26. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

Tańce i obrzędy w wykonaniu artystów z dziewięciu krajów świata, m.in. z Indii, Beninu, Serbii, będzie można oglądać podczas 26. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego. Impreza rozpoczyna się w sobotę.

Zespoły folklorystyczne zaprezentują się w Katowicach, Częstochowie, Chorzowie, Cieszynie, Sosnowcu, Piekarach Śląskich, Bytomiu, Istebnej. "Nasz festiwal to jedyna tak duża studencka impreza folklorystyczna na Śląsku. Na przełomie sierpnia i września przyjeżdżają do nas zespoły z całego świata, które prezentują bogactwo swoich tradycji, tańców i obrzędów" - poinformowała PAP rzecznik prasowy festiwalu Barbara Tomczyk.

W wieloletniej historii festiwalu udział w nim wzięło ponad 230 zespołów. W tegorocznej edycji uczestniczyć będą zespoły z Wenezueli, Niemiec, Portugalii, Czech, Beninu, Serbii, Indii, Rosji i Polski.

Benin - poinformowała Tomczyk - reprezentować będzie Balet Narodowy Beninu. Zespół składa się z najlepszych artystów występujących w profesjonalnych grupach tanecznych w tym kraju. "Podczas swojej europejskiej trasy zaprezentują różnorodne tańce m.in. dan, dogba, salepata, kaka, teke czy tipenti" - poinformowała rzeczniczka.

Serbski Zespół Tańca Ludowego "Lada", który swoją nazwę wziął od starosłowiańskiej bogini płodności, ma w repertuarze około 20 różnych tańców pochodzących z całego kraju. "Podczas festiwalu wystąpi również niezwykle interesująca grupa z Wenezueli. Zespół prezentuje autentyczny folklor całej Wenezueli, łącznie z tańcami Indian" - powiedziała PAP Tomczyk.

26. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny potrwa od soboty do 8 września.

Gospodarzem festiwalu jest Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice" Uniwersytetu Śląskiego. Powstał w 1969 roku. W programie posiada m.in. pieśni i tańce Górnego i Dolnego Śląska, Beskidów Śląskich i Żywieckich, okolic Krosna oraz tańce narodowe - kujawiaka, oberka, krakowiaka, mazura oraz poloneza. Dotąd zespół występował m.in. w Argentynie, Szwajcarii, Brazylii, Syrii, Tunezji, Portugalii, Francji, Algierii.

«« | « | 1 | » | »»

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama