Czy dość wiemy o Adwencie?

Sama nazwa „Adwent” oznacza przyjście. W starożytności adwent oznaczał pierwsze przybycie nowego władcy na dane terytorium. Warto zwrócić uwagę, że Adwent to czas radosnego oczekiwania na Narodzenie Pańskie, na które jednak warto się przygotować - o Adwencie dla KAI mówi dominikanin o. Stanisław Tasiemski.

W niedzielę (28 listopada) przeżywać będziemy I niedzielę Adwentu. Tym samym rozpocznie się okres przygotowania do Narodzenia Pańskiego. Co ciekawe pierwsze wzmianki o szczególnym okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia pochodzą już z IV w.

Jak powiedział o. Stanisław Tasiemski, dominikanin, sama nazwa „Adwent” oznacza przyjście. W starożytności adwent oznaczał pierwsze przybycie nowego władcy na dane terytorium. Warto zwrócić uwagę, że Adwent to czas radosnego oczekiwania na Narodzenie Pańskie, na które jednak warto się przygotować.

Z o. Stanisławem Tasiemskim, dominikaninem, rozmawiał Rafał Łączny z KAI.Warto przypomnieć, że trzecia niedziela Adwentu jest tradycyjnie nazywana niedzielą „Gaudete”. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa antyfony na wejście „Gaudete in Domino” (czyli „radujcie się w Panu”).

Niedziela „Gaudete” to swego rodzaju obwieszczenie bliskości Zbawiciela, co stanowi jednocześnie zaproszenie do radości. Miała ona większe znaczenie w dawnych czasach, gdy Adwent miał znacznie silniejszy niż obecnie charakter pokutny.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie