Nysa na Opolszczyźnie należy do piękniejszych miast regionu. Jest wiele powodów, aby ją odwiedzić.
Foto: Urząd Miejski w Nysie/GN Nysa to jeden z największych w Europie system fortów i bastionów, które zagospodarowane służą turystom, nie tylko miłośnikom historii Nysa to miasto średniowiecznych szlaków i legend. Niegdyś dumna stolica księstwa wrocławskich biskupów i jedno z najstarszych miast Śląska, dziś kusi turystów zabytkami i niepowtarzalnym klimatem. Jest jeszcze jeden argument, by się tam wybrać. – W 2009 roku „Nyska Droga św. Jakuba”, biegnąca od Głuchołaz do Skorogoszczy, została połączona z „Drogą św. Jakuba VIA REGIA” w województwie opolskim – wyjaśnia Edyta Bednarska-Kolbiarz, kierownik Biura Promocji Urzędu Miejskiego w Nysie. – Ta droga prowadzi przez Europę wprost do Santiago de Compostela.
Foto: Urząd Miejski w Nysie/GN Nad miastem góruje imponująca gotycka bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki. W stojącej osobno dzwonnicy znajduje się muzeum parafialne Na szlaku z muszlą
Nysę od Santiago de Compostela dzieli około 3 tys. km. Jednak oba miasta współpracują od 2004 roku. W Composteli znajduje się dokument świadczący o tym, że pielgrzymi zdążający do grobu św. Jakuba leczyli się w nyskich szpitalach. Stąd nie dziwi nikogo, że wizerunek św. Jakuba widnieje na nyskiej bazylice pod wezwaniem św. Jakuba i św. Agnieszki.
Kiedy dwa lata temu odbywał się w Rzymie I Festiwal Turystyki Pielgrzymkowej Journeys of the Spirit (Wędrówki Ducha), Nysa promowała Polskę poprzez swój szlak św. Jakuba. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, podobnie jak stale rosnąca popularność Camino. Podczas rzymskich targów miasto nawiązało liczne kontakty, dzięki którym Nysa została wpisana do katalogu wystawców i popularyzatorów szlaków pielgrzymkowych. Znana organizacja Opera Romana Pellegrinaggi, zajmująca się trasami pielgrzymkowymi, jest zainteresowana polecaniem Nysy pielgrzymom. Sukcesem nyskiej promocji w Rzymie było również uznanie przedstawicieli Santiago de Compostela, którzy zapowiedzieli zaproszenie Nysy jako Regionu Opole do promocji w Hiszpanii oraz udziału w rozwoju szlaku św. Jakuba.
Jarmark z roku 1501
Do Nysy trzeba przyjechać w przedostatnią niedzielę lipca. – Pielgrzymi idący traktem św. Jakuba, oznaczonym tradycyjnie muszlą, każdego roku w przedostatnią niedzielę lipca spotkają św. Jakuba otwierającego na rynku w Nysie Jarmark Jakubowy, zorganizowany na podobieństwo jarmarku z 1501 roku. Warto nas wtedy odwiedzić – zaprasza Edyta Bednarska-Kolbiarz. W tym roku uczestnicy jarmarku do Nysy przybędą pieszo, konno, rowerami, a nawet kajakami. Ci, którzy chcieliby wziąć udział, mogą zgłosić się, pisząc na: promocja@www.nysa.pl lub dzwoniąc do Biura Promocji, tel. 77 40 80 522.
Obecnie w Nysie znajduje się 13 okazałych zabytkowych kościołów, kiedyś były ich dziesiątki. To właśnie nim Nysa zawdzięcza nazwę „Śląskiego Rzymu”. W samym sercu miasta znajduje się okazała gotycka bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki – z mnóstwem historycznych i architektonicznych bogactw i osobliwości. – Warto odwiedzić bazylikę i pomodlić się przy relikwiach nysanki, beatyfikowanej w 2007 roku Marii Luizy Merkert, założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, popularnych elżbietanek – opowiada E. Bednarska-Kolbiarz. Warto zwiedzić Nysę szlakiem bł. Marii Luizy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |