Praga, jaką pamiętamy

Co zobaczymy w pierwszym muzeum prawobrzeżnej Warszawy?

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wzruszyła się przy ręcznej wyżymaczce - taką pamięta z czasów dzieciństwa. Wspomnienia powróciły też do dziennikarzy, którzy jeszcze przed sobotnim otwarciem, mieli okazję zobaczyć stałą wystawę w Muzeum Warszawskiej Pragi. Zobaczyli na niej wiele eksponatów z własnego dzieciństwa, jak chociażby klej - gumę arabską, dawne gry planszowe, radiolę...

Muzeum mieści się w odremontowanych, zabytkowych kamienicach przy ul. Targowej 50/52, w sąsiedztwie Bazaru Różyckiego - najstarszego targowiska Warszawy. Wystawę zajmującą niemal 800 metrów kwadratowych, na dwóch piętrach oraz w piwnicach budynków, podzielono na pięć części. To pięć różnych spojrzeń na praską historię, kulturę i obyczajowość. "Praskie historie" wprowadzą zwiedzających w chronologiczną opowieść o losach prawobrzeżnej Warszawy, uzupełnioną wątkami o tradycje rzemieślnicze, przemysłowe i kupieckie, a także o sposoby spędzania czasu wolnego. Schodząc do piwnic, zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć zbiór instalacji artystycznych, pokazujących bardziej współczesną Pragę. Poznają historię Stadionu Dziesięciolecia, obecnie Narodowego, który był miejscem uroczystości państwowych, tragicznych politycznych zdarzeń, ale też miejscem handlu, rozgrywek sportowych, papieskich Mszy św., koncertów, rekolekcji.... Kuratorzy zajrzeli do mieszkań na prawym brzegu Wisły i próbowali oddać ich klimat. Z kolei sale dawnych modlitewni żydowskich, z zachowanymi fragmentami polichromii, zapraszają do zastanowienia się nad wielokulturowością tej części miasta.

Na wystawie znajdziemy też zdjęcia rodzinne prażan, pamiątki podarowane muzeum, a w archiwum historii mówionej również ich opowieści o dawnej i obecnej Pradze. Wystawę stałą uzupełnia ekspozycja czasowa pt. "Podarować rzecz do muzeum", na którą składają się pamiątki rodzinne i przedmioty codziennego użytku.

- Za czasem niepozornymi przedmiotami, które otrzymaliśmy od mieszkańców, często stoi szczególna historia - opowiada Katarzyna Kuzko-Zwierz, kierownik Muzeum. - Na przykład znajdująca się na wystawie lalka podczas okupacji służyła właścicielce do ćwiczenia przyszłego zawodu lekarskiego, czego świadectwem są ślady cerowania na kolanach. Plakietę z głową Chrystusa, która niegdyś zdobiła ścianę domu przy ul. Julianowskiej na Bródnie, przekazali nam właściciele, przed rozbiórką budynku.

- Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom - za ich aktywny współudział przy gromadzeniu eksponatów - podkreśla prezydent Warszawy. - Bogactwo dziedzictwa kulturowego, żywe elementy folkloru miejskiego, a także świadomość własnej tożsamości, którą można zaobserwować wśród współczesnych mieszkańców Pragi - wszystkie te cechy stanowią o rosnącej wciąż atrakcyjności turystycznej prawobrzeżnej Warszawy. Muzeum ma szansę tę atrakcyjność podnieść i popularyzować. 

Zwój Tory   Joanna Jureczko-Wilk / Foto Gość Zwój Tory

Dziedziniec muzeum ma nawiązywać do praskich podwórek. Stoi na nim niebieska rzeźba niedźwiedzia - symbol praskiego zoo. Wyrosła też okrągła, zadaszona altana, która będzie sceną dla ulicznych kapel i teatrów, tak licznie odwiedzających niegdyś praskie zaułki.

- Mam świadomość tego, że wiele osób wyjdzie z ekspozycji z pewnym niedosytem - podsumowuje kurator Jan Sukiennik z Pracowni 307kilo. - Traktujemy ją jako początek budowanie wystawy, która z czasem będzie się rozrastać i zmieniać. Czekamy na głosy zwiedzających.

Wystawę w Muzeum Warszawskiej Pragi będzie można zwiedzać od soboty, od godz. 12. Otwarciu towarzyszyć będzie wiele spotkań, warsztatów, projekcji filmowych, spektakli, koncertów, które potrwają aż do niedzielnego wieczora. Specjaliści poradzą, jak porządkować domowe archiwa i prowadzić badania genealogiczne własnych rodów.

Dla dzieci przygotowano specjalny kącik, a także zabawy teatralne i rywalizację w grach planszowych. Już teraz młodzież może zapisać się przez internet na warsztaty komiksowe, które odbędą się 19 września o godz. 17.

O tej samej porze będzie można się spotkać z autorami wystawy stałej i z zespołem Muzeum Warszawskiej Pragi. O 18.45 zaplanowano oficjalne otwarcie wystawy. Następnego dnia o godz. 16 będzie można  zobaczyć również nową wystawę czasową: "Podarować rzecz do muzeum" i porozmawiać z jej autorami.

19 i 20 września wstęp do Muzeum, a także na wszystkie imprezy towarzyszące jest bezpłatny. Szczegółowy program można znaleźć na: http://muzeumpragi.muzeumwarszawy.pl/.

Muzeum Warszawskiej Pragi można zwiedzać od wtorku do niedzieli od 12.00 do 20.00.

 

Komentarz: A-pyzy-i-flaki

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MUZEUM, PRAGA, TARGOWA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie