Prawie 400 polonijnych artystów z Litwy, Białorusi i Ukrainy bierze udział w rozpoczętym się w piątek w Mrągowie Festiwalu Kultury Kresowej. Do niedzieli publiczność będzie mogła posłuchać kresowej muzyki i poezji a także odwiedzić kiermasze z rękodziełem.
Festiwal rozpocznie się w piątek po południu koncertem zatytułowanym "Mała Gala Kresowa" na scenie w centrum miasta, gdzie zaprezentują się zespoły wokalno-taneczne i soliści.
W Centrum Kultury i Turystyki będzie można w piątek obejrzeć kilka wystaw m.in. prezentujące historię polskich wydawnictw na Kresach, prac artystów z Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi oraz fotograficzną ukazującą polskich bohaterów na Kresach.
W piątek wieczorem publiczność będzie mogła obejrzeć musical pt. "Kochanie bez granic". Jak zapowiadają twórcy będzie to szczególne wydarzenie. Młodzież z Warmii i Mazur wraz z rówieśnikami z Grodna przygotowała wspólnie widowisko, oparte na wątku miłości dwojga młodych ludzi rozdzielonych wschodnią granicą Polski.
W sobotę w amfiteatrze nad jeziorem Czos odbędzie się koncert galowy, który poprowadzą polscy artyści z Wilna Anna Adamowicz i Dominik Kuźniewicz. Publiczność będzie mogła obejrzeć występy kilkunastu zespołów, chórów i solistów z Litwy, Ukrainy, Białorusi a nawet z dalekiej Syberii. Zaprezentuje się białoruski Ludowy Zespół Taneczny "Prialica" z Grodna, działający od 1969 roku. Artyści nawiązują do ludowych tradycji białoruskich, mają w swym repertuarze tańce regionalne z Grodzieńszczyzny.
Z Grodna przyjechał zespół "Grodzieńskie Słowiki". Wykonawcy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej przedstawią polskie pieśni.
Mrągowska publiczność zobaczy też występ Polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca "Wilia" z Wilna. Założony w 1955 roku przez polską społeczność w Wilnie zespół jest najstarszym na Wileńszczyźnie, propagującym polską kulturę, folklor i tradycje. Wystąpi również litewski Zespół Pieśni i Tańca "Jawor" z Awiżeń, który prezentuje oryginalny polski folklor ludowy.
Polonię ukraińską reprezentuje Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Kwiaty Bukowiny" z Czerniowic. Zespół powstał w 1998 roku przy Polskiej Szkole Niedzielnej. Repertuar składa się z polskich oraz bukowińskich pieśni i tańc?w ludowych.
Z dalekiej Syberii do Mrągowa przyjechał Folklorystyczny Zespół Polonijny "Korale", działający przy organizacji Polonia Żeleznogorska. Należą do niej potomkowie Polaków zesłanych przed laty na Syberię. Artyści prezentują folklor różnych regionów Polski, podtrzymują w ten sposób kontakty z ojczyzną przodków. W repertuarze zespołu jest również kilka układów prezentujących kulturę syberyjską.
W niedzielę w ostatnim dniu festiwalu ulicami Mrągowa przejdzie barwny korowód uczestników. Zagra również Orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.