Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Muzycy z Norwegii - pianista Ketil Bjornstad i saksofonista Tore Brunborg wystąpią w Warszawie na VI Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Polscy jazzmani Janusz Muniak i Paweł Kaczmarczyk przygotowali specjalnie na festiwal Komeda Projeckt.

Dwudniowa muzyczno-filmowa impreza odbędzie się 8 i 9 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

"Ideą festiwalu, który poświęcony jest twórczości wybitnego polskiego muzyka jazzowego Krzysztofa Komedy, jest aranżowanie spotkań twórców europejskich, których inspiruje jego muzyka" - powiedziała PAP dyrektor artystyczna festiwalu Iwona Strzelczyk Wojciechowska. "Tak, jak w poprzednich edycjach naszej imprezy staraliśmy się, aby uczestniczyli w niej 'Komedowcy', czyli muzycy, którzy grali z Komedą, a byli to m.in. Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Milian. W tym w roku 'Komedowców' reprezentować będzie jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych saksofonista Janusz Muniak" - dodała.

Jak zaznaczyła Strzelczyk Wojciechowska, o atrakcyjności programu festiwalu świadczy to, że biorą w nim udział i mistrzowie i młodzi artyści, np. Januszowi Muniakowi towarzyszyć będzie we wspólnym projekcie przedstawiciel młodego pokolenia - pianista Paweł Kaczmarczyk.

Jako wydarzenie festiwalu zapowiada się polska premiera najnowszego przedsięwzięcia Pawła Kaczmarczyka, które artysta przygotował specjalnie na ten festiwal wspólnie z "legendą jazzowego saksofonu w Polsce" - Januszem Muniakiem.

"W przygotowywanym przez nas projekcie staramy się z jednej strony zachować idiom muzyki Komedy, w czym bez wątpienia pomoże fakt, że Janusz Muniak koncertował z Komedą" - powiedział PAP Paweł Kaczmarczyk. "Z drugiej mamy pomysł na pewne nowe odczytanie tej muzyki, choćby przez to, że tam, gdzie dotąd słychać było trąbkę, np. Tomasza Stańki, zabrzmi w naszym projekcie saksofon altowy" - dodał muzyk.

9 maja, w drugim dniu festiwalu, u boku liderów Muniaka i Kaczmarczyka w Komeda Project zagrają: Marcin Ślusarczyk na saksofonie altowym, Maciej Adamczak na kontrabasie oraz Łukasz Żyta na perkusji.

Natomiast dzień wcześniej, 8 maja, na jedynym koncercie w Polsce wystąpi Norweg Ketil Bjornstad, "niezwykle oryginalny pianista, kompozytor, improwizator, ale także pisarz, poeta i eseista" - zapowiadają organizatorzy. Towarzyszyć mu będzie saksofonista Tore Brunborg, również z Norwegii. Obaj muzycy należą do grona artystów nagrywających dla niemieckiej wytwórni ECM.

Bjornstad w swojej dotychczasowej karierze wydał ponad 50 płyt. Jest autorem muzyki do filmów takich reżyserów jak Ken Loach, Jean Luc - Godard, czy Witold Adamek. Jako pianista koncertował na całym świecie; brał też udział w prestiżowych festiwalach. Jako autor wydał około 30 książek.

Tore Brunborg, saksofonista i kompozytor jest znany z występów z takimi artystami jak m.in. Jon Christensen, Lars Danielsson, Billy Cobham i Pat Metheny. Artysta jest trzykrotnym laureatem Spellemannprisen, "norweskiej Grammy".

Zespół akordeonowy Motion Trio przygotował specjalnie na festiwal trzy utwory Komedy we własnej aranżacji. Grupę tworzą światowej klasy akordeoniści: Janusz Wojtarowicz, założyciel i lider zespołu, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn. Muzycy wykorzystują w oryginalny sposób walory akordeonu, odkrywając nowe możliwości tego instrumentu. "Ich koncerty to muzyczne spektakle mające swoją dramaturgię" - zapewnia Strzelczyk Wojciechowska.

Na program festiwalu oprócz koncertów polskich muzyków i gości z zagranicy złożą się: "Animacja i Jazz", czyli projekcje filmów animowanych "Sztandar", "Uśmiech, "Klatki" autorstwa mistrza gatunku Mirosława Kijowicza z lat 1965-1966 do muzyki Krzysztofa Komedy oraz pokazy krótkometrażowych filmów Andrzeja Kondratiuka do muzyki Krzysztofa Komedy z lat 1962-1963 "Nad wielką wodą" i "Niezawodny sposób".

Na towarzyszącej festiwalowi wystawie "Komeda - Polański" pokazane będą plakaty z całego świata do filmów z muzyką Komedy. Kolekcja plakatów pochodzi ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. Odbędzie się też kiermasz muzyczny wydawnictw Polskiego Radia.

VI Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy objęli patronatem honorowym: minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz prezydent m. st. Warszawy.

«« | « | 1 | » | »»

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama