i autor tekstów Cesar Brie, Argentyńczyk pracujący we Włoszech, założyciel grupy Collettivo Teatrale Tupac Amaru w Mediolanie oraz Teatro de Los Andes w Boliwii, współpracownik Ibena Nagela Rasmussena w Gruppo Farfa i Odin Teatret.
W Lublinie Brie zaprezentuje spektakl "Morze w kieszeni" opowiadający historię aktora, który po przebudzeniu stwierdza, że zamienił się w księdza. Rozmowa między aktorem, księdzem i Bogiem pozwala bohaterowi na przyjrzenie się sobie. "Urodziłem się w kraju katolickim - Argentynie. Oddaliłem się od Kościoła w wieku 16 lat, jednak nad tym odrzuceniem mogłem zastanowić się dopiero wiele lat później, kiedy byłem w stanie przyjrzeć się na nowo własnej przeszłości" - powiedział Brie cytowany na stronie Teatru NN.
Włoszki Sista Bramini i grająca na skrzypcach Camilla Dell'Agnola przedstawią "Mity o wodzie" na podstawie "Metamorfoz" Owidiusza. To opowiadanie o ludzkich namiętnościach pozostających w ścisłym związku z naturą, źródłami, rzekami i jeziorami zamieszkałymi przez opiekuńcze duchy.
Khadija Hassala z Maroka, wykładowczyni semiotyki, zajmuje się zbieraniem ustnych przekazów w dialektach arabskich i berberyjskich, tłumaczy je i adaptuje dla publiczności. W Lublinie wystąpi z opowiadaniem "Córka gwiazd", opartym na legendzie z okolic Fezu.
Valya Romanowa z Jakucji w Rosji pokaże spektakl "Chłodny wiatr, którym odetchnęłam. Pieśni Ołoncho", na który składają się na wpół improwizowane utwory nawiązujące do jakuckiej mitologii i szamańskich obrzędów dalekiej północy. Towarzyszył jej będzie Stanislav Parfenov, który gra na instrumentach perkusyjnych.
Daniela Marcello z Włoch zaprezentuje opowieść "Wielka Matka", zaczerpniętą z dawnej matriarchalnej kultury Sardynii, natomiast Witold Dąbrowski opowie historię Jaszy, bohatera książki noblisty Isaaca Bashevisa Singera "Sztukmistrz z Lublina".
Spektakle będą prezentowane w językach oryginalnych z tłumaczeniem na język polski.
Podczas festiwalu grupa uczniów lubelskich szkół weźmie udział w konkursie na najciekawszą opowieść nawiązującą do miejscowych legend. Opowiadając legendy uczniowie będą się posługiwali glinianymi figurkami, wykonanymi wcześniej na warsztatach i klockami do budowania scenografii. Zaprezentowany też zostanie film animowany "Podziemne miasto", opowiadający o chłopcu, który wpadł do podziemi i napotkał tam bohaterów legend, przygotowany z udziałem dzieci i młodzieży z Domu Kultury "Pod Akacją".
Festiwal potrwa do poniedziałku.