Centra handlowe nie tylko na zakupy. Na lewo Tesco, na prawo Lidl, chwilę wcześniej Biedronka i Polo Market. Do wyboru, do koloru. Marketów przybywa, a do galerii handlowych chodzimy na spacery.
Rok 1998 i gigantyczne korki w Bytomiu. Od Dąbrowy Miejskiej w stronę ul. Strzelców Bytomskich ciągnęły prawdziwe tłumy, także z Zabrza i Gliwic. Otwierano jedno z pierwszych centrów handlowych w aglomeracji. Parking bytomskiego M1 pękał w szwach. To był bez wątpienia powiew nowych czasów, które powoli, acz bardzo skutecznie, zaczęły przenosić życie towarzyskie z centrum miasta do centrum handlowego. Obecnie częściowo już to się udało.
Na spacer do sklepu
Zamiast spaceru w parku lub po rynku część osób wybiera przechadzkę w galerii handlowej. Dowodzą tego badania, które wykonali pracownicy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego. Analizowali przestrzeń publiczną śląskich miast. Pod lupę wzięli dwa z nich: Gliwice i Katowice.
W stolicy diecezji gliwickiej mieszkańcy wskazali, że jednym z najbardziej przyciągających miejsc w mieście jest Centrum Handlowe Forum. Wyżej oceniony został tylko rynek, a niżej m.in. ul. Zwycięstwa. Co więcej, Forum znalazło się na trzeciej pozycji pod względem najbezpieczniejszych miejsc w mieście. Mimo to przynajmniej w Gliwicach galerie handlowe ciągle jeszcze przegrywają z centralnymi punktami miasta.
– Gliwicki rynek przyciąga mieszkańców bardziej niż gliwickie centra handlowe. Z badań jednoznacznie wynika, że centrum Gliwic jest rynek. Z kolei głównym miejscem spacerowym w Gliwicach jest park Chopina. Jest to bardzo dobra przestrzeń rekreacyjna w centrum miasta – mówi jeden z autorów badań dr Krzysztof Bierwiaczonek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego. – W Gliwicach do Forum przychodzi się głównie po zakupy. Choć jest to także miejsce spotkań oraz spędzania wolnego czasu dla około 20–30 proc. naszych respondentów. Rynek jest takim miejscem dla co drugiego gliwiczanina – dodaje.
Jeszcze wyżej centra handlowe oceniają mieszkańcy Katowic. – Badania pokazują, że im słabiej prezentuje się centrum miasta, tym lepiej funkcjonuje centrum handlowe. Obecnie nawet duże miasta z pięknymi rynkami, jak na przykład Poznań, mają ten sam problem, ponieważ powstają coraz to bardziej rozbudowane, bardziej funkcjonalne centra handlowe – tłumaczy socjolog dr hab. Tomasz Nawrocki. Podobnych badań nie realizowano dla innych miast aglomeracji. Jednak, jak twierdzą socjologowie, sytuacja w Bytomiu może być podobna do Gliwic, zaś w Zabrzu analogiczna do Katowic.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |