Sztuka kaznodziejska – „Czy skutecznie głoszę Ewangelię?”

[21:58] ALA: Co kaznodzieja musi zrobić, żeby został odebrany przychylnie... wiadomo, że nie każdemu przypadnie do gustu, ale czy są na to jakieś sposoby?
[22:00] ks_Kazimierz_Panus: Powinien umieć zaciekawić od pierwszych słów. Jeśli zacznie: „dzisiaj mamy 2 niedzielę adwentu”, to po takich "rewelacjach" wszyscy wiedzą, że od głoszącego nie można się dzisiaj wiele spodziewać.
[22:00] ks_Kazimierz_Panus: Natomiast jeśli od pierwszych słów, przemyślanych i ciekawie ujętych, które będą motywem całej wypowiedzi, niczym motyw w symfonii Bethovena, wtedy ma szansę utrzymać uwagę słuchaczy.
[22:01] ks_Kazimierz_Panus: W gruncie rzeczy w każdym z nas, gdy uczestniczymy w liturgii, jest bowiem głód dobrego kazania.

[22:01] aprylka: Czy ksiądz (kaznodzieja) nie powinien żyć tymi samymi problemami (z pracą, szkołą, rodziną...), by kazanie było bardziej adekwatne (w odczuciu słuchaczy) do rzeczywistości i problemów, z którymi borykają się na co dzień wierni?
[22:03] ks_Kazimierz_Panus: Kaznodzieja ma wiele możliwości poznania życia, jeśli tylko chce. Służą temu rozmowy z wiernymi, uczestnictwo w ich radościach i smutkach.
[22:03] ks_Kazimierz_Panus: Konfesjonał, kancelaria, sala szkolna...
[22:03] ks_Kazimierz_Panus: Jest więc na pierwszej linii frontu, a nie na zapleczu. Problemy słuchaczy nie są mu obce.

[22:03] Awa: czy kazania dla dzieci, wspomagane rekwizytami i często ,,inscenizowane" to nowa jakość w homiletyce? Czy jest coś takiego, jak sztuka mówienia kazań dla dzieci?
[22:04] ks_Kazimierz_Panus: Niemiecka homiletyka proponuje kazania w oparciu o rekwizyt i sam jestem zwolennikiem tego typu kazań do dzieci.
[22:05] ks_Kazimierz_Panus: Taki rekwizyt, np. klucz, po wyjaśnieniu jego potrzeby i użyteczności, a następnie przeniesiony w świat wiary, lepiej pozwala zrozumieć powierzenie Piotrowi przez Pana Jezusa przewodzenia Kościołowi, dając mu klucze Królestwa.
[22:06] ks_Kazimierz_Panus: Nie jestem natomiast zwolennikiem dialogowanych homilii z dziećmi, których się nie zna, w obcej parafii, gdzie przez 10 minut ksiądz dopytuje się
[22:07] ks_Kazimierz_Panus: np. w Uroczystość Chrystusa Króla: "co król ma cennego?" W odpowiedzi chciałby usłyszeć, że koronę na głowie. Tymczasem słyszy np. że najcenniejszą dla króla jest jego żona.
[22:08] ks_Kazimierz_Panus: Zamiast sam powiedzieć, o co mu chodzi, przez 10 minut zanudza wszystkich i traci cenny czas, zanim dojdzie do stwierdzenia, że to chodzi mu o koronę.
[22:08] ks_Kazimierz_Panus: Jest to czas zmarnowany.

[22:08] aprylka: Na stronie dominikanów czytamy: „Kaznodziejską posługę pełniła dominikańska tercjarka - św. Katarzyna ze Sieny. Ta ledwo piśmienna mistyczka korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami swojej epoki, bez zahamowań wzywając do nawrócenia papieża, biskupów i monarchów.” – Jak Ksiądz postrzega kaznodziejską posługę kobiet – w historii i współcześnie?
[22:09] ks_Kazimierz_Panus: Katarzyna ze Sieny nie była wyjątkiem, podobnie z kazań głoszonych do prałatów słynęła Hildegarda z Bingen.
[22:10] ks_Kazimierz_Panus: Znane są kazania ksieni do swoich sióstr...
[22:10] ks_Kazimierz_Panus: Współcześnie kobiety mogą głosić różnego rodzaju konferencje, np. z zakresu psychologii, medycyny, dzieląc się doświadczeniami z misji itd., z tym, że
[22:11] ks_Kazimierz_Panus: nie wystąpienia te nie mogą mieć miejsca w ramach Mszy świętych, lecz poza liturgią. Homilia jako część samej liturgii jest zarezerwowana dla szafarzy konsekrowanych.

[22:11] megi: Czy sztuka kaznodziejska czy bycie świadkiem jest ważniejsze w głoszeniu Słowa Bożego?
[22:12] ks_Kazimierz_Panus: Ważniejsze jest bycie świadkiem. Jan Paweł II, kiedy nie mógł już mówić, głosił kazania swoim cierpieniem.

[22:12] ksiadz_na_czacie2: Przedostatnie pytanie:
[22:12] Didymos: Jak długo może/powinno trwać kazanie? Dobre kazanie oczywiście...
[22:13] ks_Kazimierz_Panus: Dobre kazanie powinno być nie za długie, nie za krótkie, lecz w sam raz - tzn. wyjaśniające podjęty problem. Zwykle kazanie rekolekcyjne winno być dłuższe niż homilia niedzielna.
[22:14] ks_Kazimierz_Panus: Ulubieni kaznodzieje mogli mówić długo i nie nużyli - tak było z Janem Chryzostomem - patronem kaznodziejów, którego kazania mogły trwać nawet 2 godz. i były oklaskiwane przez słuchaczy żądnych jego słowa.
[22:15] ks_Kazimierz_Panus: Podobnie mówił w Warszawie ks. Bronisław Bozowski (zm. 1987), który głosił godzinne kazania u Sióstr Wizytek, a one dawały mu znać rękami, by już skończył, bo za chwilę winna być następna Msza święta.
[22:15] ks_Kazimierz_Panus: Po Mszy św. ludzie jednak szli do zakrystii, aby kontynuować podjęte przez kaznodzieję tematy.
[22:16] ks_Kazimierz_Panus: Niedzielna homilia nie powinna dzisiaj trwać dłużej niż 10-12 min. Niemniej jeśli będzie nieprzygotowana, to i te 10 minut będzie o 10 minut za długo...

[22:16] ksiądz_na_czacie2: Ostatnie - z lekkim przymrużeniem oka ;)
[22:16] Awa: czy to prawda, że Zbigniew Ziobro studiował kaznodziejstwo?
[22:16] ks_Kazimierz_Panus: Nic mi na ten temat nie wiadomo.
[22:17] ksiadz_na_czacie2: Księże Profesorze, nie spodziewałem się, że świeccy wykażą tak wielkie zainteresowanie sztuką kaznodziejską
[22:17] ksiadz_na_czacie2: Dziękuję za przyjęcie zaproszenia na dzisiejszy czat
[22:17] ksiadz_na_czacie2: a Internautom za niezwykle ciekawe i liczne pytania
[22:17] ksiadz_na_czacie2: Prawdopodobnie wystarczyłoby ich jeszcze na dwa czaty :)
[22:17] ks_Kazimierz_Panus: Ja również dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w czacie, podzielając troskę o wysoki poziom kaznodziejstwa w Polsce.
[22:18] ksiadz_na_czacie2: Szczęść Boże wszystkim. Dobranoc
[22:18] ks_Kazimierz_Panus: Z Bogiem!

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie