Wajda, Szekspir i gry wideo na Festiwalu Muzyki Filmowej

Melodie z filmów Andrzeja Wajdy, szekspirowskich adaptacji i z gier wideo rozbrzmią podczas tegorocznego, ósmego Festiwalu Muzyki Filmowej (FMF) w Krakowie. Na imprezę, która potrwa od 27 do 31 maja, przyjadą artyści nagradzani Oscarami.

Jak poinformowała Karolina Grysiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizatora imprezy, festiwal rozpocznie koncert muzyki do kultowych gier wideo. Po raz pierwszy w Europie wystąpi zespół Critical Hit, skupiający najlepszych solistów tego nurtu.

Critical Hit zaprezentuje nowe aranżacje muzyczne do "Diablo II", "The Elder Scrolls V: Skyrim", "World of Warcraft", "Final Fantasy", "Legend of Zelda", "Kingdom Hearts" i "Metal Gear Solid". Nie zabraknie dźwięków z takich gier jak: "Tetris", "Pokemon", "Super Mario", "Angry Birds".

Koncert "Scoring4Wajda" będzie dedykowany muzyce tworzonej do obrazów wybitnego polskiego reżysera. W zamyśle organizatorów wydarzenie ma być próbą opowiedzenia dorobku Wajdy poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w filmach oraz osobowości kompozytorów, z którymi współpracował. Podczas gali zabrzmią specjalnie przygotowane suity koncertowe takich twórców jak m.in. Stanisław Radwan, Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Penderecki.

W programie znajdzie się muzyka pisana m.in. do "Ziemi Obiecanej", "Pana Tadeusza", "Zemsty", "Człowieka z marmuru", "Tataraku", "Katynia". "Bogactwo muzyki w filmach Wajdy jest ogromne: od tańców ludowych, poprzez muzykę teatralną, jazz i big beat, po muzykę kameralną, eksperymentalną i elektroakustyczną. Podczas koncertu usłyszymy utwory, które wyznaczyły historię polskiego kina" - powiedział dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski.

Osobny wieczór zostanie poświęcony muzyce do adaptacji utworów Szekspira. "Na dziełach pisarza ze Stratford opartych jest ponad 410 filmów pełnometrażowych i telewizyjnych. Koncertem +Szekspir Symfonicznie+ FMF składa hołd kompozytorom muzyki do najsłynniejszych adaptacji" - wyjaśniła Grysiak. Udział w koncercie zapowiedzieli m.in. zdobywca Oscara Stephen Warbeck oraz słynna oscarowa para Julie Taymor i Elliot Goldenthal.

Podczas koncertu publiczność usłyszy muzykę do "Kupca weneckiego" (2004) - pierwszej ekranizacji tego szekspirowskiego dramatu z Alem Pacino i Jeremym Ironsem w roli głównej. Ostatnim punktem koncertu będzie światowa premiera dzieła symfonicznego Elliota Goldenthala. Kompozytor zaprezentuje utwór oparty na tematach z "Tytusa Andronikusa", "Otella", "Burzy" oraz z nowego filmu Julie Taymor "Sen nocy letniej".

Na Międzynarodowej Gali Seriali odbędzie się przegląd najgłośniejszych tytułów ostatnich lat. Rozbrzmi muzyka m.in. z "Gry o tron", "Rodziny Borgiów" i "Wikingów". Specjalnie na to wydarzenie do Polski po raz pierwszy przyjedzie Ramin Djawadi, twórca muzyki do serialu "Gra o tron", do filmów "Equilibrium", "Iron Man", "Starcie Tytanów", a także do gry wideo "Medal of Honor". Udział w gali zapowiedział także Trevor Morris, kompozytor znany ze ścieżek dźwiękowych do seriali historycznych "Rodzina Borgiów" i "Dynastia Tudorów".

Festiwal zamknie koncert muzyki na żywo do "Star Treka" (2009). Za dźwięk do tego popularnego filmu odpowiada zdobywca Oscara Michael Giacchino.

Specjalnie na potrzeby projekcji symultanicznej w Krakowie Giacchino stworzył spory fragment nowej muzyki, której nie ma w oryginalnej wersji filmu. "Ten słynący z rozbudowanych sekcji dętych kompozytor w pełni rozwija potencjał blisko 200-osobowego składu artystów orkiestrowych i chóru. W dwugodzinną podróż w przestrzeń kosmiczną zabierze publiczność Ludwig Wicki wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia i chórem Pro Musica Mundi" - opisała przedstawicielka KBF.

Majowe koncerty odbędą się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, kinie Kijów.Centrum i Tauron Arenie Kraków.

Festiwal Muzyki Filmowej w stolicy Małopolski to jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie. O niepowtarzalności imprezy decyduje łączenie interpretacji muzyki filmowej, wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry, z wysokiej jakości obrazem.

Na festiwalu gościli tacy zdobywcy Oscara jak m.in.: Hans Zimmer, Dario Marianelli, Tan Dun, Howard Shore, Jan A.P. Kaczmarek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie