Wołanie spod krzyża

Tej nocy tam był mój, nasz Kościół. Zarówno w grupce nazywanej „obrońcami krzyża”, w tysiącach młodych ludzi, którzy skrzyknęli się przez Internet, jak i w policjantach.

W nocy z poniedziałku na wtorek (9/10 sierpnia br.) pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zgromadził się Kościół. Kościół katolicki w Polsce. Zgromadził się kolejny raz w ciągu ostatnich miesięcy. Tej nocy tam był mój, nasz Kościół. Zarówno w grupce nazywanej „obrońcami krzyża”, w tysiącach młodych ludzi, którzy skrzyknęli się przez Internet, jak i w policjantach. Nie ma w tym stwierdzeniu żadnej manipulacji, a tym bardziej nieprawdy. Nie trzeba być socjologiem religii, aby zorientować się, że zdecydowana większość zgromadzonych tam ludzi przyjęła chrzest w Kościele katolickim. Należą do wspólnoty Kościoła.

Ta noc pokazała, jak bardzo zagubieni są członkowie Kościoła katolickiego w Polsce. Pokazała, że skutkiem tego zagubienia jest ich ostre podzielenie – brak jedności nawet w odniesieniu do kwestii oraz znaków podstawowych i wydawałoby się jednoznacznych. Potrafią się kłócić o znak krzyża, dopatrując się w nim treści odległych od tego, czym on jest w istocie. Nie dostrzegają, że na tym krzyżu, o który toczą spór, zabrakło Jezusa Chrystusa. Nie tylko w dosłownym sensie braku „pasyjki”. To nie jest spór o znak miłości i zbawienia. To jest spór o instrument politycznej i ideologicznej walki. Noc na Krakowskim Przedmieściu pokazała, że ten wątły znak postawiony w przypływie emocji po wielkim nieszczęściu, jakie dotknęło członków Kościoła, jest nie tylko – jak powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik – „narzędziem przetargu polityków”. Ten krzyż jest znakiem bezradności i zagubienia milionów polskich katolików. Nie został postawiony jako wyraz silnej wiary w Bożą mądrość i symbol zaufania do Boga. Stanął jako wielki znak zapytania, skierowany nie tyle do Boga, ile do Kościoła. Bo to od Kościoła polscy katolicy oczekiwali po 10 kwietnia przez wiele tygodni odpowiedzi na pytanie o sens wydarzeń. Od swojego Kościoła czekali i wciąż czekają na odpowiedź w fundamentalnej kwestii „Dlaczego?”. Tymczasem w ostatnich miesiącach o wiele częściej słyszeli od swoich duszpasterzy na kogo mają głosować niż jak pojmować fakt, że muszą głosować przed upływem kadencji. Częściej słyszeli od niech sugestie, kto jest winien nieszczęściom w wymiarze ludzkim niż choćby tylko próby spojrzenia na sprawy z punktu widzenia Bożej ekonomii zbawienia.

Członkowie Kościoła katolickiego w Polsce są jak zagubione owce, które nie mają pasterza. Jezus, gdy widział ludzi w takim stanie, zaczynał ich nauczać. Nauczać, nie pouczać. Głosić Ewangelię, Dobrą Nowinę o zbawieniu, nie potępiać. Polscy katolicy zamiast słyszeć niosące wiarę, nadzieję i miłość nauczanie w kwestii krzyża, widzą sprzeczne zachowania. Gdy jeden arcybiskup wysyła księży, aby krzyż zabrali do świątyni, inny pisze list wspierający tych, którzy to uniemożliwili, a trzeci mówi, że aktualne wydarzenia są także wyrazem niezadowolenia ze stylu, w jakim prowadzony jest dialog ze społeczeństwem... Jak tu się dodatkowo nie pogubić?

W nocy z poniedziałku na wtorek na Krakowskim Przedmieściu byli obrońcy obecności konkretnego krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Byli przeciwnicy jego obecności. Byli policjanci, którzy rozdzielali te dwie grupy. Tam był Kościół. Mam jednak wrażenie, że kogoś zabrakło. Kogoś, kto ma w Kościele bardzo ważną misję do spełnienia.
 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • info
  11.08.2010 11:47
  Pewien dziennikarz zapytał Matkę Teresę, co zmieniłaby w Kościele, ona na to, że siebie i ciebie...
 • słonko
  11.08.2010 12:39
  Dla mnie ta sytuacja w Warszawie to znak czasu. Nie przeczytałam wszystkich komentarzy. Pragnę zachęcić wszystkich do modlitwy za Kościół, naród i Polskę o światło Ducha Świetego dla nas w tej sprawie. Bóg jest miłością i miłością możemy obronić krzyż i nas samych.
 • Nab
  11.08.2010 23:53
  Pojęcie "ksieża patrioci" znam z opowiadań rodziców. Starsi ludzie doskonale pamiętają takich księży. Ja jako dziecko zapmietałem jedynie obrazki, kiedy w kościele pełnym ludzi i dłuuugich kolejkach do spowiedzi przed największymi świętami przy niekórych konfesjonałach, mimo obecności księdza nie było ani jednej osoby. Wtedy nie rozumiałem tego - dziś już tak.
  To co znam na ten temat z przekazów, formy działnia i wypowiedzi nieodparcie kojarzą mi się ze słowami zawartymi w tym artykule.
  Przypadek?
 • michasi
  15.08.2010 12:22
  Komu ten Krzyż jest potrzebny? – to zasadnicze pytanie. Moja odpowiedź: ten Krzyż dziś ratuje obecny Rząd i polską demokrację! Kto głosował na obecną partię rządzącą i narzeka na Krzyż jest niewdzięcznikiem i źle ocenia fakty!
  Moje uzasadnienie: jedne z większych protestów na Pomorzu i zryw Solidarności miał miejsce po podwyżce cen żywności w stołówce stoczniowej, a nam dziś partia rządząca serwuje wzrost o 1% podatku VAT na produkty spożywcze, żywność i lekarstwa. To nie jest podwyżka tylko prądu, czy gazu. To podwyżka wszystkiego!
  Przed Pałacem Krzyż a za Krzyżem ponoć pracuje kilkuset doradców prezydenckich, pewnie płowa idzie na zwolnienie z klucza partyjnego. To jak czystka partyjna, lub grupowe zwolnienia. Dodatkowo po śp. Prezesie NBP Skrzypku idą na odstawkę ekonomiści z jego zaplecza. Ludzie tej klasy, fachowcy znajdą natychmiast zatrudnienie za granicą (patrz były premier Marcinkiewicz). Ale gdzie jest debata społeczna w mediach o zapowiedzianej podwyżce?! Za chwilę ta tłuszcza protestujących pod Krzyżem przeniesie się pod Urząd Prezesa Rady Ministrów. To będzie gorsza sytuacja dla Rządu. To jest temat zastępczy.
  Pamiętam groby bez Krzyży na Powązkach Wojskowych i na Wólce w Warszawie i pamiętam jak po odzyskaniu wolności te Krzyże zostały dostawiane!!! Kościół nie protestował. Jeśli dziś jest grupa ludzi nie pogodzonych z tragedią smoleńską. To dlaczego im zabraniać wyrażania bólu pod Krzyżem? Oni tym protestem wspierają moralnie dzisiejszych rządzących by odważnie dociekali prawdy o wypadku samolotu.
  Więcej jest zarabiających na proteście dziennikarzy niż tych „obrońców”. I czy wolno dziś zabraniać używania Krzyża dziennikarzom? To jest sztuczny temat.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie